Dodatne ameriške carine potisnile cene nafte na štiriletno dno

Trge skrbi, da se bo povpraševanje po nafti zmanjšalo zaradi stopnjevanja svetovne trgovinske vojne in da bo na trgu prišlo do presežkov.
Cene surove nafte so danes padle na najnižjo raven v več kot štirih letih. Trge skrbi, da se bo povpraševanje po črnem zlatu zmanjšalo zaradi stopnjevanja svetovne trgovinske vojne, v ospredju katere sta najmočnejši svetovni gospodarstvi ZDA in Kitajska, ter da bo na trgu prišlo do presežkov nafte, poroča STA.
Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavnim rokom maja je bilo treba popoldne po singapurskem času odšteti 57,12 dolarja, kar je 2,46 dolarja manj kot v torek. Severnomorska nafta brent za dobavo v juniju pa se je pocenile za 2,38 dolarja na 60,44 dolarja.
Cene za obe vrsti nafte sta bili s tem na najnižji stopnji po februarju 2021, poroča STA.
Peking: Šli bomo do konca
V soboto so v ZDA začele veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA iz celega sveta, ki jih je pod oznako vzajemnih carin za večino držav in ozemelj po svetu, tudi EU, napovedal ameriški predsednik Donald Trump. Za okoli 60 držav in EU pa so danes začele veljati še višje carine, za Unijo 20-odstotne.
Najvišje so ZDA uvedla za Kitajsko. Po 20-odstotnih, uvedenih marca, bi se te danes morale zvišati še za 34 odstotnih točk, a ker se je Kitajska odzvala s 34-odstotnimi carinami na ameriško blago, jih je Trump dvignil še za 50 odstotnih točk. Skupno tako od danes znašajo 104 odstotke. V Pekingu so v torek poudarili, da bodo v trgovinski vojni z ZDA šli “do konca”, kar bo trgovinsko vojno verjetno še dodatno zaostrilo.
Opec+ bo povečal proizvodnjo
Poleg tega pa se je skupina razširjenih proizvajalk nafte Opec+ pretekli teden odločila, da bo maja povečala proizvodnjo nafte za 411.000 sodov dnevno, kar bo po mnenju analitikov verjetno potisnilo trg v presežek.