Eden največjih evropskih orožarjev proizvodnjo topniškega streliva širi v Litvo
Rheinmetall namerava v gradnjo tovarne v Litvi vložiti okoli 180 milijonov evrov.
Nemško orožarsko podjetje Rheinmetall namerava sredi leta 2026 v Litvi zagnati proizvodnjo topniškega streliva. Kot so danes sporočili iz družbe, bodo novo tovarno postavili v kraju Baisogala v okrožju Radviliškis. Ko bo dokončana, bodo v njej lahko izdelali na desettisoče topniških granat kalibra 155 milimetrov na leto, poroča STA.
Najemno pogodbo za 340 hektarov veliko zemljišče v lasti države, na katerem bodo postavili tovarno, so predstavniki baltske članice EU in zveze Nato ter Rheinmetalla podpisali danes v Vilni. Hkrati so podpisali tudi pogodbo o nakupu 155-milimetrskega streliva. Po informacijah nemške tiskovne agencije dpa namerava Rheinmetall v gradnjo vložiti okoli 180 milijonov evrov in ustvariti okoli 150 delovnih mest.
Litva spremenila zakonodajo in olajšala izvedbo naložbe
Načrte za postavitev tovarne za proizvodnjo topniškega streliva v Litvi so v nemški družbi potrdili letos spomladi, ko so podpisali tudi pismo o nameri z vlado v Vilni. Kmalu zatem je litovski parlament sprejel več zakonodajnih sprememb, ki olajšujejo in pospešujejo naložbe, tudi obrambnih podjetij, navaja STA.
“Ne dvomim, da bo ta projekt izveden tako hitro, kot bo treba glede na vse večje povpraševanje po strelivu v Evropi in zvezi Nato,” je po podpisu sporazumov dejala litovska premierka Ingrida Simonyte.
Dogovor so dosegli predstavniki družbe Rheinmetall skupaj z litovsko ministrico za gospodarstvo Ausrine Armonaite in ministrom za obrambo Laurynasom Kasciunasom. “V Rheinmetallu smo zelo hvaležni za zaupanje, ki nam ga je izkazala Litva,” je dejal prvi mož Rheinmetalla Armin Papperger.
Skope podrobnosti o projektu
Kot je povedala ministrica Armonaite, bosta Litva in Rheinmetall ustanovila skupno podjetje. O podrobnostih ni želela govoriti, prav tako ne Kascuinas o količini kupljenega streliva. Ta bo določena “na podlagi interesov Litve”, cena pa bo ustrezala tržni ceni, je dejal obrambni minister.
Rheinmetall je že aktiven v Litvi in tam od poletja 2022 z obrambnim podjetjem KNDS upravlja center za vzdrževanje. V njem servisirajo bojna vozila Natovih bojnih enot, nameščenih v Baltiku, in tanke leopard 2, ki jih je Nemčija dala Ukrajini. V prihodnje bo v Litvi stalno nameščena tudi oklepna brigada nemške zvezne armade, še piše STA.
Razcvet Rheinmetalla od začetka vojne v Ukrajini
Rheinmetall s 130-letno zgodovino je imel pred ruskim napadom na Ukrajino februarja 2022 okoli šest milijard evrov letnega prometa.
Po začetku vojne v Ukrajini je sklenil vrsto velikih poslov za dobave orožja in s tem postal eden ključnih igralcev orožarske industrije v Evropi. Lani je ustvaril 7,2 milijarde evrov prihodkov, kar je 12-odstotna rast glede na 2022, letos pa jih načrtuje že 10 milijard evrov.