Naftni baroni, bančniki … Kdo so največji donatorji v ameriški predsedniški tekmi

Posel Jan Artiček 30. julija, 2024 05.11
featured image

Kampanjo ameriškega predsednika Joeja Bidna bo po njegovem odstopu iz tekme najverjetneje nadaljevala njegova podpredsednica Kamala Harris. Ta je v prvih 24 urah po novici zbrala več kot 80 milijonov dolarjev malih donacij, a po skupni vsoti zaostaja za republikancem Donaldom Trumpom.

30. julija, 2024 05.11

Republikanec in nekdanji predsednik ZDA Donald Trump ali trenutna podpredsednica, demokratka Kamala Harris? To bo po odstopu predsednika Joeja Bidna iz tekme najverjetnejša izbira ameriških volilcev novembra. Še prej pa se o podpori kandidatoma odločajo veliki donatorji obema strankama. Kdo so največji donatorji in koliko denarja sta doslej zbrali obe kampanji?

Trump je za predsedniško kampanjo 2024 do konca junija zbral 472 milijonov dolarjev. Od tega je 216 milijonov zbral sam odbor za organizacijo kampanje, 255 milijonov pa so zbrali prek njihovih odborov za politično akcijo (political action committee – PAC), prek katerih se prav tako zbira denar za kampanjo.

Dve tretjini denarja so večje donacije nad 200 dolarji. Od skupnega zneska je doslej Trump porabil okrog 225 milijonov dolarjev, kažejo podatki neodvisnega portala Open Secrets, ki sledi financiranju v ameriški politiki.

Medtem je imela Bidnova kampanja ob koncu junija na razpolago okrog 96 milijonov dolarjev, so poročali tuji mediji. Te so prepustili novi kandidatki, ki jo je Biden ob odstopu podprl. Do sredstev naj bi bila upravičena, ker je bila že pri Bidnu navedena kot podpredsedniška kandidatka, čeprav je Trumpova ekipa glede tega vložila pritožbo pri volilni komisiji.

Harris je v prvem tednu po Bidnovem odstopu zbrala okrog 200 milijonov dolarjev, je poročal CBS News. Med temi naj bi bilo skoraj dve tretjini donatorjev, ki so prispevali prvič, so še sporočili iz štaba podpredsednice.

Dedič bančnega imperija za Trumpa

Največji donator Trumpu letos – in eden največjih podpornikov republikanske stranke nasploh – je dedič bančnega imperija družine Mellon, Timothy Mellon. Ta zadržani in redko fotografirani milijarder živi v Wyomingu, premoženje njegove družine pa Forbes ocenjuje na 14 milijard dolarjev. Letos je podprl tudi kandidaturo republikanca in znanega nasprotnika cepljenja Roberta F. Kennedyja ml., nečaka nekdanjega predsednika Johna F. Kennedyja.

Mellon je Trumpu z enkratno donacijo namenil 50 milijonov dolarjev dan po tem, ko je bil Trump maja spoznan za krivega poslovne goljufije v procesu, ki je zadeval plačilo pornografski igralki Stormy Daniels v zameno za njeno tišino. Šlo je za eno od največjih posameznih donacij v ameriških predsedniških kampanjah.

Skupaj pa je Mellon Trumpu za tokratno kampanjo daroval 75 milijonov dolarjev, kažejo podatki Open Secrets. Forbes njegove donacije vsem Trumpovim zbiralcem donacij ocenjuje na 76,5 milijona dolarjev.

Politični plakat o Donaldu Trumpu in Robertu F. Kennedyju ml.
Plakat demokratske stranke, preden je Trump dobil nominacijo, o tem, da milijarder Timothy Mellon finančno podpira tako Trumpa kot njegovega nasprotnika Roberta F. Kennedyju ml. (Foto: PROFIMEDIA)

Prva dama rokoborbe, nekdanja Playboy zajčica in naftni baroni

Med večjimi Trumpovimi donatorji je Linda McMahon, žena ustanovitelja rokoborske lige WWE (World Wrestling Entertainment) Vincea McMahona. Trumpovi kampanji je prispevala 11,1 milijona dolarjev, poroča Forbes. McMahon je tudi predsednica neprofitne organizacije America First Policy Institute in sedi v upravi podjetja Trump Media and Technology Group, ki ima v lasti družbeno omrežje Truth Social.

Podatki Open Secrets kažejo, da je podjetje McMahon Ventures za tokratno kampanjo prispevalo dobrih pet milijonov dolarjev, podoben znesek je pristavila organizacija America First.

Dobrih 10 milijonov dolarjev sta Trumpu namenila zakonca Elizabeth in Richard Uihlein, ustanovitelja podjetja za pakete in embalaže Uline, ki sta po oceni Forbesa vredna več kot 13 milijard dolarjev.

Pomembna donatorja sta tudi naftna magnata Kelcy Warren in Timothy Dunn, ki sta Trumpovi kampanji namenila vsak okrog pet milijonov dolarjev. Prvi je izvršni predsednik družbe Energy Transfer, ki upravlja naftovod Dakota Access. Trump je v svojem prvem mandatu poskrbel za pospešitev gradnje in začetek delovanja tega naftovoda kljub dolgotrajnim protestom domorodnih Američanov na kraju gradnje. Dunn pa je obogatel na naftnih poljih Teksasa, kjer je ustanovil podjetje za upravljanje vrelcev CrownQuest. Decembra lani je pet milijonov namenil Trumpu in še 2,5 milijona dolarjev drugim republikanskim kampanjam.

Med naftnima baronoma je Diane Hendricks, soustanoviteljica podjetja z gradbenimi materiali ABC Supply in najbogatejša Američanka, ki je svoje 21 milijard dolarjev težko premoženje ustvarila sama. Ob prejšnjih volitvah je Trumpu namenila okrog šest milijonov dolarjev, tokrat pa je do konca junija prispevala 5,5 milijona dolarjev. Hendricks je tudi nekdanja Playboyeva zajčica, ABC Supply pa je zgradila skupaj s pokojnim možem Kenom, piše Forbes.

Linda McMahon
Linda McMahon, žena ustanovitelja rokoborske lige WWE, je ena večjih podpornic Donalda Trumpa in sedi v upravi njegove medijske družbe (Foto: PROFIMEDIA)

Nova energija v demokratskem taboru

Donacije v demokratske skrinje so začele usihati po junijski debati med Bidnom in Trumpom, na kateri je prvi z neprepričljivo predstavo vzbudil skrbi o tem, da pri 81 letih ni več v stanju za opravljanje funkcije. Če je imela njegova kampanja konec maja na računu še več kot 200 milijonov dolarjev, je do konca junija znesek znašal manj kot 100 milijonov.

Odstop Bidna in njegova podpora Harris je nato znova mobilizirala tako velike kot male donatorje. Poleg 81 milijonov dolarjev od malih donatorjev je eden največjih demokratskih odborov, ki nabirajo sredstva za kampanjo, Future Forward, za Politico dejal, da so za Harris v 24 urah zbrali 150 milijonov dolarjev.

Menjava kandidata sredi kampanje je povzročila tudi nekaj negotovosti med večjimi donatorji demokratski stranki. Čeprav je večina hitro sledila Bidnu in podprla podpredsednico, so si nekateri želeli odprte demokratske konvencije, na kateri bi priložnost dobili tudi drugi kandidati, je poročal Bloomberg. Konvencija se začne 19. avgusta v Chicagu, po poročanju AP pa je Harris že zagotovila zadostno število glasov delegatov.

Trump je nominacijo republikanske stranke zagotovil na konvenciji v Milwaukeeju le nekaj dni po poskusu atentata nanj.

Soustanovitelj Paypala in LinkedIna Reid Hoffman
Soustanovitelj Paypala in LinkedIna Reid Hoffman je eden največjih donatorjev demokratski stranki (Foto: PROFIMEDIA)

Premožni prijatelji iz New Yorka in Kalifornije

Bidnovi kampanji, ki jo nadaljuje Harris, je med posamezniki največ doniral milijarder in nekdanji župan New Yorka Michael Bloomberg, čigar premoženje je letos preseglo 100 milijard dolarjev. Po neuspešni lastni predsedniški kampanji leta 2020, v katero je vložil vrtoglavo milijardo, je eden najbogatejših Zemljanov in dolgoletni podpornik demokratske stranke že takrat podprl Bidna. Maja letos pa je Bidnovi kampanji namenil 20 milijonov dolarjev, po podatkih Forbesa.

Eden večjih donatorjev je tudi Reid Hoffman, soustanovitelj Paypala in LinkedIna. Med drugim prispeva prek sklada tveganega kapitala Greylock Partners s sedežem v Silicijevi dolini. Sklad je po podatkih Open Secrets demokratom prispeval 24 milijonov dolarjev, Hoffman pa je po poročanju Forbesa Bidnu namenil 17,7 milijona dolarjev.

Hoffman je za razliko od drugih dveh članov tako imenovane Paypal mafije, milijarderjev Elona Muska in Petra Thiela, ki sta se z leti premikala vse bolj v desno, postal eden največjih podpornikov levousmerjenih demokratov, še piše Forbes.

Ustanovitelj investicijske družbe Renaissance Technologies Jim Simons, ki je umrl maja letos pri 86 letih, je bil tudi eden največjih demokratskih podpornikov. Skupaj z ženo Marilyn sta stranko podpirala več desetletij. Za letošnje volitve sta Bidnu darovala dobrih 10 milijonov dolarjev, vključno s 6,6 milijona dolarjev vredno donacijo le teden dni pred Simonsovo smrtjo.

Ustanovitelj družbe Bloomberg LP in nekdanji newyorški župan Michael Bloomberg
Ustanovitelj družbe Bloomberg LP in nekdanji newyorški župan Michael Bloomberg je Bidnovo kampanjo podprl z 20 milijoni dolarjev (Foto: PROFIMEDIA)

Donacije obema stranema

Vsi največji donatorji demokratom so finančniki. Forbesovo prvo peterico namreč zaokrožata še Michael Moritz, partner pri kalifornijskem skladu tveganega kapitala Sequoia Capital, in Stephen Mandel, ustanovitelj hedge sklada Lone Pine Capital.

Moritz je pomemben donator postal v času prejšnjih volitev, ko je demokratom namenil štiri milijone dolarjev. Letos je znesek presegel že z eno samo donacijo Bidnovemu odboru za politične akcije American Bridge 21st Century v vrednosti 6,8 milijona dolarjev. Skupno je daroval 8,3 milijona dolarjev, Mandel pa 6,8 milijona dolarjev.

Januarja letos je milijarder in ustanovitelj fundacije Open Society George Soros prek svoje neprofitne organizacije Fund for Policy Reform doniral 60 milijonov dolarjev demokratskemu odboru za politične akcije Democracy, je aprila poročal Bloomberg. Ta denar je bil namenjen več političnim ciljem in kampanjam demokratske stranke, od podpore splavu in naslavljanja temnopoltih volilcev do financiranja senatorjev in poslancev v ameriškem kongresu.

Omeniti velja tudi, da donacije iz iste družbe ne romajo vedno le k eni stranki. V primeru Greylock Partners podatki Open Secrets kažejo, da so bile vse donacije posameznikov iz te družbe namenjene demokratskim skupinam. Pri Sequoia Capital pa to ni tako: od 10 milijonov dolarjev skupnih donacij so posamezniki približno tri milijone in pol darovali tudi republikanskim skupinam.

Vzemimo za primer še največjo ameriško banko JPMorgan Chase. Ta je za letošnjo kampanjo donirala približno 3,4 milijona dolarjev, od tega 2,3 milijona Trumpu in drugim republikanskim skupinam. Z manjšimi zneski so podprli tudi Bidna in nekatere demokratske poslance. Donacije ne vključujejo lobističnih izdatkov banke.