Največje novo naselje hiš, ki skrbi župana. Kako odgovarja investitor
Gradnja naselja s skupno 79 stanovanji in hišami na ljubljanskem Barju še pred začetkom vzbuja dvome župana Brezovice Metoda Ropreta, ker gre za poplavno območje.
Na Barju, natančneje v Podpeči, se začenja večji gradbeni projekt, kjer nameravajo zgraditi 51 samostojnih in vrstnih hiš ter 28 stanovanj. Projekt Naselje Jezero na papirju obstaja že desetletje in pol, julija pa bodo začeli graditi.
Investitor Naselje Jezero, ki je projektno podjetje Real Biroja, ima pravnomočno gradbeno dovoljenje za gradnjo, a na drugi strani so župan Brezovice Metod Ropret in okoliški prebivalci zaskrbljeni. Predvsem pred poplavami, saj bo gradnja potekala na poplavnem območju.
“Tudi če bo to naselje postavljeno tako, da bo pariralo vodam, bodo imeli težave tisti, ki imajo hiše tam že več kot 30 ali 50 let in so meter ali več nižje od te lokacije. Voda se bo potem tam samo še koncentrirala,” je februarja dejal Ropret za Svet24, a dodal, da investitor ima gradbeno dovoljenje in izpolnjuje pogoje, da lahko tam gradi.
Za Barje je značilno, da so ob močnejših padavinah številna polja in zemljišča pod vodo. Nasploh poplave in gradnja na poplavnih območjih sta v zadnjem letu vroča tema, saj so v zavesti mnogih še vedno sveži spomini lanske poletne ujme, ki je močno prizadela Slovenijo.
V družbi Naselje Jezero, ki jo vodi dolgoletni nepremičninski agent Zoran Veleski, pojasnjujejo, da lanske avgustovske poplave na njihov projekt niso imele nobenega vpliva.
Projekt kupili iz stečajne mase
Projekt so sicer kupili v stečajnem postopku leta 2020, ta pa je že imel pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje iz leta 2009.
“Gradbeno dovoljenje je bilo izdano na podlagi odobrenih vlog vseh strokovnih služb, tudi direkcije za vodo (DRSV) in agencije za okolje in prostor (Arso), ter usklajeno z veljavnim občinskim prostorskim načrtom občine Brezovica,” razlaga Veleski.
Gradbeno dovoljenje je bilo nato leta 2011 podaljšano, eno leto po obsežnih poplavah, ki so takrat zalile številne hiše po Ljubljani in njeni okolici.
“Nihče od pristojnih in strokovnih služb ni ugotavljal ali se pritožil na podaljšanje gradbenega dovoljenja ali zahteval spremembe projekta,” nadaljuje Veleski.
“Poudarjam, da je za Naselje Jezero predvideno nasutje dovolj visoko (50 centimetrov nad mejo stoletnih vod), da tudi v primeru stoletnih poplav ne bo pod vodo, kot bo verjetno večina Barja vse do sredine Viča,” še odgovarja na kritike Veleski in se sprašuje, zakaj so se prve kritike v javnosti pojavile tik pred začetkom gradnje, po tem, ko so že bila izdana vsa dovoljenja. V družbi ne izključujejo odškodninske tožbe.
Zaradi kanalizacije spremenili gradbeno dovoljenje
Po sestankih na občini Brezovica so na predlog župana vložili zahtevo za spremembo gradbenega dovoljenja oziroma šli v pridobivanje novega gradbenega dovoljenja za spremembo fekalne kanalizacije iz čistilne naprave na javno kanalizacijsko omrežje.
Projekt oziroma gradbeno dovoljenje je sicer leta 2022 preverjal gradbeni inšpektor, in sicer po uradni dolžnosti, osredotočil pa se je na vprašanje, ali je bila gradnja pričeta v času veljavnosti gradbenega dovoljena. Po ugotovitvenem postopku so ustavili postopek, saj so ugotovili, da investitor ni kršil zakona.
Investitor na spletni strani projekta navaja, da je bilo za poplavno varnost soseske poskrbljeno z upoštevanjem priporočil iz hidrološko hidravlične študije, ki je bila del dokumentacije za pridobitev vodnega soglasja. Izdal ga je Arso, zdaj nad njihovim izdajanjem bdi direkcija za vode. Gradnja po njihovih navedbah ne bo vplivala na poplavno ogroženost obstoječih okoliških objektov zaradi velikega razlivnega polja Ljubljanskega barja.
Kaj bodo gradili
Naselje Jezero je trenutno največji nepremičninski projekt, če se osredotočimo na soseske s hišami. Predvidenih je 51 enot, med katerimi bodo nekatere samostojne, druge vrstne hiše, ob tem pa je predvidenih še 28 stanovanj v 14 objektih.
Gradnja bo po besedah Veleskega potekala v dveh fazah, za prvo imajo 40 odstotkov rezervacij. Zakaj so se najprej odločili za rezervacije, odgovarja, da je takšna praksa pri večini novogradenj, prav tako pa banke pogojujejo odobritev financiranja projekta z rezervacijami.
“Rezervacije se vplačujejo na fiduciarni račun nepremičninske agencije, s čimer je kupec zavarovan, saj investitor nima dostopa do teh sredstev. V primeru odstopa ali da se projekt ne izvede, se rezervacija vrne kupcem v celoti,” pravi. Na vprašanje, kdaj bodo začeli prodajo, pa odgovarja le: “V kratkem.”
Za zdaj so izvedli stabilizacijo tal, v juliju pa bodo začeli gradnjo, ki bo trajala dve leti.
Cene za kvadratni meter od 2.000 pa do 2.900 evrov
Na spletnem portalu nepremicnine.net se cene stanovanj, ki bodo zgrajena do tretje podaljšane gradbene faze, gibljejo od 2.700 pa do 2.900 evrov na kvadratni meter. Kvadratni meter hiš pa se gibljejo med 2.000 in 2.400 evri. Cene hiš se začnejo pri 266.000 evrih, oglas na portalu z najvišjo ceno pa ima to postavljeno pri 375.000 evrih. Takšna hiša ima ob 156 kvadratnih metrih uporabne površine še 308 kvadratnih metrov veliko zemljišče.