Evropske banke ob polletju: kako gre slovenskim

Posel Forbes Slovenija 24. julija, 2024 16.06
featured image

Nekatere evropske banke so objavile poslovne rezultate za drugo letošnje četrtletje. Deutsche Bank ga je sklenila z izgubo v višini 143 milijonov evrov, a vodilni mirijo. Čisti dobiček bank v Sloveniji je medtem narasel.

24. julija, 2024 16.06

Največja nemška banka Deutsche Bank je drugo letošnje četrtletje sklenila z izgubo v višini 143 milijonov evrov, poroča STA. Negativne številke so posledica obsežnih rezervacij za sodne postopke in zaradi prevzema tekmice Postbank. Prihodki banke so sicer v obravnavanem obdobju porasli za dva odstotka na 7,6 milijarde evrov.

Izvršni direktor banke Christian Sewing je ob objavi poslovnih rezultatov izpostavil “operativno moč” Deutsche Bank in zatrdil, da je banka na poti, da doseže cilje do leta 2025 in izpolni zaveze, dane delničarjem.

Nemško prestrukturiranje že obrodilo sadove

Deutsche Bank je šla v zadnjih letih skozi obsežno prestrukturiranje. Cilj je bil, da da prednost bančnim storitvam za prebivalstvo in podjetja, potem ko se je kmalu po prestopu v novo tisočletje osredotočila na investicijsko bančništvo in se posledično znašla v številnih škandalih.

Kot navaja STA, se je nova strategija izkazala za uspešno, saj se je banka vrnila k višjim dobičkom. Zaupanje vlagateljev sicer še ni povsem obnovljeno. Tako so tudi delnice Deutsche Bank lani, potem ko je prišlo do propada nekaterih ameriških regionalnih posojilodajalcev, v Švici pa do prisilnega prevzema Credit Suisse s strani konkurenčne UBS, precej izgubile na vrednosti.

Obenem trenutno obdobje za največjo nemško banko ni najboljše. Nemško gospodarstvo je lansko leto sklenilo z 0,3-odstotnim krčenjem, letošnje prvo četrtletje pa medletno z 0,2-odstotnim padcem.

Rekordni rezultati druge največje italijanske banke

Poslovne rezultate je objavila tudi italijanska bančna skupina Unicredit, ki je navzoča v Sloveniji. Ta je v prvem polletju ustvarila rekordnih 5,2 milijarde evrov čistega dobička, kar je 19,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čisti prihodki so porasli za 6,7 odstotka na 12,6 milijarde evrov, poroča STA.

Čiste obresti so se zvišale za 5,1 odstotka na 7,1 milijarde evrov, opravnine pa za 6,6 odstotka na 4,2 milijarde evrov, so sporočili iz druge največje italijanske banke.

Napis italijanske banke UniCredit
Italijanska bančna skupina Unicredit, ki je navzoča tudi v Sloveniji, je v prvem polletju ustvarila rekordne razultate (Foto: PROFIMEDIA)

Rekordni so bili tudi rezultati za drugo četrtletje, ko je skupina zabeležila 14. zaporedno dobičkonosno trimesečje. Čisti dobiček je bil z 2,7 milijarde evrov višji za 15,9 odstotka. Čisti prihodki so se zvišali za šest odstotkov, znašali so 6,3 milijarde evrov. Pri tem so čiste obresti porasle za dva odstotka na 3,6 milijarde evrov, opravnine pa za 10 odstotkov na 2,1 milijarde evrov.

Skupina je izboljšala napoved čistih prihodkov v celotnem letu na več kot 23 milijard evrov in ohranila napoved čistega dobička pri več kot 8,5 milijarde evrov.

Kako poslujejo banke v Sloveniji

V Sloveniji je Unicredit v prvem polletju zabeležil 66 milijonov evrov prihodkov, kar je 27,9 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čiste obresti so porasle za 35 odstotkov na 54 milijonov evrov, opravnine pa za 10,7 odstotka na 14 milijonov evrov. Čisti dobiček je bil z 22 milijoni evrov za 24,4 odstotka pod rezultatom v enakem obdobju lani.

V drugem četrtletju je imela Unicredit banka Slovenija 33 milijonov evrov prihodkov, 22 odstotkov več kot v lanskem obdobju, in osem milijonov evrov čistega dobička, kar je 42 odstotkov pod izidom lanskega drugega trimesečja.

Banke v Sloveniji so sicer od januarja do maja ustvarile 409,9 milijona evrov čistega dobička, kar je 6,6 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čiste obresti so se še naprej povečevale, medtem ko so neobrestni prihodki upadli. Precej se je povečalo oblikovanje neto oslabitev in rezervacij.

Španski bančni velikan izboljšal napoved

STA piše tudi, da je uspešno letos posloval Santander, ki je v prvi polovici leta zabeležil 6,06 milijarde evrov čistega dobička. To je 16 odstotkov več kot v prvem lanskem polletju. Ob objavi rezultatov je banka izboljšala celoletno napoved poslovanja.

Dobiček pred davki se je na letni ravni povečal za 14 odstotkov na 9,51 milijarde evrov. Obrestni prihodki so se okrepili za 12 odstotkov na 23,46 milijarde.

Rezervacije za izgube zaradi slabih posojil so bile s 6,24 milijarde evrov višje za osem odstotkov.

Poslovni prihodki so se povečali za 15 odstotkov na 18,14 milijarde evrov, čiste opravnine pa so se povečale za šest odstotkov na 6,48 milijarde evrov. Celotni prihodki so se ustavili pri 31,05 milijarde evrov, kar je 10 odstotkov več kot v prvi polovici lanskega leta.

Skupna posojila so narasla za dva odstotka na 1030 milijard evrov.

Španski bančni velikan v celotnem letu po novem pričakuje visoko enomestno rast prihodkov, potem ko je v prvotni napovedi ocenjevala, da se bodo okrepili za srednjo enomestno številko.