Gorenje zapira obrat v Rogatcu, zaposlenim možnost dela v Velenju
Proizvajalec bele tehnike Gorenje zapira obrat za proizvodnjo komponent v Rogatcu, kjer zaposluje 120 ljudi.
Gorenje bo do konca tega leta močno zmanjšalo proizvodnjo v obratu v Rogatcu, kjer 120 zaposlenih izdeluje komponente za hladilno-zamrzovalne aparate. Do konca avgusta prihodnje leto bodo obrat zaprli, so potrdili za Forbes Slovenija.
Večina proizvodnje hladilno-zamrzovalnih aparatov skupine Gorenje že od leta 2019 poteka v Valjevem v Srbiji, ki je tudi največja proizvodna lokacija v skupini Gorenje zunaj meja Slovenije. In prav to je razlog, da zdaj pri nas ustavljajo še proizvodnjo komponent.
“Obrat v Rogatcu zapiramo, ker z izdelavo komponent na tej lokaciji nismo več konkurenčni. Proizvodnja hladilno-zamrzovalnih aparatov, za katere komponente izdelujejo v Rogatcu, namreč že leta poteka v Valjevu v Srbiji,” pravijo v podjetju.
“Pri izdelavi aparatov smo pod hudim cenovnim pritiskom, zato bomo po zaprtju obrata v Rogatcu komponente nabavljali pri zunanjih dobaviteljih. Prav tako nekaterih izdelčnih linij hladilno-zamrzovalnih aparatov, za katere smo v Rogatcu izdelovali komponente, ne proizvajamo več oziroma aparati nimajo več takšnih komponent, kot jih v obratu v Rogatcu še lahko izdelujemo,” so v podjetju povedali za Forbes Slovenija.
Gorenje, ki je od leta 2018 v lasti kitajske multinacionalke Hisense, ima poleg treh lokacij v Sloveniji (Velenje, Šoštanj in Rogatec) in tovarne v srbskem Valjevu še tovarno na Češkem.
Delavcem dodatek za vožnjo v Velenje
Na vprašanje, kaj bo z zaposlenimi, so v podjetju pojasnili, da bodo vsem ponudili delo v Gorenjevih tovarnah v Velenju. Kot pravijo, bodo zanje organizirali avtobusni prevoz. Ker so prometne povezave do Rogatca dokaj neugodne in bi vožnja trajala več kot eno uro v eno smer, pa tistim, ki bodo sprejeli ponudbo, ponujajo tudi dodatek k plači. Kolikšen, nam v podjetju niso povedali.
Če delavci ne bodo sprejeli možnosti dela v Velenju, jim bodo odpovedali pogodbo o zaposlitvi in izplačali odpravnino. Kot pravijo, sicer izkušene zaposlene potrebujejo in jih želijo obdržati. Dodajmo, da je Gorenje konec lanskega leta na treh slovenskih lokacijah zaposlovalo okoli 2.900 ljudi. Obrat v Rogatcu je pomenil štiri odstotke vseh.
Objekt v Rogatcu bodo dokončno zaprli konec prihodnjega leta, nato ga bodo (skupaj z zemljiščem) prodali.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti