Novinec v deseterici najbogatejših na svetu
Jensen Huang je bil na Forbesovo lestvico 400 najbogatejših uvrščen leta 2022 z 20,6 milijarde dolarjev. Od takrat se je njegovo premoženje povečalo približno šestkrat.
Glavni izvršni direktor razvijalca polprevodnikov Nvidia Jensen Huang se je uvrstil med prvih deset na Forbesovi lestvici milijarderjev. Njegovo bogastvo trenutno znaša 125,4 milijarde dolarjev in je na lestvici prehitel nekdanjega direktorja Microsofta Steva Ballmerja (s 122,9 milijarde dolarjev ocenjenim bogastvom), ki je zdaj 11. najbogatejši človek na svetu.
Enainšestdesetletni Huang je tudi po tem, ko je letos poleti prodal za 713 milijonov dolarjev delnic Nvidie, daleč največji posamezni delničar podjetja. Njegov približno 3,5-odstotni lastniški delež v podjetju pomeni skoraj vse njegovo premoženje.
Nvidia ima na hitro rastočem trgu naprednih čipov, ki se uporabljajo za rešitve umetne inteligence, približno 80-odstotni delež, kaže nedavna raziskava Bank of America. Uporabljajo jih velika tehnološka podjetja, kot so Amazon, Google, Meta, Microsoft in Tesla.
V šoli s problematičnimi otroki
Šestdesetletni Huang se je rodil v Tajvanu, a se je z družino že pri petih letih preselil na Tajsko. Deček se tam ni ustalil, saj so ga starši zaradi vojne v sosednjem Vietnamu skupaj z bratom pri devetih letih poslali v Združene države Amerike, kjer sta fanta živela pri stricu in teti.
Začasna varuha sta brata sprva pomotoma vpisala na podeželsko baptistično šolo za problematično mladino v Kentuckyju, misleč, da gre za program za nadarjene otroke.
Družina se je znova združila v ameriški zvezni državi Oregon, kjer je Huang končal srednjo šolo in nato na državni univerzi diplomiral iz elektrotehnike. Med študijem je delal kot natakar v verigi obcestnih restavracij Denny’s, s čimer mu je po lastnih besedah uspelo premagati sramežljivost.
Rast delnice
Huang je v najbogatejšo deseterico na svetu vstopil v ponedeljek, ko so se delnice Nvidie podražile za 4,1 odstotka in dosegle novo rekordno vrednost skoraj 144 dolarjev.
Leta 2022 je bil uvrščen na Forbesovo lestvico 400 najbogatejših z 20,6 milijarde dolarjev, kar pomeni, da se je njegovo premoženje v dveh letih povečalo približno šestkrat.
Povečano povpraševanje po Nvidijini tehnologiji se je odrazilo v eksploziji cene njene delnice in finančne uspešnosti. Delnica se je v zadnjih dveh letih podražila za več kot tisoč odstotkov, dobiček v tekočem poslovnem letu 2025 pa naj bi se v primerjavi s poslovnim letom dve leti prej, ki se je končalo januarja 2023, povečal za 1.400 odstotkov.
Avtor članka je Derek Saul.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti