Mladi Slovenec v petih letih zgradil stomilijonsko podjetje
Portugalski start up Bloq.it, katerega soustanovitelj in glavni izvršni direktor je Miha Jagodic, je v zadnji rundi financiranja podvojil vrednost.
Pet let staro podjetje Bloq.it s sedežem v Lizboni, ki razvija in izdeluje celostne rešitve paketomatov, je pravkar zaključilo novo rundo financiranja.
Koliko denarja jim je uspelo zbrati, soustanovitelj in glavni izvršni direktor Miha Jagodic ne razkriva. Prav tako ne, kdo je bil financer, pove le, da gre za največji sklad zasebnega kapitala na Portugalskem, ki ima v svojem portfelju tudi že nekaj samorogov, to je neborznih podjetij, ki so vredna vsaj milijardo evrov.
Soustanovitelji še vedno glavni
Sklad bo z naložbo, ki podjetje vrednoti na sto milijonov evrov, pridobil manjši lastniški delež. Pred približno enim letom so uradni cenilci Bloq.it ovrednotili na 50 milijonov evrov.
Tudi po tej rundi financiranja trije soustanovitelji, poleg Šenčurjana še Portugalca João Lopes in Ricardo Carvalho, z enakimi deleži ohranjajo večinsko lastništvo.
Bloq.it je doslej skupaj zbral okoli sedem milijonov evrov tveganega kapitala. Začetnih 200.000 evrov je zagotovil Mihov oče Zvone Jagodic, eden od ustanoviteljev spletnega iskalnika Najdi.si. Prvi institucionalni vložek pa je prispeval hrvaški sklad tveganega kapitala Fil Rouge Capital, v katerem je eden od partnerjev Mihov nekdanji profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Aleš Pustovrh.
Sveži kapital bodo v Bloq.it namenili za agresivno širitev po Evropi in tudi testiranje njihovega poslovnega modela v ZDA. Prioriteta je konsolidacija v Evropi, želijo pa si tudi ustvariti znamko v Ameriki, pravi Jagodic.
Ko bodo vrednost podjetja podvojili na 200 milijonov evrov, bodo šli v večjo rundo zbiranja svežega denarja.
Podvojitev prihodkov
Rastejo hitro. Lani so ustvarili 17 milijonov evrov prihodkov, letos jih bodo več kot podvojili, saj so jih že v prvi polovici leta ustvarili več kot 30 milijonov evrov. Prihodnje leto načrtujejo dvakrat toliko prihodkov kot letos, pove Jagodic. Letos bodo tudi dobiček glede na lanskega, ko ga je bilo za 2,5 milijona evrov, podvojili.
Trenutno ima Bloq.it več kot 100 zaposlenih, večina jih je na Portugalskem, četrtina v Franciji. Pravkar so odprli tudi pisarno v Italiji, kjer so že zaposlili nekaj novih sodelavcev.
Najstniška ideja
Idejo o paketomatih je zdaj 28-letni Jagodic dobil kot najstnik, ko je na plaži na hrvaškem otoku Brač opazoval domačina s stojnico, ki je turistom računal dva evra za hrambo osebnih predmetov.
Početje Bračana se mu je zdela dobra ideja, saj nimaš, če si sam na plaži in želiš v morje, dragocenih stvari kam spraviti na varno. Domačin z Brača mu ni šel več iz glave. Kot dijak in študent je idejo o shranjevanju predmetov razvijal v projektnih nalogah, ko pa je leta 2018 obiskal Silicijevo dolino, se je začelo zares. Spoznal je Lopesa in Carvalha in leta 2019 so skupaj ustanovili podjetje.
Prelomnice
Priložnost za večje posle se je odprla že v drugem letu obstoja, ko je pandemija covida-19 povzročila skokovito rast spletne prodaje.
Logisti in podjetja v maloprodaji so pospešeno iskali rešitve za dostavljanje paketov svojim strankam, pri Bloq.it pa so se “kar naenkrat znašli za izdelkom, ki je bil boljši od drugih na trgu v hitro rastoči industriji”. Po mnenju Jagodica so bile ob vstopu Bloq.it na trg te rešitve precej okorne, sami so izdelali enostavnejše za uporabnike.
Preboj se je zgodil v začetku leta 2022, ko so bili izbrani za izpeljavo pilotnega projekta pri spletni platformi za izmenjavo rabljenih oblačil Vinted, ki izvede več kot milijon transakcij na dan. Vinted je eden od dveh litovskih samorogov in podjetje z najhitreje rastočo lastno mrežo paketomatov, pojasni Jagodic. Na račun sodelovanja z Litovci so tudi prvič ustvarili dobiček.
Lani je sledila še testna pogodba z DHL, ki je zagonsko podjetje izbral za postavitev mreže pet tisoč paketomatov v petih državah.
Poslovni model
Start up iz Lizbone razvija in prodaja celoten sistem paketomatov, pri čemer se osredotoča predvsem na programsko opremo. Lani so prodali 3.000 paketomatov, letos jih načrtujejo prodati 5.000.
Cena naročnine je odvisna od zahtev naročnika oziroma pogojev posameznega projekta, giblje pa se med 25 in 150 evri na omarico na mesec.
Za izdelavo paketomatov, ki jih tudi sami oblikujejo, imajo proizvodne partnerje na Portugalskem, v Litvi, na Poljskem in v Turčiji.
Bloq.it sicer deluje v hitro rastoči industriji, ki ji analitiki napovedujejo 20-odstotno letno rast na globalni ravni do leta 2030.