Gen energija Gen-I odvzela ekskluzivo za prodajo njene elektrike

Posel Andreja Lončar 27. decembra, 2024 11.08 > 27. decembra, 2024 11.15
featured image

Zaradi ekskluzivne pravice je bil Gen-I pogosto tarča očitkov, da kuje dobičke s poceni državno elektriko in da ima neupravičeno prednost pred konkurenti.

27. decembra, 2024 11.08 > 27. decembra, 2024 11.15

Skupščina Gen-I, ki jo sestavljajo predstavniki podjetij Gen energija in Gen-EL, je sredi decembra potrdila spremembe krovne pogodbe, v skladu s katerimi Gen energija elektrike ne bo več primorana prodajati prek trgovca v njeni lasti.

Od sklenitve pogodbe pred 15 leti je veljalo, da mora Gen energija, ki ima v lasti jedrsko elektrarno v Krškem, hidroelektrarne in sončne elektrarne, vsaj 62,5 odstotka letne količine električne energije odsvajati Gen-I, ki jo je potem tržil za določeno nadomestilo. Preostalo elektriko je Gen energija prodala neposredno slovenskim trgovcem ter drugim velikim porabnikom električne energije.

Po novem to ne bo več veljalo. V preteklih letih so kritiki Gen-I večkrat očitali, da je visoke dobičke koval tudi zaradi te pogodbe, ki mu je omogočala preprodajo poceni elektrike lastnika. Iz Gen-I so danes sporočili, da sprememba, ki odpravlja dosedanjo ekskluzivnost Gen-I, “glede na dosedanji mednarodni razvoj in obseg poslovanja družbe in skupine Gen-I materialno ne bo vplivala na bodoče poslovanje družbe”.

AVK ugotovila kršitve, a na koncu odnehala

Zaradi domnevno spornega sporazuma je bilo zoper energetski družbi sproženih več postopkov. Elektro Ljubljana je aprila 2009 zoper podjetji zaradi pogodbe, ki naj bi omejevali konkurenco, podal prijavo na AVK. Ta je preučila obdobje med 2007 in 2010 ter ugotovila, da gre za omejevalni sporazum med družbama, ki naj bi od svojega lastnika dobival električno energijo ugodneje kot drugi igralci na trgu, a sta podjetji odločbo izpodbijali pred sodiščem. Agencija je nato leta 2017 postopek ustavila.

Takratni in današnji direktor AVK Andrej Matvoz je leta 2017 v intervjuju za Delo na vprašanje, kakšno sporočilo agencija s tem daje trgu, dejal: “Kakšno sporočilo dajemo? Stvar ni tako enoplastna, kot izgleda. V primeru, ki ga omenjate, je prišlo do kršitve leta 2007 in po presoji strokovnih služb, predložitvi vseh dejstev, je bila takšna odločitev preprosto najbolj smiselna, saj vodenje postopka ni bilo več smotrno. Zadeve na trgu so se medtem že uredile, res pa je tudi, da v tem primeru ni šlo za kartelno dogovarjanje, temveč za vertikalni sporazum, ti pa so že po naravi manj omejevalni.”

Leta 2013 se je tudi Računsko sodišče lotilo pregleda smotrnosti poslovanja Gen energije in učinkovitosti pri prodaji električne energije v letih od 2009 do 2011 ter ugotovilo, da ni bila učinkovita. Glavnina poročila se je nanašala na izvajanje krovne pogodbe z Gen-I ter posle prodaje elektrike tej družbi. Pod poročilo in revizijsko poročilo se je podpisal takratni generalni revizor Tomaž Vesel.

V leta 2014 izdanem poročilu o popravljalnih ukrepih je pisalo, da sta podjetji v krovni pogodbi natančneje opredelili metodologijo določanja cen, ki naj bi zagotovila sledljivost in preglednost, zato je sodišče na koncu stanje ocenilo kot zadovoljivo.