Katera banka je najbolj radodarna z obrestmi in kakšne so

Preverili smo ponudbo, kaj ob vezavi denarja ponujajo banke in neobanke.
Po podatkih Evropske centralne banke (ECB) je povprečna obrestna mera pri enoletni vezavi depozitov za lanski december 2,45 odstotka. Slovenija je z 1,41 odstotne povprečne obrestne mere za enoletna varčevanja povsem na dnu evropske lestvice. Nekoliko boljše pogoje banke pri nas ponujajo za vezavo med enim in dvema letoma, kjer smo z 2,1 odstotka le malo pod evropskim povprečjem, ki je 2,46 odstotka.
Obrestne mere na bankah pri nas se močno razlikujejo, veliko ugodnih ponudb pa je vezanih na privabljanje novih strank. Ob tem je treba dodati, da banke največkrat ob tem zahtevajo tudi prenos plače oziroma pokojnine na njihov račun.
Posebno pozornost se splača posvetiti tudi dolžini varčevanja, saj lahko s podaljšanjem vezane vloge le za en mesec ujamete višje obrestne mere. Na primer vezava za 13 mesecev namesto 12 oziroma 25 namesto 24 in tako naprej.
Najboljše ponudbe le za nove stranke
Pri krajših vezavah, do vključno štirih mesecev, je trenutno najboljša banka Sparkasse, ki novim uporabnikom Udobnega računa ali Udobnega paketnega računa ter prenosa plače oziroma pokojnine daje 2,7-odstotno obrestno mero za sklenitev vezave od 91 do 120 dni. Obstoječim komitentom na drugi strani ponujajo 1,5-odstotno obrestno mero.
V 91 dneh bi ob vezavi 10.000 evrov prejeli okoli 67,13 evra obresti. Nekoliko manj za nove stranke namenjajo pri UniCreditu. Za nove stranke paketov Sproščeni, Aktivni ali Brezmejni ponujajo 2,5-odstotno obrestno mero, vloge pa lahko segajo od 500 pa do 50.000 evrov. Ob vezavi 10.000 evrov za 180 dni bi tako dobili 125 evrov.
Nad dvema odstotkoma je pri krajših vezavah še ponudba avstrijske Addiko banke, ki za posojila od 91 do 180 dni oglašuje 2,15-odstotno obrestno mero, tudi tu akcijska ponudba velja le za nove stranke. Addiko za redne stranke sicer depozite ob vezavi med tremi in štirimi meseci obrestuje z 1,3 odstotka.
Tudi pri vezavah vlog malenkost pod enim letom, večina banka ima obrestno mero določeno do vezave za 464 dni, ima trenutno najboljše pogoje Sparkasse. Pri njih sicer ponudba velja za posojila nad 181 dni in do vključno 365, oglaševana akcijska obrestna mera pa je 2,3 odstotka. V enem letu bi tako ob vezavi 10.000 evrov prejeli 230 evrov obresti.
Malenkost drugačna slika pri daljših vezavah
Pri daljših vezavah, več kot eno leto, nad dvema odstotkoma obrestne mere oglašuje le avstrijski Addiko. Dajejo 2,15 odstotka, kar ob vezavi 10.000 evrov za 13 mesecev nanese 232 evrov.
Vezave nad dvema letoma ne presegajo dveh odstotkov letnega obrestovanja. Najvišjo ponudbo imata Delavska hranilnica in Addiko, obe sta jo nastavili pri dveh odstotkih. Ob vezavi 10.000 bi v dveh letih in enem mesecu prejeli okoli 416 evrov obresti.
Pri neobankah brez vezave
V zadnjih letih se je med Slovenci močno povečala uporaba neobank, ki delujejo brez fizičnih poslovalnic in imajo le spletno poslovanje. Med njimi sta med Slovenci najpogostejši izbiri Revolut in N26, ki imata po podatkih finančne uprave skupaj okoli 86.000 uporabnikov, še okoli 100.000 računov pa naj ne bi bilo prijavljenih Fursu.
Tudi neobanke omogočajo različne oblike varčevanja, kjer pa denarja oziroma vlog ni treba vezati in so vedno na vpogled, največkrat jih je treba le prestaviti v poseben razdelek v aplikaciji.
Pri Revolutu je višina obrestovanja odvisna od vašega paketa, pri čemer ne gre za klasičen bančni depozit, ampak za vlaganje v sklade denarnega trga in je treba vsako leto finančni upravi oddati napoved dohodkov iz kapitala.
V brezplačnem paketu Standard je neto obrestna mera po odbitju provizij 2,17 odstotka, v paketu Plus 2,32 odstotka, v paketu Premium 2,76 odstotka, v paketu Metal 2,91 odstotka in v paketu Ultra 3,01 odstotka.
Tudi nemški N26 razlikuje obrestovanje med paketi. Tisti, ki imajo brezplačni Standard in pa Smart bodo dobivali 1,05 odstotka, v paketu You 1,25 odstotka in v paketu Metal 2,25 odstotka.
Pri Trade Republic je višina obrestovanja povezana z odločitvami Evropske centralne banke. Ta je pred kratkim depozitno obrestno mero spustila na 2,75 odstotka, na toliko pa je višino varčevanja prilagodil tudi Trade Republic.
Kako je z varnostjo pri neobankah
Revolut, N26 in Trade Republic imajo bančno licenco. Revolut litovske centralne banke, N26 in Trade Republic pa nemške. Pri Revolutu v primeru težav velja jamstvo v sklopu litovskega jamstva za depozite, in sicer do 100.000 evrov, navajajo na spletni strani. Pri N26 ste zavarovani v okviru direktive Evropske unije, in sicer prav tako do 100.000 evrov, navajajo, pri Trade Republic pa do enakega zneska v sklopu nemške odškodninske sheme.