Kako odpreti trgovalni račun, če boste prevzeli delnice Vzajemne

Za nakup in lastništvo slovenskih delnic potrebujete trgovalni račun. Odgovarjamo na nekaj najbolj pogostih vprašanj in opisujemo korake, kako ga odpreti in kolikšni so stroški.
S pošiljanjem obvestil nekdanjim zavarovancem Vzajemne z dopisom, ali želijo vračilo deleža premije v denarju (če je njihov delež manjši od 120 evrov) ali v delnicah družbe, znova postaja aktualno vprašanje o stroških in podrobnostih trgovalnega računa.
Namreč, kdor od 412 tisoč upravičencev se bo odločil za delnice, bo moral imeti odprt trgovalni račun. Vprašanje je bilo zanimivo pred natančno enim letom, ko je država izdala ljudske obveznice, za katere je prav tako treba imeti trgovalni račun.
Kaj potrebujete, če se boste odločili za delnice Vzajemne, in kolikšni so stroški trgovalnega računa?
Za kaj potrebujem trgovalni račun?
Za nakup in lastništvo slovenskih delnic. Podobno kot bančni račun omogoča upravljanje denarja, je trgovalni račun namenjen upravljanju vrednostnih papirjev.
Kaj potrebujete za odprtje trgovalnega računa?
– veljaven osebni dokument (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje)
– imetniški transakcijski račun,
– davčno številko in EMŠO
Kje ga lahko odprete?
Za upravljanje slovenskih vrednostnih papirjev lahko trgovalni račun odprete pri treh bankah in eni borznoposredniški hiši: BKS, NLB, OTP ali Ilirika.
Katere stroške je treba plačati ponudniku?
Gre za kombinacijo več stroškov, ki so odvisni od vrednosti portfelja in borznega posla ter načina poslovanja. Za izračun končnega zneska si je zato treba vzeti nekaj časa in izvesti nekaj osnovnih matematičnih operacij – izračunati odstotne vrednosti ter sešteti posamezne postavke.
Ponudniku trgovalnega računa mora potrošnik načeloma plačati:
- vodenje računa
- vzdrževanje stanj
- spremljanje in izvajanje korporativnih dejanj (cepitve, delitve …)
- nakup ali prodajo delnic
- izplačilo dividend
Koliko znašajo okvirni stroški vodenja?
Stroške za lastništvo vrednostnih papirjev oziroma delnic zaračunavata ponudnik trgovalnega računa in Centralna klirinško depotna družba (KDD).
Med ponudniki je nekaj razlik v postavkah, na letne stroške pa vpliva tudi dejavnost vlagatelja. Torej, ali želite delnice imeti le v lasti ali pa želite z njimi tudi trgovati.
Letni strošek vodenja se lahko še poviša, če trgovalni račun odprete pri ponudniku, kjer sicer niste komitent in ali se odločite za spletno oziroma klasično poslovanje. Seveda je cenejše za komitente in spletno poslovanje.
Nadomestila KDD so enaka za vse, ne glede na to, kje imate odprt račun in so že vključena pri ponudnikih.
Pod črto se letni stroški za trgovalni račun gibljejo med 30 in 60 evri za manj aktivne vlagatelje, pri bolj aktivnih pa se letni strošek približa ali tudi preseže 100 evrov.
Ali se izplača imeti trgovalni račun?
Odgovor povzemamo po Zvezi potrošnikov Slovenije.
Na eni strani morate pretehtati stroške nakupa, prodaje in vzdrževanja vrednostnih papirjev, na drugi strani pa koristi, ki si jih obetate:
- dvig vrednosti naložbe
- dividende, če jih podjetje izplačuje
Za imetnike manjših portfeljev je že vzdrževanje precej drago in lahko hitro preseže vrednost oziroma koristi vrednostnih papirjev. Vsekakor se pred odločitvijo za nakup (slovenskih) delnic izobrazite, primerjajte stroške in koristi ter razmišljajte dolgoročno.
V nadaljevanju še dve vprašanji, ki sta vezani neposredno na dogajanje okoli Vzajemne, zaradi česar je vprašanje o trgovalnih računih znova aktualno.
Kaj sledi, če se odločite za delnice Vzajemne?
Vzajemni morate to sporočiti. Če imate odprt trgovalni račun, vam jih bodo vknjižili. Ker imamo Slovenci manj kot 100 tisoč trgovalnih računov, bo večina zavarovancev morala odpreti novega.
Za prevzem delnic pri Centralni klirinško depotni družbi (KDD) in prenos na trgovalni račun boste imeli dve leti časa.
Kaj se zgodi, če se odločim za delnice, a jih nato ne prevzamem?
Če delnic v dveh letih ne boste prevzeli, bodo prešle v last Kapitalske družbe (Kad), podjetja v lasti države. Ta do bivših upravičencev ne bo imela nikakršnih obveznosti več, kar pomeni, da od nje ne boste prejeli nobenega nadomestila.