Začenja se ameriški carinski udar, evropske borze začele v rdečem, tudi ljubljanska

V veljavo v celoti stopile recipročne carine ZDA, za EU veljajo 20-odstotne.
Za okoli 60 držav in Evropsko unijo (EU) so danes začele veljati še višje dodatne carine na uvoz blaga v ZDA. Za EU je stopnja dodatnih carin po novem 20-odstotna. Carine za uvoz iz Kitajske pa skupaj z že predhodno uveljavljenimi po novem znašajo kar 104 odstotke, piše STA.
Evropske borze so dan začele v rdečem. Francoski indeks CAC 40, nemški DAX, španski Ibex in londonski indeks FTSE 100 so ob začetku trgovanja zdrsnili za dobra dva odstotka.
Podobno je bilo na azijskih borzah. Na vodilni azijski borzi v Tokiu je indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, do 9.30 po našem času izgubil štiri odstotke. V Seulu je osrednji borzni indeks Kospi izgubil 1,7 odstotka, tečaji delnic v Tajvanu pa so v povprečju padli za pet odstotkov. V Singapurju je indeks STI 2,35 odstotka nižje kot v torek.
Trgovanje na kitajskih borzah medtem kaže drugačno sliko. V Hongkongu je šel indeks Hang Seng doslej navzgor za 1,1 odstotka, v Šanghaju pa je indeks Shanghai Composite 1,3 odstotka nad izhodiščem.
Tudi na ljubljanski borzi rdeče
Indeks SBI TOP na Ljubljanski borzi je po torkovem predahu po večdnevnih padcih danes dopoldne spet globoko v rdečem. Ob 11.30 je izgubljal skoraj dva odstotka. Več kot dva odstotka izgublja najbolj prometna delnica Krke, sledi ji delnica Petrola.
Najhujši udarec Kitajski
Prav za Kitajsko so ZDA uvedle najvišje carine – po 20-odstotnih, uvedenih marca, bi se te danes morale zvišati še za 34 odstotkov, a ker se je Kitajska odzvala s 34-odstotnimi carinami na ameriško blago, jih je Trump dvignil še za 50 odstotnih točk. Skupno tako od danes znašajo kar 104 odstotke.
Šok in razburjenje
Ukrep je močno pretresel in osupel svet. Čeprav je Trump carine označil za vzajemne, se vrstijo opozorila, da nimajo ničesar z vzajemnostjo. Carinske stopnje so daleč od povprečnih carinskih stopenj na ameriški uvoz in predstavljajo preprosto delež primanjkljaja v blagovni menjavi ZDA s posamezno partnerico v skupnem uvozu iz te partnerice, poroča STA.
Kljub šoku in razburjenju je večina ameriških zunanjetrgovinskih partneric, to velja tudi za EU, izrazila željo po pogajanjih in izogibanju nadaljnji eskalaciji trgovinske vojne.
Izjema je Kitajska, carine v višini 25 odstotkov na nekatere ameriške avtomobile je napovedala tudi Kanada.
Iz Washingtona sicer prihajajo mešani signali, pod črto pa Trump carin za zdaj ne umika in kot pogoj za pogajanja postavlja, da se blagovna menjava s partnericami tako ali drugače izravna ali preide v presežek.
Že več sektorskih carin
ZDA so doslej že uvedle tudi več tako imenovanih sektorskih carin. Med drugim so tako sredi marca začele veljati 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, minuli teden pa dodatne 25-odstotne carine za avtomobile. Za to blago nove Trumpove carine ne veljajo. Prav tako za zdaj ne veljajo za farmacevtske izdelke, baker, čipe, les, zlato, energijo in nekatere rudnine, ki niso na voljo v ZDA.
O prvem naboru protiukrepov na dodatne carine na jeklo in aluminij bodo danes odločale članice EU. Evropska komisija predlaga do 25-odstotne dodatne carine na nabor kmetijskih in industrijskih izdelkov v vrednosti več kot 20 milijard evrov. Po današnjem odločanju bi del ukrepov začel veljati sredi aprila, del pa sredi maja.
Na gospodarskem ministrstvu ne napovedujejo, kako bo glasovala Slovenija. So pa spomnili, da država podpira prizadevanja Komisije in ceni, da v trenutnem položaju ni podlegla želji po prehitrem odzivu, še piše STA.
Trump: Carine bodo legendarne
“Carine bodo legendarne – v pozitivnem smislu,” je na sinočnji večerji ameriške republikanske stranke dejal ameriški predsednik Donald Trump, poroča BBC. “Številne države so nas dolga leta izkoriščale levo in desno – zdaj je naš čas, da mi izkoristimo njih,” je dejal.
Trump je carine opisal tudi kot “nekoliko eksplozivne”in “neverjetne” ter trdil, da uvozne carine ZDA že prinašajo skoraj dve milijardi dolarjev (okoli 1,8 milijarde evrov) na dan.