Prihaja nov sistem obračuna omrežnine: pristojni pravijo, da so pripravljeni

Novice Forbes Slovenija 5. septembra, 2024 16.19
featured image

Z oktobrom naj bi se po več preložitvah le začel uporabljati nov sistem obračuna omrežnine za električno energijo; prihodnji teden bodo gospodinjstva prejela posebno brošuro.

5. septembra, 2024 16.19

Pristojni so na današnjem posvetu na temo novega sistema obračuna omrežnine zagotovili, da so pripravljeni na ta korak. Za čim boljšo obveščenost uporabnikov pa bodo prihodnji teden gospodinjstva prejela tudi posebno brošuro, poroča STA.

Po novem bo obračunavanje različno v višji (od začetka novembra do konca februarja) in nižji sezoni. Predvidenih je več blokov, v katerih se bodo tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo razlikovale glede na obremenitev omrežja – ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje.

Po novem se bo tudi razločevalo med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo. Slednja, ki bo predstavljala prekoračitev dogovorjene moči, se bo dodatno zaračunavala, a dodatnega zaračunavanja prekoračitve v prvih dveh letih po uveljavitvi še ne bo, saj je določeno prehodno obdobje. Obračunsko moč za vsakega odjemalca bo elektrooperater določil na podlagi odjemalčeve uporabe omrežja v preteklem obdobju.

Več na tej povezavi.

Brošura s pojasnili

Da bi bili odjemalci na nov sistem čim bolje pripravljeni, bo Agencija za energijo prihodnji teden gospodinjstvom poslala brošuro z vsemi informacijami in odgovori na najbolj pogosta vprašanja glede izzivov in priložnosti, ki jih sistem ponuja. Po poročanju STA bo v nabiralnikih predvidoma v sredo.

Velja sicer splošen nasvet, da odjemalci v dveletnem prehodnem obdobju pred uveljavitvijo zaračunavanja presežne moči ne storijo ničesar, ampak predvsem spremljajo svojo porabo in morebitno preseganje dogovorjene obračunske moči. Slednjo bodo lahko namreč tudi prilagodili, če bodo bodisi dodali nove proizvodne naprave ali jim bo uspelo svojo porabo zmanjšati.

elektrika, števec, gospodinjstvo, varovalke
Odjemalci naj v dveletnem prehodnem obdobju predvsem spremljajo svojo porabo električne energije in morebitno preseganje obračunske moči (Foto: BOBO)

Uroš Blažica, predsednik uprave Elektra Primorska, je na posvetu o novi omrežnini, ki ga je organizirala družba Prosperia, dejal, da elektrodistributerji zaenkrat ne prejemajo veliko vprašanj glede novega sistema. Večina odjemalcev se bo z njim začela ukvarjati, ko bodo prvič dobili nove račune, je prepričan, takrat pa jim bodo elektrodistributerji na voljo tudi z informacijami in nasveti.

Komu bo koristil novi sistem?

Sandi Kavalič iz družbe Gen-I, največjega dobavitelja električne energije v državi, je bil na posvetu skeptičen glede novega sistema. Po njegovem prepričanju so bili v pripravo novega sistema premalo vključeni odjemalci, zato se sprašuje, ali je sistem res zastavljen tako, da imajo ti od njega koristi.

Boji se predvsem, da odjemalci zaradi novega sistema ne bodo mogli več v zadostni meri izkoriščati priložnosti prilagajanja cenovnim razmeram na trgu, saj da bosta signal na podlagi omrežnine in cenovni signal različna in neusklajena.

Direktorica Agencije za energijo Duška Godina na to odgovarja, da tudi novi način obračuna omrežnine ponuja zadostne priložnosti za izkoriščanje cenovnih priložnosti na trgu, da pa je predvsem naloga dobaviteljev, da oblikujejo ustrezne produkte za odjemalce. Zagotovila je, da se bo agencija ustrezno odzvala, če bodo potrebne spremembe in prilagoditve.

Vir za financiranje nadgradnje omrežja

Nov sistem je bil sicer oblikovan na podlagi zahtev evropske zakonodaje, eden glavnih ciljev pa je, da tarife za omrežnino odražajo dejanske stroške, ki bodo z dodajanjem obnovljivih virov v sistem in potrebnimi naložbami v omrežje samo naraščali. Do 2034 naj bi po zadnjih ocenah investicijske potrebe znašale 4,5 milijarde evrov, kar samo na tej podlagi pomeni 100-odstotni dvig potrebnih stroškov za elektrooperaterje.

Ob tem so cilji še pravična porazdelitev stroškov, spodbujanje večje porabe v obdobjih, ko je obremenitev omrežja manjša, digitalizacija in razvoj novih storitev.

Kdo bo plačeval več, kdo manj

Medtem ko za običajne gospodinjske odjemalce, ki se oskrbujejo na tradicionalne načine, ob ohranitvi navad ne bo bistvenih sprememb oziroma bo na letni ravni lahko strošek omrežnine še nižji, pa bo strošek višji za tiste, ki imajo na primer samooskrbno sončno elektrarno, toplotno črpalko ali polnilnico za električna vozila.

Tudi zato so danes poudarili pomen tega, da so odjemalci aktivni in prilagodljivi. V gospodarstvu bo strošek večji predvsem za velike odjemalce, kjer pa omrežnina predstavlja le majhen del skupnega stroška energije, še piše STA.