Ne manj, v Grčiji bodo lahko delali več: vsega je krivo pomanjkanje delavcev
Grčija s ponedeljkom uvaja možnost šestdnevnega delovnega tedna. To je ravno obratno od namer vse več držav po svetu, ki razmišljajo o zmanjšanju števila delovnih dni.
V skladu z novo delovno zakonodajo, ki jo je grški parlament potrdil septembra lani, bodo lahko zaposleni v grškem zasebnem sektorju hodili na delo šest dni v tednu, poroča STA.
Če bo šesti delovni dan sobota, bodo prejeli dodatek k plači v višini 40 odstotkov. V primeru dela na nedeljo ali praznik pa kar v višini 115 odstotkov.
Ukrep zaradi pomanjkanja kvalificiranih delavcev
S tem ukrepom naj bi pripomogli k omilitvi pomanjkanja delovne sile in izboljšanju gospodarskega položaja v državi. “Cilj je, da industrijskim podjetjem z izmenskim delom in zlasti visoko specializiranemu osebju ni treba prekiniti svojih procesov,” so po poročanju časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung pojasnili na grškem ministrstvu za delo.
Poleg tega naj bi z možnostjo podaljšanja delovnega tedna zajezili delo na črno. Nekatera podjetja namreč že zdaj silijo svoje zaposlene k delu prek zakonsko določenega delovnega časa. “Zdaj se to dodatno delo prenaša iz sive ekonomije v legalno,” so dodali na ministrstvu.
Za koga veljajo nova pravila
Nova zakonodaja ne velja za vse panoge, navaja STA. Javni uslužbenci so šestdnevnega delovnega tedna izrecno oproščeni. Načeloma pa je ta možnost na voljo tako v javnem kot zasebnem sektorju, zlasti na področjih, kot so bančništvo, javne službe in kmetijstvo. Tudi delavci v gostinstvu in turizmu so iz ukrepa izvzeti, saj je bil zanje delovni teden podaljšan že lani.
Grčija ima z 2036 urami na leto že zdaj eno najvišjih povprečij števila delovnih ur v Evropi, kažejo podatki evropskega statističnega urada Eurostat. Po podatkih Organizacije za sodelovanje in razvoj Grki dejansko delajo tudi več kot zaposleni v ZDA.
Grški sindikati zato novi zakonodaji nasprotujejo in se že pritožujejo nad “izkoriščevalskimi razmerami” zaradi pomanjkanja kvalificiranih delavcev.