Bruselj opozarja ministrstvo Bojana Kumra: Evropska zakonodaja je jasna
Objavljamo dva dopisa Evropske komisije na temo omrežninske reforme; prvi je namenjen Agenciji za energijo, ki se je pritožila v Bruselj, drugi resornemu ministrstvu, ki je napovedalo razrešitev članov sveta agencije.
Vlada vse od konca novembra dalje močno kritizira novi sistem izračuna omrežnine, ki je bil sicer sprejet že jeseni leta 2021, veljati pa je (po več zamikih) začel s 1. oktobrom lani.
Premier Robert Golob je konec lanskega leta svet agencije za energijo, ki je ustvarila novi sistem, pozval k odstopu. Dva od šestih članov sveta agencije, Mitja Breznik in Sandi Šterpin, sta temu sledila, preostali trije člani pa vztrajajo, da tega ne bodo storili (šesto mesto v svetu je že dlje časa prazno). Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je nato prejšnji teden napovedal, da bo ta teden vladi predlagal, da poslancem predlaga njihovo razrešitev.
Agencija trikrat pisala v Bruselj
Iz odgovora Evropske komisije, pod katerega se je podpisala generalna direktorica direktorata za energijo v Bruslju Ditte Juul Jorgensen (navedla je, da piše v imenu komisarja Dana Jörgensena), izhaja, da je vodstvo agencije v zadnjem mesecu trikrat pisalo v Bruselj in poročala “o neposrednih tveganjih za neodvisnost regulativnega organa za energijo v Sloveniji”.
Direktorica Duška Godina in predsednik sveta agencije Franc Žlahtič sta se na Bruselj prvič obrnila po decembrskem pozivu vlade, da naj člani sveta odstopijo, potem pa še dvakrat v prejšnjem tednu, ko je Kumer napovedal razrešitev sveta.
Medtem ko ministrstvo trdi, da ima strokovno utemeljene pomisleke, agencija za energijo poteze vlade ocenjuje kot nedopusten političen pritisk.
Evropska komisija odgovarja Agenciji RS za energijo:
Neodvisni regulator “temeljnega pomena”
Komisija v odgovoru pritrdi agenciji, in sicer navede, da so “neodvisni regulativni organi temeljnega pomena za upravljanje enotnega energetskega trga”, zato energetske direktive določajo stroga pravila za zagotovitev neodvisnosti regulatornih organov od vlad ter drugih javnih ali zasebnih subjektov pri izvajanju njihovih nalog.
Kot smo pisali, evropska direktiva o skupnih pravilih notranjega trga z električno energijo jasno določa, da morajo države članice zagotoviti neodvisnost regulativnega organa in poskrbeti, da ta svoja pooblastila izvaja nepristransko in pregledno. “Da zavarujejo neodvisnost regulativnega organa, države članice zlasti zagotovijo, da lahko regulativni organ samostojno odloča, neodvisno od katerega koli političnega organa, in da se mu letno ločeno dodelijo proračunska sredstva, da je samostojen pri porabi dodeljenih proračunskih sredstev in da pri opravljanju svojih dolžnosti razpolaga z zadostnimi človeškimi in finančnimi viri,” med drugim navaja direktiva.
Pisala tudi ministrstvu
Juul Jorgensen v dopisu agenciji, ki ga v celoti objavljamo zgoraj, navede, da je pisala tudi slovenskemu generalnemu direktorju za energetiko na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Hinku Šolincu ter izrazila pomisleke ter opozorila na veljavno zakonodajo Evropske unije (EU) o neodvisnosti regulatornih organov.
“V primeru, da bi slovenska vlada sprejela ukrepe, ki bi ovirali neodvisnost slovenskega regulativnega organa, bi službe komisije ocenile, ali je treba sprožiti postopek za ugotavljanje kršitev, da bi se prepričali, ali Slovenija izpolnjuje obveznosti v skladu z zakonodajo EU,” je navedla.
Dodala pa je, da tak postopek ne omogoča neposrednega pravnega varstva posamezniku. Kot je razumeti, torej komisija ne bi ugotavljala morebitne upravičenosti razrešitve članov sveta agencije, če bo do te prišlo. Za to so pristojna nacionalna sodišča, pravi Juul Jorgensen. V primeru sklepa o razrešitvi člana agencije je to najverjetneje upravno sodišče.
Predstavnica komisije je v dopisu agenciji vodstvo na koncu pozvala še, da naj jo obvešča o nadaljnjem dogajanju.
Komisija opozarja, tudi s citiranjem sodišča EU
Pridobili smo tudi dopis ministrstvu, v katerem direktorica direktorata za energijo Evropske komisije zapiše takole: “Pišem vam, da izrazim svojo zaskrbljenost v zvezi z razmerami v svetu agencije za energijo, slovenskega regulativnega organa za energijo. Kot razumem, so nekateri člani sveta sledili pozivu slovenske vlade k odstopu, kar je privedlo do nesklepčnosti agencije in je njeno odločanje ohromljeno.
Poleg tega sem bila seznanjena, da so bili napovedani načrti za sprožitev postopkov za razrešitev preostalih članov sveta na podlagi domnevnega neskladnosti njihovih odločitev z evropsko in nacionalno zakonodajo.”
Nato opozori na neodvisnost organa ter citira sodbo sodišča EU. To je v postopku proti Slovaški zapisalo, da morajo biti pogoji za imenovanje in razrešitev članov sveta ter vodstva regulatornega organa opredeljeni v zakonodaji, postopki pa se morajo izvajati na podlagi objektivnih meril, ki so jasno in izčrpno določena ter preverljiva. V vsakem primeru pa mora biti v teh postopkih upoštevana neodvisnost regulatorja, po navedbah komisije piše v sodbi.
Juul Jorgensen navede tudi sodbo sodišča EU proti Nemčiji, iz katere izhaja, da je določanje omrežnin v izključni pristojnosti regulatorja. Predstavnica komisije sicer navaja, da to “ne pomeni, da lahko regulativni organi ukrepe v zvezi z omrežninami sprejemajo brez nadzora” in dodaja, da je vsako odločitev mogoče izpodbijati pred sodiščem ali drugim neodvisnim pritožbenim organom. “Če slovenska vlada meni, da odločitev slovenskega regulativnega organa ni v skladu z zakonodajo EU, jo pozivam, naj o tej domnevni neskladnosti podrobno razpravlja s službami komisije, najbolje pred sprejetjem kakršnih koli odločitev na tej podlagi,” je navedla Juul Jorgensen.
Za konec je zapisala, da se zaveda, da visoki stroški energentov prizadenejo tako gospodinjstva kot podjetja in da obstaja tudi tveganje, da se bo zmanjšala politična podpora zelenemu prehodu. “Komisija pripravlja akcijski načrt za cenovno dostopno energijo in je pripravljena tesno sodelovati z vsemi državami članicami tako pri izvajanju lani sprejetih reform zasnove trga električne energije kot tudi pri opredelitvi morebitnih nadaljnjih ukrepov, da bi dosegli potrebno poglobljeno preoblikovanje našega energetskega sistema, po potrebi pa tudi bolj kratkoročne učinke,” je sklenila.
Evropska komisija piše ministrstvu za okolje, podnebje in energijo:
Ministrstvo: Agencija nas ni poslušala
Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) so za Forbes Slovenija potrdili prejem pisma in navedli, da se zavedajo pomena neodvisnosti regulatorja ter da spoštujejo tako evropsko kot domačo zakonodajo.
A na nadaljnje vprašanje, ali bodo vseeno vztrajali s predlogom za razrešitev preostalih treh članov sveta agencije ter posegom v omrežninski sistem z zakonom, ki predvideva olajšave za prvi blok omrežnine (vlada sicer ne more vplivati na tarife, tako da še ni jasno, kako bi te olajšave oblikovali), niso odgovorili.
Navedli pa so – kot že večkrat do zdaj –, da je bila agencija neposlušna. “Žal nam je, da agencija v preteklem letu ni prisluhnila opozorilom različnih deležnikov in pri uvajanju vsaj skušala najti bolj primerne rešitve. Večkratne pobude ministrstva k uvedbi prehodnega obdobja, bolj postopnem uvajanju novega sistema ter razmisleku o tem, da nov sistem ne bi zavrl uspešnosti zelenega prehoda, so bile preslišane.”
Za konec so zapisali še, da bo ministrstvo “še naprej delovalo v skladu z veljavno zakonodajo in se zavzemalo za uvedbo sistema omrežnine, ki bo zagotovila pravično porazdelitev bremen ter uspešen zeleni prehod”.