Slovenec v Silicijevi dolini zbral milijone za “naslednjo veliko stvar”

Ljudje Jan Artiček 2. aprila, 2025 05.15
featured image

Slovenski podjetnik Gregor Žunič in poslovni partner Magnus Müller sta s start upom Browser Use, ki umetni inteligenci pomaga pri brskanju po spletu, v ZDA zbrala 17 milijonov dolarjev semenskega kapitala.

2. aprila, 2025 05.15

Razvijalci umetne inteligence se po uspehu klepetalnikov, kot je OpenAI ChatGPT, ozirajo proti tako imenovanim agentom, neke vrste posrednikom, ki lahko obiščejo splet in izvedejo naloge namesto vas. Pomembno rešitev za delovanje takšnih spletnih agentov je razvil 24-letni Slovenec Gregor Žunič s start upom Browser Use, ki si je prislužil mesto v prestižnem ameriškem pospeševalniku, zbral milijone dolarjev in postal del viralnega kitajskega modela agentne umetne inteligence.

Browser Use sta lani v vsega petih mesecih razvila 24-letni Žunič in Magnus Müller, ki sta se spoznala v start up pospeševalniku Student Project House züriške univerze ETH, kjer sta oba na magistrskem študiju. Njun program “prevede” gumbe in druge elemente spletne strani v bolj prebavljivo in besedilu podobno obliko, kar agentu umetne inteligence omogoča lažje razumevanje možnosti in samostojno odločanje.

“Namesto da človek preklika skozi neko programsko opremo, lahko to zdaj stori umetna inteligenca,” je za Forbes Slovenija pojasnil Žunič, ki se nam je oglasil preko videopovezave iz San Francisca.

Decembra sta bila podjetnika izbrana v zimsko skupino start upov ameriškega inkubatorja Y Combinator, ki ga je v preteklosti vodil tudi trenutni šef OpenAI Sam Altman. Njun izdelek je medtem beležil vedno več prenosov na platformi za razvijalce Github, nato pa v začetku marca eksplodiral, ko je Browser Use uporabil tudi kitajski start up Butterfly Effect v svojem viralnem modelu umetne inteligence Manus, ki so ga pri podjetju oklicali za prvega “splošnega agenta umetne inteligence”.

Gregor Žunič in Magnus Müller
Browser Use sta na švicarski fakulteti ETH razvila Magnus Müller (levo) in Gregor Žunič (desno) (Foto: Arhiv podjetja)

Hiter uspeh med razvijalci

Žunič in Müller sta se na fakulteti zapletla v pogovor o tem, kako bodo agenti umetne inteligence “naslednja velika stvar v letu 2025”, in napovedala, da bi število klikov virtualnih agentov kmalu lahko preseglo število klikov ljudi na spletu, meni Žunič.

Uspeh njunega izdelka je potrdil, da povpraševanje po takšni rešitvi obstaja. V le nekaj mesecih je namreč Browser Use na Githubu zbral več kot 45 tisoč zvezdic, ki označujejo, koliko razvijalcev na platformi je rešitev vključilo med svoje najljubše. Nato se je marca, ko je Butterfly Effect oznanil uporabo programa v Manusu, število prenosov povečalo za petkrat, povečuje se povpraševanje strank. Browser Use razvija svoj poslovni načrt in išče nove moči.

Kot kitajski Manus je tudi Browser Use odprtokoden, kar pomeni, da lahko razvijalci aplikacij uporabljajo izvorno kodo ter jo spreminjajo in vključujejo v svoje aplikacije. Podjetje ponuja odprtokodno različico uporabnikom brezplačno, pa tudi paket Pro, ki stane 30 dolarjev na mesec in vključuje kredite za programski vmesnik za aplikacije (API). Ponujajo tudi prilagojene rešitve za podjetja.

Agent umetne inteligence Manus
Model umetne inteligence Manus je po oceni kitajskega razvijalca prvi splošni agent umetne inteligence (Foto: PROFIMEDIA)

Kam bodo vložili 17 milijonov dolarjev

Sledile so prve naložbe. Browser Use je konec marca v semenskem krogu financiranja zbral 17 milijonov dolarjev od različnih ameriških skladov tveganega kapitala, na čelu s skladom Felicis, je poročal portal Techcrunch. To je za Žuniča prva naložba tveganega kapitala, je povedal.

Browser Use bo pridobljen denar uporabil predvsem za širitev inženirske ekipe, torej za zaposlovanje in razvoj programske opreme. Cilji in izzivi za start up so trenutno inženirske narave, pravi Žunič. “Treba je premikati te meje mogočega, do bodo spletni agenti še boljši, kot so zdaj.”

Trenutno sta v podjetju samo ustanovitelja, ki sta enakovredna solastnika, a Žunič pravi, da za tovrsten razvoj ni potrebno sestavljati ogromne ekipe s 100 ali več inženirji. “Daleč se pride že z zelo majhno ekipo, na primer s 5 do 10 ljudmi.”

Browser Use je registriran v ameriški zvezni državi Delaware, ker je sedež v ZDA (oziroma v Kanadi, Singapurju ali na Kajmanskih otokih) ena od zahtev Y Combinatorja, poleg tega pa Žunič pravi, da je v ZDA ekosistem za start upe bolj zrel in ponuja več mentorstva ter boljši dostop do vlagateljev. Pred prihodom v Y Combinator Žunič in Müller nista registrirala svojega podjetja, saj je bil Browser Use sprva obstranski projekt za oba podjetnika, pospeševalnik pa jima je nato zaradi že omenjenega uspeha nudil pomoč pri registraciji v ZDA.

Za zdaj San Francisco, a s pogledom proti Evropi

Zaenkrat ustanovitelja želita imeti ekipo prisotno v živo, torej v San Franciscu, kjer je sedež Y Combinatorja. Žunič razmišlja tudi o dolgoročni možnosti širjenja inženirske ekipe nazaj v Evropo. “San Francisco je super za zagon – tukaj so povezave, vlagatelji, energija. Ampak za večjo inženirsko ekipo bomo morda pogledali proti Evropi. Slovenija, Švica – odvisno od potreb in priložnosti.”

“V Sloveniji ima Fakulteta za matematiko in fiziko (FMF) Univerze v Ljubljani izjemno močne temelje, fizika in matematika sta res na vrhunski ravni – tudi v primerjavi z najboljšimi tujimi ustanovami. Tukaj je še Institut Jožefa Stefana in nekateri drugi, ki imajo izjemen kadrovski potencial,” je dodal nekdanji študent te ljubljanske fakultete, ki se je po dodiplomskem študiju fizike odpravil v Švico, kjer zaključuje magisterij iz podatkovnih znanosti.

Žunič ima na svoji spletni strani navedenih 12 preteklih projektov, pri katerih je bil bodisi soustanovitelj bodisi programer oziroma inženir. Eden izmed teh projektov, ki še deluje, je Real Fake Photos, a je Žunič kot soustanovitelj iz projekta že izstopil. Gre za storitev, ki s pomočjo umetne inteligence spremeni običajen selfie v profesionalen portret, ideja pa je prav tako izšla iz univerzitetnega programa Student Project House.

Klepetalnik ChatGPT podjetja OpenAI
Razvijalec ChatGPT OpenAI je januarja lansiral svojega spletnega agenta z imenom Operator (Foto: PROFIMEDIA)

Tudi velikani stavijo na agente

Vse več tehnoloških velikanov razvija agente umetne inteligence, saj jih vidijo kot naslednjo stopnjo umetne inteligence od trenutno priljubljenih klepetalnikov, ki znajo generirati besedila in slike. Kot pravi Žunič, je Browser Use kompatibilen z različnimi modeli umetne inteligence.

V ponedeljek je svojega novega agenta umetne inteligence Nova Act predstavil spletni trgovec Amazon, ki je prikazal, kako Nova Act na spletu poišče dostopna stanovanja v mestu, od katerih lahko s kolesom dosežemo železniško postajo.

Januarja je OpenAI, ki je s klepetalnikom ChatGPT sprožil tekmo na področju umetne inteligence, lansiral agenta z imenom Operator, ki mu je februarja sledila še podobna storitev Deep Research. Že lani sta svojo agentno umetno inteligenco predstavila Google, ki je decembra svojemu asistentu z umetno inteligenco Gemini dodal funkcijo Deep Research, in start up Anthropic, ki je oktobra lansiral svojega agenta Computer Use.

Žunič je na X zapisal, da je Browser Use na testu točnosti dosegel boljši rezultat kot OpenAI-jev Operator.

BONUS VIDEO: Najbolj odmevne izjave iz intervjuja z evropsko komisarko za širitev Marto Kos