“Mogoče je Trump precenil ekonomsko moč ZDA”

Posel Forbes Slovenija 21. aprila, 2025 13.44
featured image

V tokratnem N1 podkastu sta profesorica na Ekonomski fakulteti v Ljubljani Katja Zajc Kejžar in urednica Forbesa Slovenija Bojana Humar z gostiteljico Suzano Lovec govorili o najbolj vroči temi v gospodarstvu - carinah.

21. aprila, 2025 13.44

Zaradi agresivne trgovinske politike, ki jo je praktično proti vsem državam sprožil ameriški predsednik Donald Trump, lahko pričakujemo upad svetovne trgovine, rast cen za ameriške potrošnike in inflacijo, je v N1 podkastu povedala profesorica na Ekonomski fakulteti v Ljubljani Katja Zajc Kejžar.

“Carine pomenijo dodatno dajatev, ki jo (proizvajalci in uvozniki, op. a.) prevalijo na končne kupce, čeprav so v ZDA mogoče računali, da bodo uspeli izboljšati svoje pogoje trgovanja in strošek prevalili na tuje izvoznike. Tudi Trump je večkrat na družbenih omrežjih navedel, da bo carine plačala tujina. A kot kažejo tudi izkušnje iz prve Trumpove carinske vojne, Amerika nima te moči, da bi breme carin v celoti prevalila na tuje izvoznike,” je pojasnila Zajc Kejžar in dodala, da je več študij pokazalo, da so v prvem Trumpovem mandatu cene za ameriške potrošnike narasle za celotno vrednost carin.

Zato meni, da je morda ameriški predsednik Donald Trump precenil ekonomsko moč, ki jo imajo ZDA.

Ker so carine precej visoke in tudi na vmesne, ne le končne proizvode, pa se po navedbah Zajc Kejžar že kažejo tudi težave v oskrbnih verigah. “Dobaviteljske verige so pod pritiskom, določene panoge imajo že težave. Kitajska se je na carine odzvala s prepovedjo izvoza določenih redkih zemelj v ZDA, uvoz katerih je ključen za ameriška visokotehnološka podjetja. To pa generira tudi pritiske na gospodarsko ohlajanje,” je pojasnila.

Dogajanje podjetja sili tudi v prestrukturiranje vrednostne verige, vračanja industrije, krajšanja dobavnih verig. Poleg tega ima učinke na finančne trge, denimo dolar izgublja vrednost, dviga se premija tveganja na ameriško imetje. S tem se trgovinska vojna, ki se je začela v realnem gospodarstvu, preliva tudi na finančne trge, sklene Zajc Kejžar.

Večje zaloge, nadzor nad stroški, dvig cen

Slovenska podjetja se na nove razmere poskušajo prilagajati na zelo različne načine, je v N1 podkastu dejala urednica Forbesa Slovenija Bojana Humar.

Novartis in Apple sta napolnila letala s svojimi izdelki in jih poslala v ZDA še pred uvedbo carin, da bi naredila vsaj nekaj zaloge. Ameriški partnerji znanega slovenskega vinarja Marjana Simčiča so v izogib carinam že pred njihovo uvedbo naročili celoletno količino vina.

“Podjetja krepijo prodajne ekipe, ker če bodo izdelki dražji, jih bo tudi težje prodati. Matjaž Čemažar, direktor Domela, ki je tudi dobavitelj avtomobilski industriji, je za Forbes Slovenija dejal, da prostora za nižanje cen nimajo, tako da se lahko samo umaknejo s trga,” je Humar povzela stališče direktorja podjetja iz Železnikov.

Pripravljajo se tudi v drugih slovenskih izvoznih podjetjih. “Proizvajalec sladoleda Incom je dejal, da bo pogledal, kaj se da narediti na področju logistike. Dewesoft bo prilagajal poslovno strategijo, med drugim načrtuje lastne zmogljivosti v ZDA,” je pojasnila.

Dogajanje zelo pozorno spremljajo farmacevti, ki pri nas prinesejo okoli pet odstotkov BDP. Slovenija je peta največja farmacevtska proizvajalka v Evropi, Trump pa je napovedal carine, kakršnih še nismo videli, v mesecu ali dveh. Glavni izvršni direktor Leka Gregor Makuc je za Forbes Slovenija dejal, da se v primeru uvedbe carin ne bo mogoče izogniti višjim cenam izdelkov, kar seveda lahko posredno vpliva tudi na proizvodnjo v Sloveniji, vprašanje pa, če tudi na premik razvojno-proizvodnih verig.

“Vemo, da je prav Lek v velikem investicijskem ciklu, v Lendavi in Ljubljani izvaja naložbi v skupni vrednosti pol milijarde evrov. Glede na to, da predsednik Trump ves čas govori o tem, da želi, da se proizvodnja vrne v ZDA, smo ga vprašali, ali lahko to vpliva na evropske naložbene načrte Sandoza. V odgovoru je med drugim navedel, da bi po interni oceni Sandoza naložbi, ki ju podjetje zdaj izvaja pri nas, v ZDA stali tri- do štirikrat več. Tako da ne vem, če bo ta selitev, ki jo omenja Trump, samoumevna.”

Celoten podkast si lahko ogledate v videu na spodnji povezavi.