Agencija napovedala popravke omrežninskega akta za gospodinjstva in tudi podjetja

Novice Andreja Lončar 3. decembra, 2024 09.38
featured image

Agencija za energijo bo do konca višje sezone razmislila o ukrepih, ki bi zmanjšali razlike med visoko in nizko sezono, ter omogočila enoletno prehodno obdobje za nekatere poslovne odjemalce.

3. decembra, 2024 09.38

Agencija za energijo, ki jo vodi Duška Godina, je v odgovoru poslancem odbora za infrastrukturo, ki je novembra agencijo pozval h korenitim spremembam sistema omrežnin, ocenila, da vladno podaljšanje regulacije cen elektrike ni skladno z evropsko zakonodajo.

Spomnimo, da je vlada Roberta Goloba regulacijo cen podaljšala, ker je ugotovila, da sicer decembra sledijo visoki dvigi položnic za elektriko zaradi prehoda v visoko sezono obračuna omrežnine (ta velja od novembra do vključno februarja). Ker na višino omrežnine vlada nima vpliva – ta je namreč v pristojnosti avtonomne agencije za energijo, ki pa sistema ni želela spremeniti –, je vlada znižala regulirane cene in podaljšala zamejitev cen električne energije do konca februarja.

Agencija je v odzivu opozorila na neskladnost z evropsko zakonodajo, ker država “v enakem obsegu subvencionira vsa gospodinjstva ne glede na njihovo premoženjsko stanje”. Zakonodaja namreč določa, da se morajo cene oblikovati na trgu, morebitna regulacija pa je dopustna le za pomoč ranljivim skupinam odjemalcev.

Odgovor agencije objavljamo v celoti:

Zmanjšanje razlik med sezonama

Je pa agencija pristala na to, da bo do naslednje višje sezone, ki se bo začela novembra prihodnje leto, pripravila predlog posodobitve metodologije, pri katerem bi bila lahko v zimski sezoni tarifna postavka za najdražji časovni blok nekoliko nižja, kasneje pa bi jo postopoma zviševali. Agencija sicer ves čas zagotavlja, da je skupni letni znesek za povprečnega odjemalca celo nižji kot prej, samo da bo poleti (med marcem in oktobrom) plačeval manj kot do zdaj, pozimi pa več. S spremembo pa bi lahko zmanjšala vpliv na (zimsko) inflacijo, kar je bila ena od bojazni predstavnikov vlade po uvedbi novega sistema.

Lastniki sončnih elektrarn bodo plačevali več

Na drugi strani agencija ne namerava občutneje spreminjati sistema v smeri, da bi zmanjšala podražitve za uporabnike “tehnoloških rešitev zelenega prehoda” (torej za tiste, ki imajo sončno elektrarno, toplotno črpalko, električni avtomobil in so večji porabniki).

Na agenciji so, tako kot že večkrat do zdaj, poudarili, da bi to pomenilo neenakopravno obravnavo odjemalcev pri uporabi omrežij. Če ne plača ta odjemalec, plača zanj nekdo drug. Razmislili pa bodo o morebitni spremembi obtežitvenega faktorja za presežno moč. Kaj bi to pomenilo, za zdaj ni jasno.

Agencija je v dopisu sicer ponovno opozorila, da so v starem sistemu nižjo omrežnino za industrijo in lastnike sončnih elektrarn prevzemali gospodinjski odjemalci, s čimer se je povečevalo tveganje energetske revščine. Enočlansko gospodinjstvo, ki se ogreva na zemeljski plin ali toploto in plačuje še plinsko omrežnino oziroma uporabo omrežij za daljinsko ogrevanje, je tako plačevalo tudi dvakrat več omrežnine za rabo elektroenergetskega omrežja kot odjemalec – tri- ali štiričlansko gospodinjstvo, ki ima sončno elektrarno, ob tem pa se ogreva s toplotno črpalko, polni električno vozilo in ima še številne druge energetsko potratne naprave, ki uporabljajo električno energijo.

Prehod tudi za (nekatera) večja podjetja

Odbor je agenciji predlagal še, da uvede prehodno obdobje, dokler ne bo vsem odjemalcem na voljo sprotni vpogled v podatke o porabi in moči odjema ter tudi dveletno prehodno obdobje za poslovne odjemalce.

Agencija je odgovorila, da je prehodno obdobje za gospodinjstva in male poslovne odjemalce že uvedla (dve leti se presežna moč ne obračunava) in da je možnost sprotnega vpogleda v trenutno porabo že danes mogoča. Bo pa uvedla enoletno prehodno obdobje za ostale poslovne odjemalce, ki jim “ne bo obračunana presežna moč, če ne bodo spreminjali dogovorjene moči”.

Peter Goltnik, direktor Iskre, ob tem opozarja: “Iz sporočil agencije in vlade Republike Slovenije je zelo težko razbrati in razumeti, kakšne ukrepe natančno predvidevajo. Pričakujemo, da sprejmejo natančen in nedvoumen akt, zakon oziroma odlok, ki bo vsem odjemalcem (fizičnim osebam, mikro, malim, srednjim in velikim podjetjem) zagotavljal stroške omrežnine na ravni pred 1. oktobrom 2024.”

“V času energetske krize v letu 2022 in 2023 je vlada sprejela zakon in odloke, ki so del odjemalcev diskriminirali. Pričakujemo, da tokrat zajamejo vse odjemalce, da bodo akti res jasno zapisani in bodo omogočali enostaven izračun in razumevanje tudi za laičnega odjemalca,” še dodaja Goltnik.

Agencija pa v dopisu poudari, da gre le za predloge sprememb. Vodstvo agencije namreč nima pristojnosti za dokončno odločanje o spremembah sistema. Zadnjo besedo ima svet agencije, ki se bo naslednjič sestal v četrtek. Ali bo že obravnaval kakšno gradivo na temo sprememb metodologije, za zdaj ni znano.