Medtem ko Mahle pripravlja seznam presežnih delavcev, ti odhajajo sami

Seznam presežnih delavcev bodo po besedah odgovornih v Mahleju sprejeli v kratkem. V sindikatu medtem opažajo, da delavci odhajajo že sami, poroča STA.
Potem ko so v šempetrski družbi Mahle v minulem letu napovedali, da naj bi letos odpustili 610 zaposlenih, se tam nadaljujejo pogajanja. Kot je za STA potrdil predsednik konference Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) podjetja Mahle Dejan Sirk, so v družbi še vedno v fazi posvetovanja. V tej mora delodajalec predstaviti načrt predvidenih novih procesov in postopkov.
V sindikatu si prizadevajo predvsem, da bi v največji meri zaščitili delavce ter da procesa reorganizacije in selitve proizvodnje alternatorjev za motorje v Bosno in Hercegovino ne bi bila izvedena istočasno.
Kdaj točno naj bi bil seznam presežnih delavcev narejen, predstavnica družbe za stike z javnostmi Alenka Kravos za STA ni povedala, je pa potrdila, da pogajanja še vedno tečejo in da naj bi bil seznam pripravljen v kratkem. Ob tem je potrdila, da v skladu z oktobrsko napovedjo še vedno načrtujejo istočasno selitev in reorganizacijo.
Končne številke, koliko zaposlenih bo moralo na koncu oditi iz družbe, tako še ni, saj bosta sindikat in svet delavcev šele po koncu tehničnih sestankov prejela vso ustrezno dokumentacijo, na podlagi katere bosta izdala mnenje o številu presežnih delavcev, nato pa sledijo pogajanja s predstavniki družbe.
Sirk: Trg k sreči še ponuja delovna mesta
Kot je še povedal Sirk, delavci medtem odhajajo že sami. Z natančno številko o odhodu v sindikatu ne razpolagajo, je pa Sirk potrdil, da v obdobju, odkar so seznanjeni s predvidenima selitvijo in reorganizacijo, beležijo več odhodov delavcev. “Ljudje se bojijo, da bodo ostali brez službe, trg pa k sreči zaenkrat še ponuja delovna mesta,” je povedal. Lani je sicer službo v šempetrski družbi izgubilo 170 zaposlenih.
V tem mesecu prav tako še vedno velja 36-urni skrajšan delovnik, nekateri sektorji delajo tudi 40-urnega. Vsi naj bi se na 40-urni delavnik vrnili prihodnji mesec.
Podjetje Mahle, ki se ukvarja s proizvodnjo delov avtomobilskih motorjev, ima sedež v Šempetru pri Gorici, poslovne prostore pa še v Ljubljani in Mariboru, Bovcu in Komnu. Družba je bila ustanovljena leta 1960 in po podatkih s spletne strani trenutno zaposluje skoraj 2.000 ljudi. S tem sodi med največje slovenske izvoznike in zaposlovalce v regiji. V družbi v sodelovanju s svetovnimi industrijskimi proizvajalci razvijajo in proizvajajo mehatronske izdelke.