Slovenski družinski podjetji, ki kljubujeta krizi v industriji

Posel Bojana Humar 19. oktobra, 2024 11.51
featured image

Mebor in Ledinek Engineering uspevata v niši strojev za obdelavo lesa.

19. oktobra, 2024 11.51

Proizvajalec žagarskih strojev iz Železnikov Mebor bo letos še nekoliko povečal prodajo. Lani so Meborjevi prihodki od prodaje zrasli za 12 odstotkov, na 31,8 milijona evrov in bili rekordni.

V prvi polovici leta sicer ni kazalo na rast v primerjavi z lani, saj je prodaja v lanskem polletju znašala 14,9 milijona evrov, letos pa 12,8 milijona evrov. Čistega dobička je bilo ob polletju pol manj, in sicer okoli 1,1 milijona evrov. “Smo pa v 3. četrtletju presegli prihodke 3. četrtletja 2023, tako da pričakujemo manjšo rast tudi letos,” pravijo v podjetju, ki je v lasti družine Mesec.

Krepitev prodaje in novi izdelki

Ker so v prvi polovici leta zaznali ohlajanje, so okrepili prodajne aktivnosti in širitev na trgih. Letos bodo predstavili tudi nekaj novih izdelkov, ki naj bi prispevali k večji prodaji, pravijo v podjetju.

V Meborju največ prodajo horizontalnih tračnih žag za razrez hlodovine, z njimi ustvarijo okoli polovico vseh prodajnih prihodkov, je spomladi v pogovoru za Forbes Slovenija povedal Simon Mesec, eden od treh sinov, ki so pred dvema letoma prevzeli vodenje družinskega podjetja. S temi žagami je podjetje pravzaprav začelo v začetku osemdesetih letih.

Danes okoli 60 odstotkov prodaje ustvarijo v Evropi, desetino v Sloveniji, preostalo pa v Severni in Južni Ameriki, Afriki, Avstraliji in Aziji.

Proizvodnja zapolnjena še v prvi polovici 2025

Naročila so se letos sicer nekoliko zmanjšala v primerjavi z lanskim letom. “Lani smo imeli dolge dobavne roke, to se je letos potem izboljšalo. Do konca leta je proizvodnja polno zasedena in tudi v prvi polovici prihodnjega leta,” pojasnjujejo v Meborju.

Za prihodnje leto načrtujejo podobno kot letos. “Povpraševanja so in naročila prihajajo. Čeprav je povpraševanja manj, načrtujemo podoben obseg dela.”

Lani so odkupili regalno skladišče poleg njihove lokacije, kjer bodo na okoli 7.500 kvadratnih metrih zgradili povsem novo proizvodno halo. Ker bo v treh etažah, bodo pridobili še okoli 15.000 kvadratnih metrov proizvodnih skladiščnih površin.

Letos vlagajo v veliko proizvodno halo, ta investicija se bo nadaljevala še v letu 2025. Vrednost naložbe je ocenjena na osem milijonov evrov, še pojasnjujejo v Meborju, ki trenutno zaposluje nekaj več kot sto ljudi.

poslopje Meborja
Do konca leta je proizvodnja v Meborju polno zasedena in tudi še v prvi polovici prihodnjega leta, pojasnjujejo v Meborju (Foto: Marjan Cerar/DJI, DSC)

Tudi Ledinekovi letos načrtujejo rast

Prav tako letos raste proizvajalec lesnoobdelovalnih strojev in linij Ledinek Engineering. Hoško družinsko podjetje zaposluje 280 ljudi, kar je 25 več kot ob koncu leta 2022. Lani so ustvarili dobrih 82 milijonov evrov prihodkov, leto prej pa nekaj več kot 94 milijonov evrov. Upad je bil sicer pričakovan, je pred dnevi poročala STA.

Hoško podjetje že letos načrtuje vnovično rast prihodkov. Začeli so namreč z izvedbo nekaj večjih projektov v ZDA in Evropi, kot ocenjujejo iz trenutnih trendov prodaje, pa bo podobno tudi v letu 2025.

Med drugim bodo kot glavni dobavitelj sodelovali pri investiciji ameriškega družinskega podjetja Rigidply Rafters, ki se ukvarja z izdelavo lepljenega lesa in v katerem so se odločili nadgraditi obstoječo proizvodnjo ter z novo avtomatizirano linijo povečati zmogljivosti.

Hoško podjetje bo tudi dobavilo celotno linijo za proizvodnjo lepljenih nosilcev za nov obrat francoskega podjetja Charpentes Fournier, za švedski Moelven Edanesagen pa bodo izdelali novo skobeljno linijo zunanjih elementov.

Podjetje Ledinek
Ledinekovi bodo letos med drugim kot glavni dobavitelj sodelovali pri naložbi ameriškega družinskega podjetja Rigidply Rafters (Foto: @Ledinek/FACEBOOK)

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali? 

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti