Zaplet s stolpnicami v Ljubljani: vmesni investitor že obupal, kdo ga je zamenjal

Nepremičnine Marko Rabuza 17. novembra, 2024 16.56
featured image

Na travniku načrtujejo tri stolpnice s 356 stanovanji, projektu pa že slabi dve desetletji nasprotujejo okoliški prebivalci.

17. novembra, 2024 16.56

Poleti so na travniku med Brilejevo in Pečnikovo ulico v ljubljanskih Dravljah, kjer načrtujejo gradnjo treh stolpnic, zabrneli stroji, parcelo pa so ogradili. Bager je začel odstranjevati travnati hrib, posekali so večino dreves, tovornjaki pa so odvažali odvečno zemljo. Vseeno to še ni začetek gradnje Regentovega kvarta s 356 stanovanji.

Omenjena dela so le pripravljalna dela, saj investitor Lesnep še vedno čaka na pravnomočno gradbeno dovoljenje in je do zdaj opravil le dela, ki jih lahko brez gradbenega dovoljenja.

“Uredili smo okolico parcele, namestili ograjo, izvedli monitoring objektov v vplivnem območju gradnje in namestili testne pilote na parceli, s pomočjo katerih smo pridobili podatke za izdelavo izvedbene projektne dokumentacije,” trenutni potek na gradbišču pojasnjuje direktor družbe Brusnice, ki je lastnica Lesnepa, Matjaž Cerjak.

Gradbeno dovoljenje so od ministrstva za naravne vire in prostor dobili konec lanskega avgusta, vendar zaradi pritožb sosedov iz okoliških blokov še ni postalo pravnomočno.

“Po izdaji dovoljenja so sosedje izkoristili možnost upravnega spora. Na trajanje postopkov žal nimamo vpliva, čakamo na odločitev sodišča. Trenutno teče 15. mesec od izdaje gradbenega dovoljenja, upamo, da se stvari kmalu premaknejo naprej,” Cerjak odgovarja, kdaj pričakuje sodni razplet.

Sosedje si ne želijo prenaseljevanja

Sosedje gradnji nasprotujejo, saj si ne želijo prenaseljevanje že tako prepotrebnih zelenih, rekreacijskih površin, nižje kvalitete bivanja ter še večje obremenitve okoliških cest in parkirišč. Gradnji nasprotuje tudi Četrtna skupnost Dravlje, kjer so vsi člani sveta soglasno potrdili stališču, da gradnje ne podpirajo.

Cerjak na očitke odgovarja, da so na vse dileme sosedov že odgovorili in da je ministrstvo z “izdajo gradbenega dovoljenja potrdilo, da je projekt Regentov kvart skladen s podrobnim prostorskim načrtom in tudi z vsemi potrebnimi predpisi ter akti”.

“Po naši oceni je pritožba sosedov zgolj poskus zavlačevanja izvedbe projekta. Sosedom zelo verjetno ustreza status quo in bi najraje videli, da zemljišče, ki je sicer namenjeno gradnji stanovanj, ostane nepozidano,” je prepričan Cerjak.

Regentov kvart
Investitor načrtuje gradnjo treh stolpnic (Foto: Brusnica)

Trojna menjava lastništva

Cerjak projekt še vedno ocenjuje na okoli 70 milijonov evrov. Projekt bodo financirali delno z lastnimi sredstvi in deloma s posojilom.

Od leta 2020, ko je Brusnica odkupila nepremičninski projekt, je že tretjič prišlo do lastniške strukture. Cerjak se je najprej povezal z ruskim investitorjem Aleksejem Krukovskijem. Ta se je kmalu po ruskem napadu na Ukrajino umaknil iz projekta, njegov del pa je odkupil poljski poslovnež Cezary Smorszczewski. Ta je po poročanju portala Necenzurirano v preteklosti pogosto sodeloval z ruskimi poslovneži.

Konec aprila se je zgodila še druga menjava v Brusnici – Smorszczewski je delež prodal avstrijskemu poslovnežu Maximu Zhiganovu.

“Smorszczewski se je umaknil iz podjetja zaradi dolgotrajnih postopkov pridobivanja dovoljenj za gradnjo načrtovanih nepremičninskih projektov. Nov večinski lastnik je postal Maxim Zhiganov, ki je lastnik podobnega podjetja za razvoj nepremičnin WK-Development v Avstriji. Med referencami omenjenega podjetja je večstanovanjskih nepremičninskih projektov na in v okolici Dunaja ter na Slovaškem,” je lastniško spremembo komentiral Cerjak.

Tudi Zhiganov naj bi bil sicer po poročanju portala Necenzurirano v preteklosti povezan s finančnimi krogi iz Rusije. Je eden od vodilnih partnerjev v avstrijskem podjetju Real One Capital Partners, ki upravlja sredstva zasebnih investitorjev in jih vlaga v nepremičninske projekte.

Gradnja bo trajala do tri leta

Cerjak sicer napoveduje, da bodo cene stanovanj dostopne, na vprašanje, po koliko se bo prodajal kvadratni meter, pa odgovarja, da bodo primerljive cenam podobnih novogradenj. Lani je Cerjak v intervjuju za Siol napovedal, da se bodo cene gibale okoli štiri tisoč evrov za kvadratni meter. Gradnja, ko bo gradbeno dovoljenje pravnomočno, bo trajala od dve leti in pol do treh let.

Projekt razburjal že pred 16 leti

Okoliški prebivalci v Dravljah projektu treh stolpnic na vogalu Brilejeve in Regentove ceste nasprotujejo že debelih 16 let. Burna razprava na seji svetniške četrtne skupnosti Dravlje je potekala že leta 2008, kjer je ljubljanski župan Zoran Janković moral zagovarjati odločitve mestnih svetnikov. Ti so takrat zavrnili idejo, da bi na omenjenem zemljišču zgradili dom za ostarele. Spremenili so le višino stolpnic in jih s prvotnih 21 nadstropij znižali na 12, 15 in 18 nadstropij.