V treh letih bo ogroženih blizu sto milijonov služb, kdo bo najbolj na udaru

Najbolj ogrožena delovna mesta bi lahko bila v gostinstvu, trgovini na debelo in umetnosti.
Raziskava, ki jo je opravil Svetovni gospodarski forum v več kot 800 podjetjih s 673 milijonov zaposlenimi po vsem svetu, je pokazala, da bi lahko bilo do leta 2027 zaradi avtomatizacije ogroženih 83 milijonov delovnih mest.
Raziskava svetovalnega podjetja McKinsey napoveduje, da bo do leta 2030 zaradi napredka v avtomatizaciji 94 milijonov evropskih delavcev potrebovalo prekvalifikacijo.
McKinsey je tudi opredelil sektorje, v katerih bi delovna mesta lahko prizadela avtomatizacija v Evropi. To so nastanitvene in gostinske storitve, umetnost, trgovina na debelo in drobno, gradbeništvo ter promet in skladiščenje.
“Medtem ko bodo nekateri delavci v poklicih, ki se krčijo, morda lahko našli podobne vrste dela, bo moralo 21 milijonov delavcev do leta 2030 zamenjati poklic,“ še piše v študiji.
Vzpon umetne inteligence
Po drugi strani raziskava navaja, da bi lahko do leta 2027 nastalo do 69 milijonov novih delovnih mest.
Pričakuje se, da bo umetna inteligenca ključna gonilna sila teh sprememb in eden najhitreje rastočih sektorjev, skupaj s strokovnjaki za trajnostni razvoj in analitiki poslovne inteligence.
Koncentracija produktivnosti
Produktivnost v Evropi je trenutno močno koncentrirana v mestih, kot so Amsterdam, Kopenhagen, London, Madrid, München in Pariz.
V teh mestih živi 20 odstotkov evropskega prebivalstva. Med letoma 2007 in 2018 so ustvarila 43 odstotkov rasti evropskega BDP, 35 odstotkov neto rasti delovnih mest in 40 odstotkov rasti prebivalstva, še navaja raziskava.
Na drugi strani je v vzhodni in južni Evropi ogromno regij, ki se krčijo, delovne sile je vse manj, starejših prebivalcev pa vse več. Zato v študiji spodbujanje dela na daljavo in izgradnjo digitalne infrastrukture v teh regijah.