Avstrijski trgovec s pohištvom, ki je znan tudi Slovencem, v stečaj

Posel Forbes Slovenija 14. decembra, 2024 09.27
featured image

Kika-Leiner bo zaprla 17 poslovalnic in odpustila okrog 1.350 zaposlenih. Brez pohištva ostaja več kot 10.000 kupcev.

14. decembra, 2024 09.27

Avstrijska pohištvena veriga Kika-Leiner je po neuspešnem poskusu prestrukturiranja v začetku decembra začela stečajni postopek, je poročal Kurier. Trgovec je sredi novembra začel že svoj drugi postopek zaradi insolventnosti, a ker mu ni uspelo najti vlagatelja, zdaj dokončno zapira svoja vrata. Kot so sporočili iz družbe, bodo zaprli 17 poslovalnic, delo pa bo izgubilo okrog 1.350 zaposlenih.

Kot navaja STA, je zaradi stečaja okoli 1.500 zaposlenih ostalo brez novembrske plače. Pomagal jim bo avstrijski državni odškodninski sklad za primere insolventnosti podjetij, ki bo delavcev v najkrajšem možnem času nakazal neizplačane plače in sorazmerni del božičnice. Po podatkih delavske zbornice Spodnje Avstrije bo sklad za to namenil skupno 3,8 milijona evrov.

Brez pohištva ostalo več kot 10.000 kupcev

Kika-Leiner bo pred zaprtjem skušala razprodati svoje pohištvo, preostanek pa bo vključen v stečajno maso za poplačilo upnikov, je v izjavi za APA dejal stečajni upravitelj Volker Leitner. Med temi bo najverjetneje tudi več kot 10.000 kupcev (po nekaterih ocenah naj bi šlo celo za do 20.000 kupcev), ki so verigi plačali avans za blago.

Leitner je moral pri tem oceniti, ali bo naročila mogoče izpolniti in kupcem zagotoviti blago, do katerega so upravičeni. V nasprotnem primeru polog postane stečajni zahtevek, ki ga potrošniki lahko prijavijo v postopku, a bi pri tem dobili povrnjene le majhne zneske, je za Der Standard pojasnil odvetnik Maximilian Eder iz avstrijskega Združenja za informiranje potrošnikov. Med upniki so tudi imetniki neunovčenih bonov, ki jih lahko prijavijo kot terjatev.

Zahtevek je mogoče vložiti prek odvetnika ali združenja za zaščito upnikov. Prijava terjatve, ki jo stranke lahko opravijo pri deželnem sodišču Sankt Pölten, je mogoča do 10. januarja 2025, pri tem pa je potrebno plačilo sodne takse v višini 25 evrov, še opozarja Eder.

Lani v stečaju končala tudi matična družba verige

Veriga Kika-Leiner z več kot stoletno tradicijo je bila še pred desetletjem drugi največji trgovec s pohištvom v Avstriji, kjer je še pred nekaj leti imela približno 40 poslovalnic.

Podjetje je postalo plačilno nesposobno že leta 2023, kmalu po tem, ko je matična družba Signa, ki jo ustanovil Rene Benko in je lani prav tako končala v stečaju, nepremičnine Kika-Leiner prodala družbi Supernova v Gradcu, operativno pohištveno dejavnost pa direktorju maloprodaje Hermannu Wieserju. To je vodilo v zaprtje 23 od 40 poslovalnic, pri čemer so odpustili 1.500 ljudi, navaja Kronen Zeitung.

Kot še piše Kurier, bo stečaj Kike-Leiner še povečal koncentracijo na avstrijskem trgu s pohištvom. Skupina XXXLutz, ki ima v lasti tudi slovensko Lesnino, ima trenutno 34-odstotni tržni delež, sledi mu Ikea z 19 odstotki. Zmanjšana pohištvena veriga Kika-Leiner je nedavno dosegla 13-odstotni tržni delež.