Avtomobilski velikani na sodišče za ukinitev carin na kitajske e-avte

Avtomobilski proizvajalci so pritožbe glede evropskih carin na kitajske električne avtomobile na Splošno sodišče EU vložile pretekli teden.
Ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla, nemški avtomobilski velikan BMW ter kitajska avtomobilska podjetja BYD, Geely in SAIC so se odločili na Sodišču EU izpodbijati odločitev EU, da uvede dodatne carine na uvoz električnih vozil s Kitajske v višini do 35 odstotkov, poroča STA.
Evropske komisije pritožbe ne skrbijo. “Zabeležili bomo te primere. Nadejamo se, da se bomo branili na sodišču,” je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal tiskovni predstavnik komisije Olof Gill.
Sodni dokumenti kažejo, da so podjetja pritožbe na Splošno sodišče EU, ki je nižja od dveh instanc Sodišča EU, vložila pretekli teden. Podrobnosti sicer niso znane, navaja STA. Postopki na Splošnem sodišču EU v povprečju trajajo 18 mesecev, na končno odločitev pa se je mogoče pritožiti.
Carinam nasprotovalo pet članic
Dodatne carine na uvoz električnih avtomobilov s Kitajske v EU so v veljavi od konca oktobra lani. Za njihovo uvedbo so se v Bruslju odločili na podlagi preiskave, v kateri so ugotovili, da proizvajalci akumulatorskih električnih vozil na Kitajskem uživajo koristi od nepoštenih državnih subvencij, ki jim dajejo pomembno prednost na evropskem trgu. Zato so se julija lani odločili, da poleg že obstoječe 10-odstotne carine začasno uvedejo še dodatno carino.
Evropska komisija je ob uvedbi dodatnih carin izrazila prepričanje, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji. Ukrepom je nasprotovalo pet držav članic, tudi Slovenija in Nemčija.
Peking sicer vztraja, da je njegova industrijska politika poštena. Pristojni na Kitajskem so pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) glede carin vložili pritožbo, Kitajska pa je uvedla tudi protidampinške ukrepe na uvoz nekaterih živil iz EU, še navaja STA.