Koliko nepremičnin imajo v lasti ministri s premierjem Golobom na čelu

featured image

Vlada z že sprejetimi ali pa napovedanimi odločitvami pomembno vpliva na upravljanje nepremičnega premoženja Slovencev. Koliko nepremičnin pa imajo v lasti premier in preostalih 19 članov njegove ministrske ekipe?

5. avgusta, 2024 04.57

Ministrstvo za gospodarstvo je junija v javno obravnavo poslalo nov osnutek zakona o gostinstvu, ki zaostruje pravila za sobodajalce, torej za priljubljeno obliko oddajanja nepremičnin.

Vse od začetka mandata vlada Roberta Goloba napoveduje tudi nepremičninski davek. Del rešitve vse bolj zaostrenega problema nedostopnosti stanovanj namreč vidi v obdavčitvi praznih nepremičnin. Do zdaj konkretnih predlogov nepremičninskega davka niso spisali, finančni minister Klemen Boštjančič pa je v intervjuju za Forbes Slovenija dejal, da od tega izziva, ki je bil do zdaj pretrd oreh za prav vsako vlado, ne bežijo. Napovedal je, da bo davek del drugega paketa davčnih sprememb, ki bo v obravnavo dan do konca tega leta.

Aktualna vlada torej pomembno posega v naše upravljanje nepremičnega premoženja. Zato nas je zanimalo, koliko in kakšne nepremičnine imajo njeni člani in kako z njimi ravnajo sami.

Premierja in vseh 19 ministrov smo vprašali:

  • koliko in katere nepremičnine imajo v lasti v Sloveniji in tujini,
  • ali v njih prebivajo, jih oddajajo ali so morda prazne,
  • kakšno je nepremično premoženje njihovih partneric ali partnerjev, s katerimi živijo v skupnem gospodinjstvu.

Odgovore navajamo spodaj.

Skrivnostni ministrski vrh

Iz kabineta predsednika vlade Roberta Goloba nam niso odgovorili. Je pa Golob lani protikorupcijski komisiji (KPK), ki ji morajo funkcionarji poročati o spremembah premoženjskega stanja, poročal o “odsvojitvi” več kot deset tisoč kvadratnih metrov (m2) zemljišč. Zdaj ima po navedbah Detektorja premoženja, portala spletnega medija Oštro, v lasti še 127 m2 veliko zemljišče ter 12,5-odstotni delež 241 m2 velikega zemljišča v občini Nova Gorica. V obeh primerih naj bi šlo za ozek pas ob cesti.

Portal sicer navaja še nekaj nepremičnin v lasti Golobovih družinskih članov, a ni jasno, ali so navedene tudi nepremičnine v lasti njegove nekdanje žene, s katero sta si lani razdelila premoženje.

Iz uradnih evidenc izhaja, da je hiša v Kromberku, kjer ima Golob prijavljeno stalno bivališče, v lasti nekdanje žene.

Med premoženjem družinskih članov je navedeno tudi 46 m2 veliko stanovanje v Novi Gorici, v katerem ima sedež podjetje Star Solar. To je imelo tudi poslovno enoto na Karunovi ulici v Ljubljani, a je bila izbrisana, ni pa jasno, kaj je z nepremičnino.

Podpredsednik vlade in minister za finance Klemen Boštjančič, ki bdi nad pripravo nove davčne zakonodaje, nam je sicer odgovoril, a zapisal le, da “je vse podatke o premoženjskem stanju v skladu z zakonodajo prijavil KPK”.

To je dolžnost vsakega funkcionarja ob nastopu položaja, a vsebina prijave ni javno dostopna. Javna je le vsaka sprememba premoženjskega stanja. Tako je javno znano le, da je Boštjančič leta 2022 odsvojil zemljišča v skupni velikosti nekaj manj kot 900 m2.

Detektor premoženja kaže še, da si z ženo Evo Boštjančič delita lastništvo hiše v Ljubljani ter petih zemljišč ob hiši, velikih okoli 1.600 m2. Boštjančič je sicer novinarjem Oštrega ob preverjanju podatkov, ki so jih objavili na portalu, sporočil, da so ti “netočni”, ni pa pojasnil, zakaj in kako bi bilo prav.

Praktično enak odgovor kot od finančnega ministra je prišel iz kabineta podpredsednika vlade in ministra brez resorja, pristojnega za zamejce in Slovence po svetu, Mateja Arčona: “Minister vse podatke o premoženjskem stanju skladno z zakonom posreduje KPK.” Arčon je bil sicer novembra lani eden od sedmih (nekdanjih) ministrov, ki so prejeli opomin KPK, ker niso poročali o premoženjskem stanju.

Po podatkih Detektorja premoženja je Arčon lastnik 66 m2 velikega stanovanja v Novi Gorici, ki mu pripadajo še garaža, klet, terasa in nerazporejeni prostori v skupni površini 56,3 m2.

Klemen Boštjančič in Matej Arčon
Podpredsednika vlade Klemen Boštjančič in Matej Arčon ne razkrivata podrobnosti o svojem nepremičnem premoženju (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Mesec do stanovanja s posojilom

Še en podpredsednik vlade, minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec, je od leta 2021 lastnik 70 m2 velikega stanovanja v Ljubljani, ki ga odplačuje s posojilom.

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je solastnica družinske hiše v Šentjurju, v kateri živi njena mama. Ministrica živi v stanovanju v Ljubljani, ki je v lasti partnerja. Ta je še solastnik družinske hiše, v kateri živi njegov oče.

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac ima v lasti hišo in stanovanje na Notranjskem. V slednjem prebivajo starši. Nobena od dveh nepremičnin ni prazna in ju ne oddaja, so nam povedali v kabinetu ministra za solidarno prihodnost.

Simon Maljevac, Luka Mesec, Asta Vrečko
Vsi trije ministri Levice (z leve), Simon Maljevac, Luka Mesec in Asta Vrečko, živijo v lastniških stanovanjih (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Katič najema službeno stanovanje

Z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, na čelu katerega je Tanja Fajon iz SD, četrta podpredsednica vlade, smo prav tako dobili odgovor, da je lastništvo ministričinih nepremičnin navedeno na spletnih straneh Detektorja premoženja. Po teh podatkih je ministrica dvotretjinska lastnica hiše v Medvodah.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je skupaj s partnerjem solastnica družinske hiše v Velenju. Ministrica med tednom biva v najemniškem službenem stanovanju v Ljubljani, ob koncih tedna pa je v Velenju.

Tu povejmo, da so na vladnem uradu za komuniciranje leta 2022 za Svet24.si povedali, da so za najem službenega stanovanja v mandatu te vlade zaprosili trije ministri, tako da Katič verjetno ni edina, ki ga najema. Urad takrat imen ni izdal. Je pa Svet24.si pisal, da je stanovanje najela tudi takratna poslanka Mateja Čalušić, ki je zdaj kmetijska ministrica.

Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek in njegova žena sta vsak polovični lastnik družinske hiše v Murski Soboti in vikenda v Filovcih. Drugih nepremičnin minister nima. Nepremičnin tudi ne oddaja, so sporočili iz njegovega kabineta.

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han ima skupaj z ženo v lasti zemljišče in hišo v Radečah, v kateri prebivata. Na hrvaškem otoku Pag pa ima v lasti vikend s pripadajočo parcelo, kjer dopustuje vsa leta. Minister ne oddaja nobene nepremičnine, so nam povedali na gospodarskem ministrstvu.

Matjaž Han
Matjaž Han ima vikend na Pagu, kjer že leta preživlja poletni dopust (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Ovadba zaradi ministrovega nakupa stanovanja

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda iz vrst največje koalicijske stranke Svoboda ima v lasti tri zemljišča v katastrski občini Dvori nad Izolo, ki merijo 77 kvadratnih metrov (m2), 374 m2 in 1790 m2. Na eni od njih je hiša v velikosti 106,3 m2, na drugi pa stavba v velikost 40,6 m2 in z oznako, da je njena dejanska raba hlev. V lasti ima tudi 78,5 m2 veliko stanovanje na Ježici v Ljubljani. Minister biva v lastni nepremičnini, v stanovanju v Ljubljani pa živi njegova hčerka.

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič ni želel odgovoriti na vprašanje o lastništvu nepremičnin. Kot so nam sporočili iz njegovega kabineta, je “v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije obvestil Komisijo za preprečevanje korupcije o svojem premoženjskem stanju, prav tako ima tudi Finančna uprava Republike Slovenije vse podatke o njegovem premoženjskem stanju”.

Po podatkih portala Oštro ima Papič v lasti 48,60 m2 veliko stanovanje v Ljubljani, tretjino 237 m2 velike hiše s 764 m2 zemljišča, pri kateri je navedena lokacija ‘Slovenija’. Pri šestih zemljiščih v Kostelu je polovični lastnik, merijo pa 22 m2, 637 m2, 129 m2, 698 m2, 524 m2 in 143 m2. Minister je tudi polovični lastnik 61,80 m2 velike hiše v Kostelu, ki stoji na 455 m2 velikem zemljišču.

Igor Papič
Igor Papič ima po navedbah portala Oštro v lasti stanovanje v Ljubljani, hkrati je delni lastnik dveh hiš ter polovični lastnik šestih zemljišč (Foto: Žiga Živulovič jr. /Bobo)

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer prebiva v lastni 278,30 m2 veliki hiši v Šoštanju (s 1.617 m2 zemljišča). V lasti ima še 60,80 m2 veliko stanovanje v Ljubljani, ki ga oddaja. Gre za stanovanje, ki ga je Kumer leta 2016 kupil od Elektra Ljubljana, kasneje pa sta bila zaradi domnevno prenizke cene ovadena takratni prvi mož Elektra Andrej RIbič in pravnica Martina Pohar, a je tožilstvo lani po poročanju Oštrega ustavilo pregon. Ministrova žena nima nepremičnin.

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak ni lastnik nobene stavbne nepremičnine, je pa lastnik manjšega kmetijskega zemljišča v velikosti približno 20 m2 v Ivančni Gorici, so povedali na ministrstvu.

Nepremičninski imperij kmetijske ministrice

Ministrica Mateja Čalušić ima vsaj uradno daleč največji nepremičninski portfelj.

“Ministrica Mateja Čalušić je lastnica nepremičnine v Občini Koper. Poleg tega je tudi lastnica 18 zemljiških parcel v občini Koper (v skupni površini 8.066 m2) in solastnica 17 zemljiških parcel v občini Koper v največjem deležu lastništva posamezne parcele 33 odstotkov,” so nam povedali v njenem kabinetu.

Podatki KPK kažejo, da je po nastopu poslanskega mandata v 2022 postala lastnica stavbe v občini Koper, ki meri 1.957 m2, ter 18 zemljišč v koprski občini. Pri dveh od teh zemljišč v skupni velikosti 2.025 kvadratnih metrov je edina lastnica, na ostalih 16 zemljiščih pa solastnica.

Po ugotovitvah Oštrega je Čalušić lastnica enostanovanjske hiše v Kopru, na kateri je od leta 2017 vpisana hipoteka v višini 74 tisoč evrov za zavarovanje posojila. Prej je imela tretjinski delež, lani septembra pa je ministrica postala edina lastnica in na hiši vpisala še 250 tisoč evrov hipoteke.

Ministričini ožji družinski člani imajo po navedbah Oštrega v lasti še vsaj tri podjetja in dve zemljišči. Kot smo pisali, ima njena družina podjetje, ki se ukvarja z gradbenimi instalacijami in gostinstvom.

Stanovanje za oddajo

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je po navedbah njenega kabineta lastnica polovice 158,7 m2 velike hiše v Mislinji, v kateri živi, ter 77 m2 velikega stanovanja v Ljubljani, ki ga oddaja.

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh nam je odgovorila, da je s soprogom solastnica dveh stanovanj, enega v Mariboru in enega v Kopru. “Nepremičnin ne oddaja in niso prazna,” so zapisali na ministrstvu.

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je polovična lastnica hiše s parcelo v Kranju, v kateri živi, in polovična lastnica parcele v Kranju, na kateri stoji objekt, pravijo v njenem kabinetu.

Notranji minister Boštjan Poklukar ni želel odgovoriti na vprašanja. “Minister o svojem premoženju redno poroča KPK,” so nam odgovorili iz njegovega kabineta in nas preusmerili na portal Detektor premoženja. Ta navaja, da ima minister v lasti dve tretjini 149,50 m2 velike hiše na Bledu, ki leži na 684 m2 veliki parceli.

Tudi minister za javno upravo Franc Props nam na vprašanja ni odgovoril. Z ministrstva so sporočili, da “je vse zakonsko določene obveznosti glede podatkov svojega premoženjskega stanja dosledno izpolnjeval že kot poslanec in temu sledi tudi od prevzema funkcije ministra dalje” ter da “bo skladno z zakonodajo vse spremembe premoženjskega stanja pravočasno prijavil KPK”.

Po podatkih, zbranih v Detektorju premoženja portala Oštro, ima Props v lasti polovico 112,90 m2 velike hiše v Šmartnem pri Litiji z nekaj manj kot 800 m2 parcele. Poleg tega pa je še lastnik parcel, velikih 60 m2, 1.525 m2 in 88 m2 ter polovični lastnik parcel v velikosti 19.271 m2, 1.036 m2, 5.665 m2, 3.122 m2, 3.806 m2, 5.034 m2 in 1.350 m2.

Franc Props
Franc Props ima v lasti večje število zemljišč (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

KPK želi, da bi javnost vedela več

Trenutni zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa, da morajo ministri o svojem premoženju, tudi nepremičninah, poročati Komisiji za preprečevanje korupcije, in sicer ko začnejo svoj mandat, morebitne spremembe med mandatom ter še eno leto po prenehanju funkcije.

Podatkov o nepremičninah, ki so v lasti družinskih članov, ministri niso dolžni sporočati. “Komisija sicer v primeru vodenja postopka glede premoženjskega stanja zavezanca lahko razširi nadzor na premoženje družinskih članov pod pogojem, da obstaja sum, da zavezanec svoje premoženje prikriva s prenašanjem na družinske člane ali da te osebe od tretjih oseb neposredno pridobivajo enote premoženja, ki na kakršenkoli način izvirajo iz opravljanja funkcije ali dela zavezanca,” pravijo na KPK.

Pri premoženjskem stanju gre, vključno s podatki o nepremičninah, za osebne podatke, ki niso javno dostopni.  Izjema so podatki o spremembah premoženjskega stanja ministrov med mandatom, ki jih KPK javno objavi.

Stališče KPK je, da bi morali biti za doseganje ciljev popolnega javnega nadzora nad premoženjskim stanjem zavezancev javno objavljeni podatki o celotnem premoženju, ne zgolj o tistem, pridobljenem v času opravljanja funkcije. V začetku lanskega leta je KPK na ministrstvo za pravosodje naslovila predloge za spremembo zakonodaje na področju premoženjskega stanja. “Na komisiji si želimo, da bi zakon omogočal objavo več podatkov in da bi bile objave avtomatizirane (trenutno moramo vse podatke zaradi spoštovanja določb o varstvu osebnih podatkov anonimizirati),” so poudarili na komisiji.

Ministrstvo za pravosodje smo v petek vprašali, ali bodo predlog upoštevali in predlagali zakonske spremembe, odgovor čakamo.