Avstrijska tovarna proizvedla še zadnje znamenite kroglice

Posel Forbes Slovenija 24. januarja, 2025 09.05
featured image

Tovarna v Grödigu je po treh letih finančnih težav konec lanskega leta dokončno ustavila proizvodnjo Mozartovih kroglic.

24. januarja, 2025 09.05

Avstrijsko podjetje Salzburg Schokolade je konec lanskega leta dokončno zaprlo vrata svoje tovarne v Grödigu v bližini Salzburga. S tem se je končala tudi proizvodnja znamenitih slaščic Mirabell Mozart, bolj znanih pod imenom Mozartove kroglice, ki so jih tam izdelovali vse od leta 1890, poroča Euronews.

Proizvajalec se je novembra 2021 znašel v stečaju. Februarja 2022 je podjetje prevzelo romunsko slaščičarsko podjetje KEX Confectionery in začelo načrt prestrukturiranja. Ta je bil neuspešen, zato so decembra leta 2022 zaprli del proizvodnje in odpustili 25 zaposlenih. Sredi lanskega leta pa so v podjetju sprejeli odločitev o popolni zaustavitvi proizvodnje v tovarni v Grödigu, saj da je dolgoročno nadaljevanje tamkajšnje proizvodnje ekonomsko nemogoče.

Ob zaprtju proizvodne linije, ki je letno proizvedla 57 milijonov Mozartovih kroglic, je delo izgubilo 65 ljudi. Podjetje je za finančne težave okrivilo povišanje cen kakava in posledice koronavirusa. Čez rob jih je dokončno pahnila odločitev ameriškega živilskega podjetja Mondelez, ki ima v lasti blagovno znamko Mirabell Mozart, da zamenja dobavitelja in kroglice proizvaja drugje.

Po načrtu prestrukturiranja naj bi tovarna vse obveznosti izpolnila do 7. februarja 2025. Salzburg Schokolade mora upnikom plačati 14 milijonov evrov. Kot je avgusta dejal direktor Salzburg Schokolade Friedrich Plail, je ta znesek mogoče poravnati, če jim uspe prodati tovarno.

Ameriško živilsko podjetje Mondelez, ki je Salzburg Schokolade kupilo leta 1975, sicer še ni potrdilo, kakšna bo prihodnost tovarne, a naj bi bili stroji prodani podjetjem iz Egipta in Mauritiusa, navaja Euronews.

Kje bodo slaščico proizvajali zdaj?

Zaenkrat še ni povsem znano, kje bo Mondelez zdaj proizvajal slavno slaščico. Ameriško podjetje je navedlo, da so rešitev za prihodnjo proizvodnjo našli v svojem evropskem omrežju. Za nadaljevanje proizvodnje so bile predlagane lokacije na Poljskem in Češkem.

Podjetje je konec 19. stoletja ustanovil salzburški slaščičar Paul Fürst, ki je v mestu odprl majhno tovarno, leta 1948 pa se je preselil v večjo tovarno v Grödig. V času svojega delovanja je kroglice s pistacijami, marcipanom in nugatom, oblike s temno čokolado, poskusilo posnemati več proizvajalcev.

Sodba iz leta 1981 je nato odločila, da lahko ime Mozartkugeln uporabljajo le avstrijski proizvajalci. Salzburška blagovna znamka Mirabell je tudi edina, ki lahko proizvaja popolnoma okrogle Mozartkugeln, vse druge pa jih morajo oblikovati z eno ravno stranico.