Sindikat: Invalidski podjetji pod okriljem SDH bi morali postati strateški

Novice Forbes Slovenija 27. januarja, 2025 18.33
featured image

Če bi invalidski podjetji CSS in Bodočnost Maribor opredelili kot strateški naložbi, bi lahko zagotovili nujno finančno podporo zanje, so prepričani v Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije.

27. januarja, 2025 18.33

Sindikat obrti in podjetništva Slovenije je ministrstvo za delo pozval k pripravi predloga spremembe strategije upravljanja kapitalskih naložb države. Sindikat predlaga, da bi se invalidski podjetji CSS in Bodočnost Maribor, ki sta v večinski lasti države, opredelili kot strateški naložbi, kar bi prineslo sistemsko rešitev upravljanja teh podjetij, poroča STA.

V strategiji upravljanja državnih naložb je CSS opredeljen kot portfeljska naložba, kar pomeni, da država pri njej zasleduje izključno gospodarske cilje. “Slovenski državni holding (SDH) torej pri svojih upravljavskih odločitvah ne more upoštevati netržnih oziroma negospodarskih ciljev. V primeru invalidskih podjetij to ne pomeni pričakovanj o dobičkih ali dividendah, temveč zgolj finančno stabilno poslovanje, česar CSS glede na rezultate poslovanja žal ne more več zagotavljati,” so prejšnji teden navedli v SDH.

Nadaljevanje poslovanja CSS v trenutni obliki bi po navedbah SDH zahtevalo dodatne subvencije, ki bi pokrile izgubo in zagotovile sredstva za izplačilo plač. “Dosedanje redne subvencije, ki letno presegajo 400.000 evrov, glede na poslovne sposobnosti družbe temu žal ne zadoščajo, SDH pa zaradi pravil EU ne more vlagati dodatnih finančnih virov, ker taki vložki ne zadostijo testu zasebnega investitorja,” so prejšnji teden še zapisali v sporočilu za javnost.

Sprememba bi zagotovila nujno finančno podporo

Kot so v sindikatu danes poudarili v sporočilu za javnost, bi sprememba opredelitve podjetij kot strateških naložb SDH-ju omogočila, da bi zagotovil nujno dodatno finančno podporo invalidskemu podjetju CSS.

“Gre za sistemsko rešitev, ki posredno rešuje tudi drugo invalidsko podjetje Bodočnost Maribor v večinski državni lasti in kjer lahko v prihodnje pride do podobne agonije. Želimo se izogniti temu. Reševanje situacije mora biti celostno, premišljeno in v korist zaposlenih,” so prepričani v sindikatu.

V dopisu je sindikat ministrstvo za delo pozval, naj pripravi spremembo strategije do 3. februarja, dokument pa naj bo predložen v obravnavo in sprejem državnega zbora najpozneje do 11. februarja.

“Ta sprememba bi odražala večjo zavezanost države in politike k varovanju ranljivih skupin in spodbujanju družbene odgovornosti kot ključnega elementa upravljanja državnega premoženja,” je v dopisu po poročanju STA še zapisala generalna sekretarka sindikata Ana Čermelj.

Nova strategija v veljavi od lani

Strategijo upravljanja kapitalskih naložb države, ki določa lastniško politiko države v družbah s kapitalskimi naložbami ter usmerja njihovo upravljanje, sicer pripravlja ministrstvo za finance, sprejme jo vlada, potrdi pa državni zbor. Novo strategijo upravljanja naložb države je državni zbor potrdil julija lani.

Ključni elementi strategije vključujejo razvrstitev naložb na strateške, pomembne in portfeljske, razvojne usmeritve države kot delničarke ali družbenice ter strateške cilje države, kot so dvig produktivnosti, izboljšanje korporativnega upravljanja, razvoj infrastrukture, zagotavljanje človekovih pravic, spodbujanje družbene odgovornosti in doseganje enakosti spolov, je v današnjem dopisu ministrstvu za delo v imenu sindikata spomnila Čermelj.

Strategija je namenjena obveščanju ključnih deležnikov – SDH, vlade, vlagateljev, državljanov in širše javnosti – o prioritetah države na področju kapitalskih naložb, navaja STA. Sindikat obrti in podjetništva Slovenije se ob tem sprašuje, “ali je osrednja prioriteta države zagotavljanje varstva človekovih pravic ter spodbujanje družbene odgovornosti z zaščito najranljivejših na trgu dela ali pa je v ospredju zgolj dobičkonosnost in produktivnost”.

Nadaljnje iskanje rešitev

V sredo bo v prostorih območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka potekalo tudi srečanje, na katerem bodo predstavili trenutno situacijo podjetja CSS in dosedanje aktivnosti za njegovo rešitev, glavni namen pa bo iskanje rešitev za ohranitev delovnih mest in dolgoročno stabilnost podjetja, še piše STA.

Poslovodstvo podjetja CSS v 97,96-odstotni lasti države je lani predlagalo njegovo likvidacijo, ki jo je pozneje potrdila tudi skupščina. Poteza je v javnosti sprožila burno razpravo z očitki o slabem upravljanju kapitalskih naložb države in zanemarjanju pomena delovnih mest za invalide. Podjetje namreč zaposluje 41 ljudi, od tega 19 invalidov.

Minister za delo Luka Mesec je prejšnji teden napovedal prizadevanja, da nobeden od zaposlenih ne bo izgubil dela, v nasprotnem primeru pa bodo likvidacijo zaustavili. Vendar zaposlene skrbi, da bi zaustavitev likvidacije vodila v stečaj, kar bi bil zanje še slabši scenarij. SDH je še očital, da ministrstva o težavah CSS niso obvestili že prej.

Navedbe Mesca, da o likvidaciji ni bil pravočasno obveščen, je SDH odločno zanikal. Hkrati pa dejal, da je ministrovo soglasje k likvidaciji zdaj brezpredmetno, saj da je rok za razveljavitev že potekel. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so ga k ukrepanju pozvali že prej, in sicer da poišče morebitne druge subvencije za podporo nadaljevanju dejavnosti v trenutni obliki in poišče alternativne možnosti zaposlitve za invalide. Tega, kot kaže, ni storil.

Pripravljenost, da bi zaposlile vse invalide, ki delajo v CSS, so medtem že izrazile Slovenske železnice, za prevzem podjetja pa se zanima Iskra.