Milijoni programerjev se bojijo tega matematičnega genija, da jim bo vzel delo

Ljudje Forbes 9. decembra, 2024 05.09
featured image

Osemindvajsetletni Scott Wu z ekipo izjemnih programerjev v podjetju Cognition, ki je zbralo 200 milijonov dolarjev, gradi orodje za umetno inteligenco, ki lahko popolnoma samostojno programira kot "cela vojska mlajših inženirjev".

9. decembra, 2024 05.09

Tik pred božičem leta 2023 se je majhna ekipa zagonskega podjetja Cognition, ki ima sedež v San Franciscu, trudila vzpostaviti posebno zapleten podatkovni strežnik za pravkar nastalega pomočnika za programiranje Devina. Več ur so se prebijali skozi dokumente o namestitvi in preizkušali različne ukaze, vendar jim ga nikakor ni uspelo zagnati. Utrujeni in razočarani so se odločili, da bodo preverili, kako bi se s tem spopadel Devin.

Prva uspešna naloga

Ko se je umetna inteligenca lotila dela, je osupnila svoje ustvarjalce. “Izvajala je prave čarovniške ukaze, ki so se zdeli kot črna magija,” se spominja 21-letni soustanovitelj in produktni vodja Walden Yan. Nekaj časa se je zdelo, da Devin ne bo nič kaj bolj uspešen kot oni. Potem je lučka na strežniškem terminalu, ki je bila že več ur rdeča, zasvetila zeleno. Podatkovni strežnik je začel delovati.

Ugotovili so, da je Devin izbrisal napačno sistemsko datoteko, ki jo je ekipa spregledala. “Takrat mi je postalo jasno, kako zelo se bo spremenil programski inženiring,” pravi Yan.

To je bila prva večja naloga, ki jo je Devin opravil, pa tudi potrditev pravilnosti koncepta in vizije Cognitiona, da lahko umetna inteligenca prevzame veliko težaškega dela pri programiranju. Zdaj, skoraj leto dni pozneje, Devin opravlja osnovna inženirska dela – odkriva in odpravlja napake, posodablja dele programske kode in jih prenaša med platformami. Dajte mu preprost ukaz “očisti to zbirko izvorne kode” in ustvaril bo načrt ukrepov ter ga izvedel. V večini primerov deluje.

V čem je drugačen od drugih

Gre za drugačen pristop, kot ga imajo drugi, bolj znani in večji igralci na tem še vedno razvijajočem se področju, kot sta Github, ki ga je Microsoft leta 2018 kupil za 7,5 milijarde dolarjev, in na 1,3 milijarde dolarjev ocenjeni Codeium, ustvarjalec digitalnih pomočnikov, ki ljudem pomagajo programirati s predlogi, ki jih ustvarja umetna inteligenca.

Toda Devin je avtonomna entiteta z umetno inteligenco, ki v teoriji sama piše programsko kodo, brez sodelovanja ljudi. Izvede lahko celotne projekte, ki so običajno dodeljeni razvijalcem; ime Devin izhaja iz okrajšave “dev” za development, razvijanje. “Prepoznali smo resnično priložnost, da se od pisanja besedil premaknemo k izpolnjevanju nalog,” pravi 28-letni Scott Wu, soustanovitelj in glavni direktor Cognitiona.

Prepoznali smo priložnost, da se od pisanja besedil premaknemo k izpolnjevanju nalog.

Scott Wu, Cognition

Programske kode, ki jih ustvarja umetna inteligenca, že začenjajo spreminjati panogo. Glavni izvršni direktor Googla Sundar Pichai je oktobra povedal, da več kot četrtino novih programov v tem tehnološkem velikanu napiše umetna inteligenca. Glavni izvršni direktor Microsofta Satya Nadella je julija povedal, da je v podjetju Github, ki je leta 2024 doseglo dve milijardi dolarjev prihodkov, njegovo orodje za dopolnjevanje programske kode letos k rasti prihodkov prispevalo kar 40 odstotkov.

Analitik podjetja Pitchbook Brendan Burke pravi, da programiranje z umetno inteligenco pritegne največji del financiranja na področju generativne umetne inteligence, saj so zagonska podjetja, ki se posvečajo temu, samo v prvi polovici leta 2024 zbrala več kot milijardo dolarjev.

Prava sprememba bo samostojno programiranje

Dejanski prihodki so šele začeli rasti. Raziskovalno podjetje IDC pričakuje, da bodo do leta 2029 presegli le štiri milijarde dolarjev. Več zagonskih podjetij, ki se ukvarjajo s programiranjem z umetno inteligenco, je preseglo 10 milijonov dolarjev letnih prihodkov. Cognition ni želel razkriti prihodkov, vendar predsednik Russell Kaplan pravi, da je podjetje sklenilo pogodbe z več deset strankami, pri čemer je na tipični letni pogodbi šest do sedemmestna številka.

Vendar je priložnost dovolj zanimiva, da so velikani, kot so Anthropic, Amazon in IBM, ob zagonskih podjetjih, kot sta Poolside in Anysphere, predstavili svoja lastna orodja za programiranje. “Sposobnost pisanja programske kode je že postala minimalna zahteva za tipičen model umetne inteligence,” pravi analitičarka družbe IDC Ritu Jyoti, ki ugotavlja, da je na tem področju še vedno vodilni ChatGPT družbe OpenAI.

Toda umetna inteligenca za programiranje, ki lahko deluje popolnoma samostojno, kot je tista, ki jo razvija Cognition, bo po njenem prinesla korenito spremembo.

Zaskrbljeni programerji

To morda ni tako dobra novica za pet milijonov Američanov, ki delajo kot programerji in imajo povprečno letno plačo 130.000 dolarjev, še manj pa za 13 milijonov programerjev v Indiji in na Kitajskem. Wu vztraja, da množična izguba delovnih mest ni neizogibna.

Običajni programerji so morda zaskrbljeni, je pa to všeč vlagateljem. Founders Fund Petra Thiela in Khosla Ventures stavita na Wuja in njegovo 25-člansko ekipo, saj sta aprila v Cognition vložila 176 milijonov dolarjev, s čimer se je vrednost podjetja le šest mesecev po ustanovitvi povzpela na dve milijardi dolarjev. Denarna injekcija je prišla le tri mesece po tem, ko je zagonsko podjetje januarja prejelo 21 milijonov dolarjev.

Strankam naj bi prihranili milijone

Med strankami Cognitiona sta tudi podjetje za upravljanje stroškov Ramp (letni prihodki za leto 2023 so 300 milijonov dolarjev), ki uporablja njegov program za pisanje testov in brisanje mrtve kode (delov programa, ki niso več potrebni), ter podatkovna platforma MongoDB (prihodki za poslovno leto 2024 – 1,7 milijarde dolarjev).

Po besedah glavnega produktnega vodje Sahirja Azama Devin posodablja zastarelo arhitekturo programske kode in tako strankam prihrani milijone. Programerji v fintech družbi Nubank (prihodki v letu 2023 – 8 milijard dolarjev) ga uporabljajo za naloge, kot je posodabljanje repozitorijev programov.

Vse je še vedno na začetku, vendar je partner sklada Founders Fund John Luttig v Cognition vložil deloma zato, ker meni, da ima podjetje dovolj veliko prednost, da ga bo zelo težko dohiteti na področju orodij za programiranje z umetno inteligenco. Zdi se, da ima Microsoft podobno slutnjo. Maja je sklenil partnerstvo s Cognitionom in razvijalcem ponudil Devina v svojem oblaku Azure.

Kaj prepriča vlagatelje

Toda Silicijeva dolina je polna trupel podjetij, ki so bila v bleščečem vodstvu pred Amazonom in Googlom, dokler naenkrat niso bila več. Podporniki Cognitiona stavijo, da če lahko kdo ustvari ultimativni stroj za programiranje, so to trije programerji, ki sodijo v svetovni vrh in imajo priznanja, ki to dokazujejo. Vsi njegovi ustanovitelji so vrhunski programerji, ki so se spoznali v zelo tekmovalnem okolju programiranja. Wu je bil v osnovni šoli matematični genij, na spletni strani Codeforces, ki omogoča mreženje programerjev in organizira tekmovanja v programiranju, pa je dosegel najvišji položaj “legendarni velemojster”.

“Scott Wu je očitno briljanten, radoveden in brezmejno ambiciozen,” pravi Sarah Guo, investitorica na področju tveganega kapitala, ki je prek svojega podjetja Conviction v Cognition vlagala v treh krogih financiranja.

Wu je bil tudi na Forbesovem seznamu 30 pod 30. Nanj se je uvrstil leta 2019 zaradi svojega prejšnjega podjetja Lunchclub, ki uporablja umetno inteligenco za rezervacijo sestankov za mreženje. Eden od vlagateljev v Cognition je za Forbes povedal, da je Wu leta 2022 odšel, ker so se njegovi interesi usmerili drugam (Wu tega ni želel komentirati). Lunchclub, ki je zbral približno 30 milijonov dolarjev kapitala, pa še vedno uspešno deluje.

Navdušenje…

Cognition je Devina predstavil marca letos in požel veliko navdušenja. V predstavitvenem videoposnetku, ki je na omrežju X zbral 30 milijonov ogledov, je podjetje trdilo, da je Devin “uspešno opravil praktične inženirske razgovore v vodilnih podjetjih za umetno inteligenco” in zapletene naloge programiranja.

Nekateri inženirji so bili navdušeni nad Devinovimi tehničnimi sposobnostmi, drugi so se zbali za svoje službe. Kmalu po predstavitvi se je znova pojavil videoposnetek, na katerem Wu kot sedmošolec dominira na matematičnem tekmovanju, spletni komentatorji pa so se šalili: “Ni človek, je umetna inteligenca” in “Devin je samo Scott, ki odgovarja na vaša vprašanja v aplikaciji za pošiljanje sporočil.”

… in kritike

Nato je Carl Brown, znani neodvisni razvijalec iz Austina v Teksasu, izjavil, da gre za izmišljotino. V videoposnetku z naslovom Debunking Devin, ki je imel več kot 500.000 ogledov, je obtožil Cognition, da pretirava glede sposobnosti svojega inženirja z umetno inteligenco. Njegov pregled je pokazal, da je Devin potreboval veliko več časa, kot bi ga potreboval človek, da bi opravil enako nalogo, in da je med tem delal napake.

Zaradi takšnih izkušenj se nekateri sprašujejo, ali je Devin le še dodaten piš vetra, ki napihuje balon navdušenja nad umetno inteligenco. “Če ga prosite, naj oblikuje uporabniški vmesnik, ki bo nekaj posebnega, so rezultati klavrni,” pravi Krish Maniar, inženir v podatkovnem podjetju Labelbox, ki je preizkusil sposobnosti tega orodja za ustvarjanje spletnih aplikacij.

Več ustanoviteljev konkurenčnih podjetij je za Forbes izjavilo, da je po njihovem mnenju podjetje pretiravalo pri opisu Devinovih zmožnosti, saj se je zdelo, da lahko človeški inženir z njim sprogramira, kar koli si zamisli. Trdijo, da so njegove trenutne zmožnosti veliko bolj omejene in usmerjene v vnaprej določena opravila, kot je na primer čiščenje obstoječe programske kode.

Če ga prosite, naj oblikuje uporabniški vmesnik, ki bo nekaj posebnega, so rezultati klavrni.

Krish Maniar, inženir

Preizkus novinarjev Forbesa

Novinarji Forbesa so Devinu v živi demo verziji naročili, naj izdela aplikacijo za uglaševanje kitare. V približno desetih minutah jo je izdelal, vendar aplikacija ni zmogla pravilno prepoznati glasbenih not, ki so jih zaigrali, da bi jo preizkusili. Ustanovitelji Cognitiona niso natančno vedeli, zakaj je tako. “Vedno obstaja razkorak med navdušenjem, kaj je mogoče, in tem, kar zanesljivo deluje,” pravi Varun Mohan, direktor konkurenčnega zagonskega podjetja Codeium.

Wu priznava, da Devin še zdaleč ni popoln. “Področje inženiringa programske opreme je v resničnem svetu zelo neurejeno,” pravi na sedežu Founders Funda, ki ponuja razgled na zaliv v San Franciscu. “Ljudje med programiranjem ves čas delajo napake.” In če smo pošteni, so bili številni kritiki, kot je Maniar, navdušeni nad sposobnostmi orodja. Wu trdi, da se je Devin v sedmih mesecih od začetka delovanja znatno izboljšal, deloma zaradi povratnih informacij prvih strank iz podjetij, za katere se zdi, da ga sprejemajo kot izdelek, ki se še izpopolnjuje. “Na orodje ne gledamo kot na nekaj čarobnega,” pravi tehnični direktor Nubanka Vitor Olivier. “Smo previdno optimistični.” Pravi, da so bili v nekaterih primerih inženirji, ki so delali z Devinom, osemkrat hitrejši pri svojem delu.

»Vojska mlajših inženirjev«

Cognition še naprej eksperimentira. Devinu je med drugim omogočil, da za pomoč uporabi podrejene programe umetne inteligence. A ko je ekipa preizkusila ta novi “upraviteljski način”, je ugotovila, da so podrejeni Devini sprožili svoje podrejene, ti pa so jih sprožili še več. To je ustvarilo obsežno, neskončno zanko birokracije umetne inteligence. “Na koncu smo morali nalogo preklicati, ker so delo nenehno delegirali naprej,” pripoveduje Kaplan.

Kljub temu Kaplan ugotavlja, da orodje najbolje deluje, če več Devinov hkrati dela na različnih projektih kot “vojska mlajših inženirjev”. To je besedna zveza, ki nekaterim ljudem, ki se preživljajo s programiranjem, verjetno povzroča nelagodje, Wu pa pravi, da je del negativnih odzivov na Cognition posledica zaskrbljenosti, da bo umetna inteligenca prevzela delovna mesta inženirjev programske opreme. Po njegovem mnenju bi lahko Devin podjetjem omogočil, da bi izvajala več projektov hkrati, pri čemer bi za pomembnejše delo zaposlovala ljudi.

“Je pa res veliko strahu glede tega,” pravi. “Ljudje imajo veliko vprašanj o tem, kaj se bo zgodilo v okviru te nove paradigme.”

Avtorja članka sta Rashi Shrivastava in Richard Nieva.