Stavka v Belgiji: prizadete tudi letalske povezave med Brusljem in Ljubljano

Novice Forbes Slovenija 13. januarja, 2025 13.18
featured image

Na bruseljskem letališču Zaventem, ki belgijsko prestolnico med drugim povezuje z Ljubljano, je bilo zaradi stavke odpovedanih približno 40 odstotkov letov.

13. januarja, 2025 13.18

V Belgiji je danes splošna stavka, ki je med drugim močno prizadela javni prevoz in železniški promet, odpovedani so številni leti. Sklicali so jo sindikati v znak protesta proti načrtom glede pokojninske reforme. V Bruslju so za danes načrtovane demonstracije, poroča STA.

K današnji stavki so pozvali trije glavni sindikati v državi, da bi protestirali proti načrtom pokojninske reforme, ki bi jo lahko sprejela prihodnja vladna koalicija in bi prizadela nekatere kategorije javnih uslužbencev.

Stavka naj bi po pričakovanjih povzročila velike motnje v javnem prevozu, železniškem in letalskem prometu, ponekod pa tudi v šolah in javnih storitvah.

Pri družbi STIB, ki upravlja mrežo avtobusov, tramvajev in podzemne železnice v Bruslju, so po poročanju STA opozorili, da bo javni promet v prestolnici resno moten. Prizadet je tudi železniški promet v državi, saj vozi le eden od treh vlakov med večjimi mesti, so sporočile nacionalne železnice SNCB.

Med odpovedanimi tudi leti Brussels Airlines

Potniki lahko pričakujejo težave tudi na bruseljskem letališču Zaventem, kjer je bilo zaradi stavke varnostnega osebja in osebja za upravljanje s prtljago odpovedanih približno 40 odstotkov letov. Med temi je tudi let iz Bruslja v Ljubljano in obratno prevoznika Brussels Airlines, so objavili na spletnih straneh bruseljskega in ljubljanskega letališča.

Na letališču Charleroi južno od Bruslja, ki velja za pomembno evropsko vozlišče za nizkocenovnega letalskega prevoznika Ryanair, bodo od poldneva odpovedali vse lete, so sporočili iz družbe Brussels South Charleroi.

Stavki se pridružujejo številni učitelji

Do težav v javnem in železniškem prometu prav tako prihaja v francosko govoreči regiji Valonija. Tudi številni učitelji, zlasti v nizozemsko govoreči severni Flandriji, kjer imajo zvezne oblasti besedo pri izobraževanju, so se po podatkih sindikatov pridružili stavki, da bi obsodili načrtovano pokojninsko reformo.

V Belgiji še vedno potekajo koalicijski pogovori o oblikovanju nove zvezne vlade po junijskih volitvah. Pet strank, ki se pogajajo o sklenitvi dogovora, načrtuje dvig upokojitvene starosti za železničarje in druge poklice, ki se zdaj lahko predčasno upokojijo, po pisanju STA opozarja sindikat CSC.