Začel v sošolčevem podjetju za tiskanje majic, danes vodilni evropski vlagatelj
Soustanovitelj družbe Point Nine Capital iz Berlina Pawel Chudzinski se je s preudarnimi stavami na fintech fenomene, kot so Revolut, Mambu ter podjetje za analizo in sledenje poslom na temelju blockchaina Chainalysis, vztrajno vzpenjal na vrh Forbesovega seznama najboljših vlagateljev tveganega kapitala.
Last minute polet v Berlin leta 2008 je spremenil razvoj kariere Pawla Chudzinskega in ga popeljal na pot do vodilnega vlagatelja tveganega kapitala v Evropi. Chudzinski je v Londonu delal za ameriško investicijsko banko Greenhill, kjer je pomagal proizvajalcem kemikalij in avtomobilov pri sklepanju poslov in zbiranju investicijskih sredstev.
Toda med finančno krizo se je vse skupaj upočasnilo. Nato je na Poljskem rojeni vlagatelj od prijatelja s fakultete dobil nasvet o vročih angelskih naložbah v osrčju takrat še razvijajoče se berlinske scene zagonskih podjetij.
Skočil je na letalo in se srečal z ustanovitelji podjetja Niania, ki so gradili spletni trg, osredotočen na Poljsko, ter tam takoj napisal ček za 20 tisoč dolarjev, ki jih je vzel iz svojih prihrankov. V šestih mesecih je Chudzinski pustil službo v Londonu in se preselil v nemško prestolnico, se pridružil svojemu prijatelju s fakultete in podprl ter ustanovil več zagonskih podjetij, kot je Niania. “Imel sem nekaj prijateljev podjetnikov in veliko željo biti del tega,” pravi danes.
To je bila stava, s katero je želel skočiti na vlak razvijajoče se berlinske scene zagonskih podjetij in uspelo mu je.
Pet let med najboljšimi vlagatelji
Chudzinski je izvedel enega svojih prvih izstopov, ko je podjetje Niania le tri leta pozneje prevzela švicarska založniška skupina. Po skoraj 15 letih še vedno živi v Berlinu in je soustanovitelj sklada tveganega kapitala Point Nine Capital, ki upravlja 500 milijonov dolarjev.
Kot veteran seznama Midas List Europe, Forbesove in Truebridgeove lestvice najboljših vlagateljev tveganega kapitala na celini, na njem se pojavlja že pet let, je zdaj na vrhu naše lestvice zaradi vrste pametnih zgodnjih stav na britanski fintech fenomen Revolut, ki je avgusta dosegel vrednost 45 milijard dolarjev, na podjetje za analizo poslov na temelju blockchaina Chainalysis (trenutno ocenjeno na 8,6 milijarde dolarjev) in na največjo platformo s področja zdravstva na svetu Docplanner.
Prekinil molk in zavrnil govorice o zaprtju družbe
Vlagatelj, ki se izogiba javnosti, že več let ni dal nobenega intervjuja. Ko so prejšnji mesec začele krožiti govorice, da v Point Nine Capitalu razmišljajo o zaprtju, jih je razblinil ustanovni partner Christoph Janz. Petinštiridesetletni Chudzinski pa je za Forbes povedal, da nič ne more biti dlje od resnice. Tudi govorice, da se nameravata upokojiti, niso resnične.
Point Nine Capital se po njegovih besedah osredotoča na zbiranje sredstev za nov sklad in podporo naslednji generaciji ustanoviteljev podjetij. Za nemški sklad ima Point Nine Capital razmeroma malo naložb v Nemčiji, še bolj nenavadno za nek evropski sklad pa je, da četrtino svojih naložb nameni projektom v Severni Ameriki.
Zelo uspešno je podprl podjetje Zendesk, ki ponuja storitve Saas – gostovanje v oblaku za različne aplikacije, namenjene končnim uporabnikom (leta 2014 so njegovo vrednost ocenjevali na 1,7 milijarde dolarjev), podjetje Loom in njegovo orodje za snemanje videoposnetkov ter iskalnik na temelju umetne inteligence Algolia.
“Silicijeva dolina je najbolj konkurenčno mesto na svetu za tvegani kapital, vendar so ZDA veliko večje od tega,” je Chudzinski povedal za Forbes. “Mislim, da smo lahko na področju programske opreme in storitev Saas hitri, konkurenčni in prepričani vase.”
Navdušujejo ga obnovljivi viri energije
Chudzinski je stavil tudi na nekaj podjetij, usmerjenih v končne potrošnike, kar se mu je prav tako obrestovalo. Leta 2016 je vložil v Revolut, digitalno banko s sedežem v Londonu, katere vrednost so ocenjevali na 50 milijonov dolarjev. Zdaj je vredna 45 milijard dolarjev.
Bilo je tudi nekaj neuspehov. Chudzinski je bil eden prvih vlagateljev v nemško podjetje Tier za proizvodnjo električnih skuterjev. Leta 2021 je zbralo neverjetnih 200 milijonov sredstev, njegovo vrednost so ocenjevali na 2 milijardi dolarjev. Tri leta pozneje in po združitvi je bilo podjetje vredno le 160 milijonov dolarjev.
Čeprav si je ugled ustvaril s pametnimi naložbami v fintech industrijo in poslovno programsko opremo, Chudzinskega v zadnjem času najbolj navdušuje sektor obnovljivih virov energije. Stavil je na zagonska podjetja, kot sta Amperecloud in Solarize, ki izdelujejo programsko opremo za proizvajalce na področju sončne energije. “Naša energetska krajina se mora zelo spremeniti,” je dejal. “Osredotočeni smo na programsko opremo za energetski prehod.”
Podprl projekt sošolca
Berlin in milijardne vrednosti podjetij so daleč od poljske Zielone Gore, kjer je Chudzinski odraščal s staršema, ki sta delala kot gradbena inženirja. Pri 16 letih je odšel od doma v eksperimentalno srednjo šolo v Nemčijo in začel študirati poslovne vede na Evropski univerzi Viadrina v Frankfurtu, kjer je spoznal sošolca Lukasza Gadowskega, ki ga je povabil k sodelovanju v svojem spletnem podjetju za tiskanje majic Spreadshirt.
Gadowski je bil tudi tisti, ki je Chudzinskega prepričal, da se je pridružil njegovi angelski naložbi v podjetje Niana. Ko se je Chudzinski preselil v Berlin, sta leta 2008 skupaj s podjetnikom Koljo Hebenstreitom ustanovila podjetje Team Europe, podobno startup inkubatorju, imenovanemu Rocket, ki je snoval posnetke in klone priljubljenih ameriških podjetij, kot sta Facebook ali Groupon. “V bistvu je bil to posnemovalec posnemovalca,” se smeji Hebenstreit.
Leta 2009 je Chudzinski spoznal Janza, ki je pravkar prodal svoje tretje zagonsko podjetje. Leta 2011 sta skupaj ustanovila podjetje Point Nine Capital. Ena od njunih prvih naložb je bila namenjena naslednjemu projektu Gadowskega, zagonskemu podjetju za dostavo hrane Delivery Hero, ki je leta 2017 vstopil na borzo ob oceni vrednosti 5,3 milijarde dolarjev.
V Nemčiji se ima še vedno za priseljenca
Sledili so številni novi posli in izstopi. Leta 2019 se je Chudzinski uvrstil na 23. mesto na seznamu Midas List Europe, leta 2021 na 15. mesto, lani pa na šesto. Zdaj se je zavihtel na sam vrh.
Še vedno se ima za priseljenca, čeprav v Nemčiji živi dlje časa kot je na Poljskem. Njegov nekdanji in novi dom sta se v tem času precej spremenila. Bruto domači proizvod (BDP) Poljske na prebivalca se je skoraj podvojil, medtem ko je Berlin, ki ga je njegov župan nekoč zaradi kronične brezposelnosti označil za “revnega, a seksi”, zdaj eno največjih evropskih tehnoloških središč. “To je neverjetno,” pravi Chudzinski. “Prav tako neverjetno kot to, kako hitro se razvija tehnološki ekosistem v Evropi.”
Avtor članka je Iain Martin, Forbes.