Nad pripravo zakona o JEK2 naj bi bdel premier Golob

Posel Andreja Lončar 9. oktobra, 2024 15.51
featured image

Referendumski 'da' bi pomenil zeleno luč Gen energiji za nadaljnje analize, ki bodo stale na desetine milijonov evrov, pravi premier Robert Golob ter napoveduje, da bo Svoboda takoj vložila tudi zakon o JEK2.

9. oktobra, 2024 15.51

“Referendum kot tak ni namenjen dokončni odločitvi o jedrski elektrarni, o tem ni dvoma,” je danes na posvetu o jedrski energiji ob obisku predsednika Mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafaela Mariana Grossija dejal predsednik vlade Robert Golob.

S to izjavo je verjetno želel odgovoriti na pomisleke glede vsebine referendumskega vprašanja za posvetovalni referendum, ki naj bi potekal 24. novembra prihodnje leto. Nekateri menijo, da je ‘da’ na referendumu “bianco menica” za projekt gradnje drugega bloka krške nuklearke.

“Mi dajemo bianko ček, bianko ček investitorju, ki je brez denarja, ki niti ne ve, kaj bo, niti ne ve, kdo bo lastnik elektrarne,” je denimo prejšnji četrtek v DZ dejal poslanec vladajoče Svobode Miroslav Gregorič.

Referendumsko vprašanje: “Ali podpirate izvedbo projekta JEK2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?”

S 30 na 100 milijonov evrov

Golob je danes poudaril, da bo dokončna odločitev o projektu lahko sprejeta “leta 2027, mogoče 2028, ko bomo imeli odgovore na vse izzive, ki so bili danes izpostavljeni, tudi s strani strokovnjakov, ki se celo življenje ukvarjajo z jedrsko energijo”.

A, kot je dejal, moramo, če želimo biti leta 2027 pripravljeni, da na ta vlak vstopimo, v projekt vseeno investirati. “In ta referendum je natančno to: ali se Slovenija aktivno pripravlja z investicijami v dokumentacijo projekta, z investicijami v raziskovalno dejavnost in v razvoj kadrov, ki mora potekati preden pride do končne odločitve, in ali bomo v to vložili znatna sredstva, ki bodo presegala 100 milijonov evrov.”

Do zdaj je, spomnimo, Gen energija vložila okoli 30 milijonov evrov.

Podobno kot danes je Golob govoril že januarja. Takrat je dejal, da je referendumski ‘da’ “nedvoumna zelena luč” Gen energiji, da vloži več kot 100 milijonov evrov v postopke umeščanja in ostale pripravljalne aktivnosti, potrebne do sprejema končne investicijske odločitve.

“S prihajajočim referendumom želimo izvedeti, ali je ta (jedrska, op. a.) opcija nekaj, v kar naše prebivalstvo verjame. O konkretni izvedljivosti projekta se bomo odločali leta 2027,” je zatrdil Golob.

Pisanje zakona bo vodil Golob

Premier pa je napovedal, da bo Svoboda v primeru pozitivnega izida na referendumu “takoj” vložila zakon o pripravi projekta JEK2.

“Vse skupaj bomo prenesli na zakonski nivo, ker je to edini način, da bomo projekt učinkovito izpeljali in da ne bomo ponavljali zgodbe iz TEŠ6,” je sklenil Golob.

Ali je glede na to, da bo referendum čez mesec in pol, zakon že v pisanju, ni jasno, neuradno pa smo izvedeli da bo nad pripravo bedel predsednik vlade. Končni predlog bo najprej predstavil koalicijskim partnerjem.

Golob s tem – vsaj tako izgleda – prevzema aktivno vlogo v projektu JEK2.

Spomnimo, da je bil zanj sprva zadolžen minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer (do reorganizacije vlade minister za infrastrukturo), ki je odgovoren za področje energetike. Po vrsti očitkov o tem, da so projekt JEK2 v tej vladi postavili na stranski tir, je Golob za sekretarja za JEK2 v svojem kabinetu postavil Danijela Levičarja.

Kumer, ki sicer tako kot Golob in Levičar prihaja iz skupine Gen-I, od takrat redkeje komunicira kaj v zvezi z jedrsko energijo. Ko je poslanec Svobode Gregorič prejšnji teden v Državnem zboru (DZ) vprašal, zakaj na seji ni resornega ministra, torej Kumra, je predsednica odbora Nataša Avšič Bogovič prekinila sejo in skupaj s poslancem poklicala Kumra. Kot je kasneje povedala prisotnim, je minister po telefonu pojasnil, da “je bilo danes s strani vlade določeno, da na seji matičnega delovnega telesa (…) sodeluje državni sekretar iz kabineta predsednika Danijel Levičar”.

Operativno je trenutno projekt v fazi usklajevanja pobude za spremembo državnega prostorskega načrta (DPN). Gen energija je maja na pristojni ministerstvi (poleg ministrstva za okolje, podnebje in energijo še ministrstvo za naravne vire in prostor Jožeta Novaka) poslala osnutek in takrat izrazila pričakovanje, da bo pobuda usklajena in dokončno vložena do konca junija. Do danes se to ni zgodilo.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali? 

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti