Nemški naročnik namesto najema MLM kupuje njena orodja
Pogajanja o morebitnem najemu proizvodnje, s čimer bi delavci obdržali delo, so padla v vodo.
Stečajna upraviteljica Mariborske livarne Maribor (MLM) Katarina Benedik je vložila predlog za prodajo orodij in strojev nemškemu kupcu Vibracoustic, je razvidno iz dokumenta, objavljenega na spletni strani Ajpesa, v katerem sodišče o tem obvešča SDH kot ločitvenega upnika, poroča STA.
To pa pomeni, da nemško podjetje ni več zainteresirano za najem prostorov.
Kot je razvidno iz dopisa mariborskega okrožnega sodišča, namerava sodišče del prodaje, kjer je vrednost orodij pod 15.000 evrov, odobriti neposrednemu kupcu Vibracoustic, del prodaje, kjer je vrednost orodja nad 15.000 evrov, pa opraviti z javno dražbo z zviševanjem izklicne cene po ceni, ki jo je ponudilo omenjeno nemško podjetje.
Potem ko je stečajna upraviteljica objavila prodajo orodij in strojev nemškemu kupcu, je po pisanju Večera in Dela postalo jasno, da so pogajanja o morebitnem najemu proizvodnje, s čimer bi delavci obdržali delo, padla v vodo. To pomeni, da bo s 1. januarjem vseh 174 z delovnimi knjižicami poslala na zavod za zaposlovanje, o čemer naj bi zaposlenim podrobnosti pojasnila v sredo.
Trenutno namreč okoli 170 delavcev še vedno dokončuje proizvodnjo za Vibracoustic, zaradi česar jim je Benedik pogodbe o zaposlitvi podaljšala še do konca decembra. Kot piše Večer, naj bi delali le še do 20. decembra, z dobrim delom pa naj bi si ob plačilu za ves mesec prislužili še dodatke.
Ker se nemški naročnik ni odločil za najem prostorov, je stečajna upraviteljica predlagala prodajo orodja, ki naj bi bila, kot je zapisala v dokumentu, objavljenem na Ajpesu, zelo specifična in prilagojena proizvodnemu programu kupca. Ker jih ta zaradi stečaja MLM potrebuje takoj, je oddal časovno omejeno ponudbo, ki je pri nekaterih orodjih nižja od ocenjene. “Glede na to, da orodja ni mogoče prodati drugim kupcem, ocenjujem, da je ponudba smiselna in v korist stečajne mase,” je še zapisala upraviteljica.
Bo pa zato najemnika januarja dobila kovačija, kjer bo proizvodnjo po poročanju časnika začelo podjetje za izdelavo izdelkov iz medenine Monisa Forging. Tam naj bi delo dobilo okoli 15 ljudi, ki že delajo v kovačiji, so Večeru potrdili v tej cerkniški družbi. Najemna pogodba je sklenjena za leto dni.