Sodišče EU sprejelo pomembno odločitev: turška, kitajska podjetja težje na naš trg?
Sodišče Evropske unije je izdalo sodbo, ki so jo številni nestrpno pričakovali. Ta podjetjem iz držav, ki z EU nimajo podpisanega trgovinskega sporazuma, močno omejuje sodelovanje na razpisih, poroča Forbes Hrvaška.
Na razpise Evropske unije (EU) so se lahko leta prijavljala tudi podjetja iz držav, s katerimi EU nima sklenjenega sporazuma o prosti trgovini. Vendar se zaradi velikega števila predvsem kitajskih podjetij, ki so dobila posle, odnos in pristop v zadnjih letih spreminjata.
Podjetja so na javnih razpisih v državah EU tekmovala z zelo nizkimi cenami. Obstaja sum, da so jim pri tem pomagale velike subvencije, ki so jih podjetja dobivala od svoje države. Na drugi strani je Kitajska močno omejila sodelovanje podjetij iz EU na razpisih v tej državi, piše Forbes Hrvaška.
Poseg pravobranilca
Po nedavni odločitvi Sodišča EU v zvezi s poslom turškega podjetja na Hrvaškem bi se lahko te stvari spremenile.
Odločitev se je nanašala na pritožbo Turkov na odločitev o izbiri izvajalca za gradnjo železniške proge med Leskovcem in Karlovcem. Turško podjetje Kolin je v pritožbi trdilo, da izbrani izvajalec Strabag ni izpolnjeval pogojev, navedenih v razpisni dokumentaciji.
Po tem, ko je hrvaška revizijska komisija, pristojna za nadzor postopkov javnih naročil, zavrnila pritožbo, se je Kolin obrnil na sodno vejo. Na koncu je primer prejelo hrvaško visoko upravno sodišče.
Strokovnjak za javna naročila in izredni profesor na pravni fakulteti v Zagrebu Marko Turudić je za Forbes Hrvaška pojasnil, da je sodišče pred odločitvijo o pritožbi vložilo zahtevo za predhodni postopek, s katerim je želelo dobiti smernice Sodišča EU, ali lahko med postopkom javnega naročanja dodaja reference, ki niso bile navedene v prvotni ponudbi.
Vendar je šel postopek v povsem drugo smer, ko je generalni pravobranilec Sodišča EU Anthony Collins ugotovil, da je zahteva hrvaškega visokega upravnega sodišča nedopustna. To je pojasnil s tem, da Turčija, od koder prihaja podjetje, ki je sprožilo postopek pred hrvaškim sodiščem, z EU nima sklenjenega prostotrgovinskega sporazuma. Po besedah odvetnika to pomeni, da to podjetje ne bi smelo imeti dostopa do trga javnih naročil EU in zaščite pravic EU, piše Forbes Hrvaška.
Kdo lahko sodeluje v postopkih javnega naročanja v EU
Sodišče Evropske unije je zdaj izdalo sodbo, v kateri navaja, da je vprašanje, kdo lahko sodeluje v postopkih javnega naročanja znotraj EU, v izključni pristojnosti EU in ne držav članic. Države članice ne smejo sprejeti različnih norm na lastno pobudo.
Turudić je še dejal, da ponudniki iz tretjih držav sicer lahko sodelujejo v postopkih javnega naročanja v EU, dokler Evropska unija ne sprejme splošne uredbe, ki bo uredila to problematiko. Po razsodbi lahko to storijo le, če jim naročniki to dovolijo, hkrati pa niso upravičeni do pravnega varstva EU ali nacionalnega prava držav članic. Te omejitve veljajo samo za tiste države zunaj EU, ki nimajo podpisanih trgovinskih sporazumov z EU.
Povedano drugače, Sodišče Evropske unije jim za zdaj dovoljuje sodelovanje – ne daje pa jim tako rekoč nobene pravne zaščite. Lahko se sklicujejo zgolj na neka splošna načela.
Forbes Hrvaška še piše, da v praksi to pomeni, da je na primer kitajski ponudnik, ki želi sodelovati v postopku javnega naročanja na Hrvaškem, najprej odvisen od tega, ali mu bo domači naročnik sploh dovolil sodelovanje v postopku. Če mu to dovoli, na neki točki pa to podjetje ugotovi, da so mu kršene pravice, se ne more sklicevati niti na zakonodajo EU niti na večino hrvaških zakonov, ki urejajo javno naročanje.
Avtor članka je Bojan Bajgorić Šantić, Forbes Hrvaška.