Trump napovedal uvedbo 25-odstotne dodatne carine na uvoz avtomobilov 2. aprila

Za avtomobile iz EU je trenutna carinska stopnja v ZDA pri 2,5 odstotka. S temi dodatnimi carinami bi se tako zvišala na 27,5 odstotka.
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo v Beli hiši napovedal, da bodo ZDA 2. aprila uvedle dodatne carine v višini 25 odstotnih točk na uvoz avtomobilov v ZDA. Za avtomobile iz EU bi to pomenilo dvig carin na 27,5 odstotka. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je že izrazila globoko obžalovanje, poroča STA.
“Kar bomo naredili, so 25-odstotne carine na vse avtomobile, ki niso narejeni v ZDA. Če bodo narejeni v ZDA, ne bo nobenih carin,” je novinarjem v Beli hiši povedal Trump, ki je sicer za 2. april že večkrat napovedal uvedbo tako imenovanih vzajemnih carin na ves uvoz.
Ali je današnja najava prvi korak k uvedbi vzajemnih carin ali morda napoved okleščene različice tega napovedovanega ukrepa, še ni povsem jasno
Carine tudi za ameriška vozila, ki niso izdelana v ZDA
Dodatne 25-odstotne carine bodo veljale tudi za vozila ameriških podjetij, ki niso izdelana v ZDA, kar je že pred Trumpovo izjavo povzročilo padanje delnic ameriških avtomobilskih velikanov. Trump je dejal, da ga to ne skrbi. “To se bo uredilo samo po sebi,” je izjavil.
Dodatne carine naj bi sicer veljale za osebne avtomobile in lahka tovorna vozila.
Polovica vseh avtomobilov, ki se prodajo v ZDA, je izdelanih v tujini, Trumpova vlada pa bo carine začela zaračunavati s 3. aprilom, Politico povzema STA.
Za avtomobile iz EU je trenutna carinska stopnja v ZDA pri 2,5 odstotka. S temi dodatnimi carinami bi se tako zvišala na 27,5 odstotka. V EU je medtem carinska stopnja za ameriške avtomobile pri 10 odstotkih.
Von der Leyen: EU bo ščitila svoje interese
Na Trumpovo najavo se je že odzvala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. V prvem odzivu je zapisala, da globoko obžaluje ameriško odločitev.
Avtomobilska industrija je po njenih besedah motor inovacij, konkurenčnosti in kakovostnih delovnih mest, ki jih zagotavljajo tesno integrirane dobavne verige na obeh straneh Atlantika. Carine so po drugi strani davki – slabe so za podjetja, še slabše pa za porabnike tako v ZDA kot v EU.
“Najavo dodatnih carin bomo proučili, skupaj z drugimi ukrepi, ki jih ZDA načrtujejo v prihodnjih dneh,” je navedla. Dodala je, da si bo EU še naprej trudila najti rešitve s pogajanji, pri čemer pa bo kot velika trgovinska sila ščitila interese delavcev, podjetij in potrošnikov po EU, piše STA.
Trump je o carinah govoril že nekaj ur prej na dogodku v Beli hiši, ko je dejal, da je njegova carinska politika doslej ZDA zagotovila že za 5.000 milijard dolarjev tujih naložb, kar sicer ni potrjeno.
Trump: nekatere države bodo izvzete
Dejal je tudi, da bo 2. aprila z uvedbo vzajemnih carin napočil dan osvoboditve ZDA. “Vzeli bomo nazaj ves denar, ki so nam ga kradli dolga desetletja, proces pa začenjamo s carinami na avtomobile,” je dejal Trump, ki je v ponedeljek za medij Newsmax razložil, da bodo določene države iz tega izvzete, vendar ni pojasnil katere.
Po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino so ZDA leta 2024 uvozile za 214 milijard dolarjev avtomobilov – večinoma iz Mehike, Kanade, Južne Koreje, Japonske in Nemčije. Ameriški analitiki opozarjajo, da bodo Trumpove carine podražile avtomobile v ZDA.
Za slovensko avtomobilsko industrijo bodo ključne podrobnosti Trumpovih odlokov – Slovenija namreč v ZDA ne izvaža avtomobilov, štiri odstotke izvoza pa pomenijo rezervni oziroma vgradni deli za avtomobile, ki bi jih ZDA prav tako lahko obdavčile, je pred časom opozoril glavni analitik GZS Bojan Ivanc.