EU poostruje nadzor nad spletnimi nakupi, mnogi izdelki so ponarejeni ali nevarni

Med ukrepi, s katerimi bi Evropska komisija poostrila nadzor nad spletnimi nakupi, sta uvedba carinske reforme EU in takojšnja vzpostavitev kontrolnega območja.
Evropska komisija je napovedala niz ukrepov v soočenju s tveganji, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine, poroča STA.
“Kot vemo, je spletno nakupovanje postalo zelo priljubljeno. Okoli 70 odstotkov naših državljanov nakupuje prek spleta. Vsak dan v EU pride 12 milijonov pošiljk nizke vrednosti,” je ob predstavitvi predlaganih ukrepov v Bruslju povedala podpredsednica Evropske komisije, pristojna za tehnološko suverenost in varnost, Henna Virkkunen.
Število pošiljk, ki jih prebivalci EU za manj kot 22 evrov kupijo prek spleta v tretjih državah, se je med letoma 2023 in 2024 podvojilo. Lani so jih v EU po podatkih komisije dostavili 4,6 milijarde, od tega okoli 90 odstotkov iz Kitajske.
“Za številne od teh izdelkov se je izkazalo, da so ponarejeni ali pa celo nevarni. Pogosto ne izpolnjujejo standardov na področjih varnosti, zdravja in okolja,” je povedala Virkkunen. Zato danes komisija predlaga ukrepanje oziroma bolj usklajeno izvrševanje obstoječe zakonodaje na področjih digitalnih storitev, varstva potrošnikov, okolja in carine.
Kaj bi spremenila carinska reforma
Bruselj je reformo carinske unije EU, ki med drugim prinaša več preglednosti pri spletnih nakupih, predlagal maja 2023. V skladu s predlogom bi carinske dajatve plačevali tudi za blago, katerega vrednost je nižja od 150 evrov. Obenem Bruselj predlaga vzpostavitev evropskega carinskega organa in novega evropskega carinskega podatkovnega vozlišča, navaja STA.
Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je Svet EU in Evropski parlament, ki trenutno obravnavata predlog, pozval k sprejetju reforme, da bi jo začeli izvajati že prihodnje leto. Predlog komisije izpred skoraj dveh let sicer predvideva začetek izvajanja leta 2028.
Pozivi k razmisleku o dodatnih ukrepih
Poleg tega v okviru pogovorov o spremembi zakonodaje komisija poziva k razmisleku o nekaterih dodatnih ukrepih, ki jih prvotni predlog ni vključeval. Med temi je uvedba nove carinske pristojbine za izdelke, ki jih potrošniki prejmejo neposredno. Višino pristojbine, namenjene pokritju stroškov storitve, bi določili v pogovorih z državami članicami in evroposlanci, je pojasnil Šefčovič.
Takojšnjemu ukrepanju za večjo varnost izdelkov pa bo medtem po komisarjevih besedah namenjena vzpostavitev tako imenovanega prednostnega kontrolnega območja za izdelke, kupljene prek spleta in dostavljene neposredno kupcem. To bo omogočilo bolj usklajen in okrepljen nadzor nad izdelki, o katerem bo Bruselj pripravil tudi poročilo.
Obenem nameravajo v okviru mreže za varstvo potrošnikov v drugem četrtletju tega leta opraviti prvi pregled varnosti izdelkov na ravni EU. Komisija pa vzpostavlja tudi zmogljivosti Evropske unije za testiranje izdelkov, piše STA.
Napovedali preiskavo trgovca Shein
Evropska komisija je napovedala tudi preiskavo kitajske spletne platforme Shein zaradi domnevne kršitve pravil Evropske unije o varstvu potrošnikov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Kot je na tiskovni konferenci v Bruslju dejal uradnik EU, obstaja utemeljen sum, da gre za obsežno kršitev zakonodaje EU o nepoštenih pogodbenih pogojih, navajanju cen in nepoštenih poslovnih praksah.
Evropska komisija je sporočila, da bodo preiskavo izvedli nacionalni organi za varstvo potrošnikov pod nadzorom komisije. O preiskavi je bilo podjetje Shein že obveščeno.
Komisija je že junija lani od podjetja Shein zahtevala podrobne informacije o njegovem pristopu k boju proti nezakonitim izdelkom in manipulacijam s potrošniki ter o sledljivosti trgovcev, navaja dpa.
Podoben postopek poteka tudi proti kitajskemu trgovcu Temu zaradi obtožb o lažnih kampanjah za popuste, lažnih ocenah ter pomanjkljivih in zavajajočih informacijah o zakonskih pravicah potrošnikov.