Britanci bodo v Ljubljani gradili sosesko: koliko bo stanovanj

Nepremičnine Marko Rabuza 3. septembra, 2024 05.30
featured image

V zadnjih tednih se je zagnalo še drugo gradbišče ob Parmovi ulici v Ljubljani. Načrtujejo 153 stanovanj.

3. septembra, 2024 05.30

Lansko jesen se je zazidalna podoba ob Parmovi ulici, ki se zaključi z železniškimi tiri, začela močno spreminjati. Med čiščenjem parcele ob džamiji se je morala posloviti tudi legendarna Biljardna hiša, ki je na tem mestu delovala 24 let.

Po več mesecih mirovanja so na zemljišču znova delavci, saj je investitor pred kratkim dobil gradbeno dovoljenje in začel gradnjo. V prvi fazi projekta sta predvidena dva bloka s petimi oziroma sedmimi nadstropji. Skupno bosta imela 153 stanovanj, med katerimi bo večina dvo- in trosobnih, je za Forbes Slovenija pojasnil Sergej Savič iz Nest nepremičnin.

V načrtu še dve stolpnici

Stanovanja bodo v povprečju velika 60 kvadratnih metrov, povprečna cena kvadratnega metra pa bo okoli 4.700 evrov z DDV, dodaja Savič. Za povprečno stanovanje bo tako treba plačati 282.000 evrov, k temu pa še dodati 24.000 evrov za parkirno mesto. Arhitekturno zasnovo so izdelali v biroju Bevk Perović.

Uradno prodajo bodo začeli v drugi polovici avgusta, že eno leto pa zbirajo neformalne rezervacije. Po besedah Saviča jih imajo okoli 100, po sprejetju splošnih pogojev pa bodo začeli tudi podpisovati pogodbe.

Investitor projekta je britanski naložbeni sklad Zetland Capital, njihov predstavnik v Sloveniji, Uroš Brataševec, pa projekt ocenjuje na 55 milijonov evrov.

Gradnja dveh blokov sicer ne bo konec projekta Britancev, saj nameravajo pozneje zgraditi še dve stolpnici z 12 in 15 nadstropji na sosednjem zemljišču, kjer bo skupno 193 stanovanj. Za projekt še čakajo na gradbeno dovoljenje.

Britanski sklad ni novinec Sloveniji

Britanski sklad, ki vlaga v gradbene in nepremičninske projekte po vsej Evropi, je sicer v Sloveniji že nekaj let. Njihova prva naložba je bila nakup poslovnih prostorov v Situli, ki so jih že prodali naprej, nato pa so zgradili stanovanjsko sosesko Lagom v Črnučah. Tam je skupno 240 stanovanj.

Poleg Parmove gradnjo stanovanj načrtujejo tudi na območju nekdanje tiskarne za Bežigradom. Del starih objektov ob ulici Mašera-Spasićeve so v zadnjih mesecih intenzivno rušili, na njihovem mestu pa naj bi zgradili 240 stanovanj. Drugi del nekdanje tiskarne Mladinske knjige, streljaj od Dunajske ceste, so sicer že pred dobrim letom za 16 milijonov evrov prodali družbi PC Tiskarna, ki ga prek Elektrončka obvladuje Joc Pečečnik, so poročale Finance.

Ob tem ima sklad v lasti tudi več igralnic v Veliki Britaniji, leta 2021 pa so za 65 milijonov evrov kupili hotel Morrison v Dublinu.

Kriptopodjetnika skoraj končala gradnjo

Območje Parmove se je v zadnjih letih začelo močno spreminjati, saj so na skupno okoli 52.000 kvadratnih metrov podrli več starejših objektov. V okviru občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) je mogoče na zemljiščih zgraditi 555 stanovanj.

Še pred Britanci sta gradnjo začela kriptopodjetnika Tim Mitja Žagar in Jani Valjavec, ki sta v ozadju družbe Palo Alto. Ta na severnem delu zemljišča, ob železniškem muzeju, zaključuje pet vila blokov, v katerih bo 68 stanovanj, povprečna cena kvadratnega metra pa se giblje okoli 5.000 evrov.

Žagar in Valjavec sta skupaj s Sandijem Jeramom in Andražem Korenom tudi prevzela hotelski del Šumija.

Parmova
Območje ob Parmovi (označeno z rdečo črto) je razdeljeno na tri enote – skrajno levo so lastniki Britanci, sredinski del je v lasti države, povsem desno pa Palo Alto (Foto: Mestna občina Ljubljana)

Država še brez financiranja

Druga prostorska enota območja ob Parmovi ulici je v lasti države, vendar za zdaj projekt miruje. Po OPPN je mogoča poslovno-stanovanjska gradnja.

V drugi prostorski enoti je dovoljenih 150 stanovanj, vendar je ministrstvo za javno upravo odločilo, da bodo zgradili novo upravno-poslovno stavbo. Projekt je bil pred leti ocenjen na 62 milijonov evrov, gradnjo pa bi morali začeti že leta 2020 in končati leta 2026. In kako kaže?

“Gradnja poslovne stavbe za potrebe organov državne uprave je še vedno med predvidenimi prihodnjimi projekti ministrstva,” so v začetku leta za Forbes Slovenija pojasnili na ministrstvu.

Nadaljnji potek je odvisen od vira financiranja, so še dodali. Katero ministrstvo bi se lahko preselilo na Parmovo, ni znano. Parcela je očiščena, na njej pa trenutno ne potekajo nobena dela.