IMF močno oklestil napoved gospodarske rasti za Slovenijo

Novice Forbes Slovenija 22. aprila, 2025 15.36
featured image

Aprilska napoved IMF o letošnji gospodarski rasti Slovenije je z 1,8 odstotka najnižja doslej med napovedmi domačih in mednarodnih ustanov.

22. aprila, 2025 15.36

Mednarodni denarni sklad (IMF) je znižal napoved letošnje rasti slovenskega BDP. Če je oktobra lani pričakoval 2,6-odstotno rast, po novem državi za letos napoveduje 1,8-odstotno rast, kar je za 0,8 odstotne točke manj. Za leto 2026 je napoved rasti postavil pri 2,4 odstotka, poroča STA.

Napoved IMF letošnje gospodarske rasti Slovenije je najnižja doslej med napovedmi domačih in mednarodnih ustanov. Umar je februarja napovedal 2,1-odstotno rast BDP, medtem ko je EBRD takrat ocenil, da bo rast dvoodstotna.

Po decembrski napovedi Banke Slovenije naj bi slovensko gospodarstvo letos zraslo za 2,2 odstotka, OECD pa je prav tako decembra ocenila, da bo rast 2,6-odstotna. Evropska komisija je v zadnji novembrski oceni zapisala, da bo rast slovenskega BDP letos 2,5-odstotna.

Napovedi rasti slovenskega gospodarstva za leto 2026 se gibljejo med 2,4 in 2,8 odstotka, leta 2027 pa naj bi se po zadnji napovedi Umarja in Banke Slovenije rast umirila. Umar je napovedal, da bo slovensko gospodarstvo leta 2027 zraslo za 2,3 odstotka, Banka Slovenije pa je takratno rast ocenila na 2,4 odstotka.

IMF je znižal tudi napoved svetovne gospodarske rasti za letos, in sicer za 0,5 odstotne točke na 2,8 odstotka, potem ko je še januarja napovedoval 3,3-odstotno gospodarsko rast.

Nekoliko nižja inflacija

IMF je medtem ocenil, da bo Slovenija beležila nižjo stopnjo inflacije. Letos naj bi povprečna inflacija dosegla 2,6 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj, kot je napovedoval lansko jesen. Prihodnje leto naj bi se inflacija še nekoliko umirila in se spustila na 2,3 odstotka, kaže ocena iz poročila o svetovnih gospodarskih obetih.

IMF v danes objavljenem poročilu navaja, da bo presežek na tekočem računu plačilne bilance, ki ga je lansko jesen za letos ocenil na 2,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), po sedanji napovedi znašal 3,6 odstotka BDP. V letu 2026 naj bi se znižal na 3,3 odstotka BDP, navaja STA.

Razmere na slovenskem trgu dela bodo po pričakovanjih IMF ostale ugodne. Stopnja anketne brezposelnosti naj bi se v primerjavi s predhodno oceno malenkost povečala, in sicer s 3,5 odstotka na 3,9 odstotka v letošnjem letu in na štiri odstotke v prihodnjem letu.

IMF najnovejše napovedi objavlja v okviru rednega letnega zasedanja, iz Slovenije se ga udeležujeta finančni minister Klemen Boštjančič in namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc, še piše STA.