Ogljično nevtralni pionir

Podjetje Bosch posluje kot podnebno nevtralno že od leta 2020, v naslednjih desetih letih pa načrtuje zmanjšanje emisij v celotni verigi vrednosti za 15 odstotkov. Lani so v primerjavi z letom 2018 zmanjšali emisije CO₂ za 2,7 milijona ton. O njihovih rešitvah za zeleno prihodnost smo se pogovarjali z Mirsado Kudrić, generalno direktorico podjetja Robert Bosch za Hrvaško, Slovenijo ter Bosno in Hercegovino.
Bosch je prva industrijska korporacija na svetu, ki je ogljično nevtralna – in to že od leta 2020. Kaj ste vi vedeli, česar drugi morda niso? In kaj vse je bilo potrebno, da ste to dosegli?
Mirsada Kudrić:
Kar vemo in verjamemo je, da podjetja ne bi smela izbirati med dobičkom in odgovornostjo do planeta. Zato naš cilj ni bil zgolj zmanjšanje emisij, temveč sistemske spremembe v celotni verigi vrednosti.
Z več kot 450 lokacijami po vsem svetu je Skupina Bosch od leta 2020 ogljično nevtralna v obsegu 1 in 2 po Protokolu o toplogrednih plinih za korporativno poročanje. To smo dosegli s štirimi ključnimi dejavniki: izboljšanjem energetske učinkovitosti, proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, nakupom zelene električne energije in kompenzacijo preostalih emisij CO₂ z ogljičnimi krediti.
Kako se Bosch loteva zmanjševanja posrednih emisij v celotni verigi vrednosti, vključno z dobavitelji in uporabniki?
Mirsada Kudrić:

Zelo resno se lotevamo zmanjševanja emisij, ki niso pod našim neposrednim nadzorom – to so emisije iz t. i. obsega 3. Tesno sodelujemo s partnerji in sprejemamo ukrepe, ki po vsej verigi zmanjšujejo skupni ogljični odtis naših izdelkov.
Na tej osnovi v naših Kodeksih ravnanja za poslovne partnerje od dobaviteljev zahtevamo, da varujejo okolje in ohranjajo vire, prav tako pa pričakujemo, da k enakim načelom zavežejo tudi svoje dobavitelje in druge tretje strani.
V Boschu si prizadevamo za visoko raven trajnostnosti in skladnosti v svoji dobavni mreži tudi z uporabo pogodbenih klavzul. V tem kontekstu smo si zadali cilj, da z omenjenimi ukrepi v okviru obsega 3 do leta 2030 zmanjšamo emisije CO₂ za 30 %.
Katera konkretna tehnološka področja po vašem mnenju predstavljajo prihodnost trajnostnega razvoja pri Boschu?
Mirsada Kudrić:
Bosch je eden glavnih dobaviteljev avtomobilski industriji in verjamemo, da ni enotne rešitve za zmanjšanje emisij na tem področju. Zato razvijamo različne pogonske tehnologije – od hibridnih sistemov in motorjev z notranjim zgorevanjem, ki uporabljajo sintetična in obnovljiva goriva, do električnih baterijskih pogonov za avtomobile.
Posebej se osredotočamo na vodikovo tehnologijo, saj verjamemo, da je vodik ključen za prihodnje energetske vire in lahko nadomesti fosilna goriva na vseh področjih – tudi v prometu.
Zanimiv primer rešitve za zmanjšanje emisij CO₂ je naše sodelovanje z bolnišnico Hermann Josef v Nemčiji. Bolnišnice so veliki porabniki energije, mi pa smo jim pomagali postati bolj zeleni z uvedbo nove tehnologije. Namestili smo gorivne celice, ki uporabljajo vodik za proizvodnjo električne energije in toplote. To ne samo da zmanjšuje emisije CO₂ do 40 %, ampak bolnišnico tudi naredi manj odvisno od tradicionalnih energetskih virov. Upamo, da bo ta projekt navdih tudi za druge velike stavbe in industrije, kako postati podnebno nevtralni.

Je torej trajnost pri Boschu poslovna strategija?
Mirsada Kudrić:
Absolutno. Trajnostni razvoj je del našega poslanstva – Tehnologija za življenje. V Boschu je trajnost nujna, saj se moramo vsi zavedati, da nimamo drugega planeta in nimamo kam drugam. Skrbeti moramo za kraj, kjer živimo, in za to, kaj zapuščamo prihodnjim generacijam.
Poleg tega trajnost povečuje odpornost poslovanja, zmanjšuje tveganja, povezana z nestabilnimi energetskimi trgi in, kar je najpomembneje, omogoča pozitiven vpliv na družbo in okolje. Zato je naš cilj jasen: nadaljevati z inovacijami, ki izboljšujejo kakovost življenja ljudi, hkrati pa varujejo planet, danes in za prihodnje generacije. Tu ni kompromisov.