Kako je biti menedžerka v ‘moški’ panogi prodaje avtomobilov
"Sedela sem na sestanku z moškimi, ki so me obravnavali kot okras," je na dogodku Forbes Power Women’s Summit dejala podpredsednica Delta Holdinga Aleksandra Đurđević.
“Stanje je boljše kot v preteklosti, a bi moralo biti še boljše,” je o neenakosti spolov na dogodku Forbes Power Women’s Summit dejala podpredsednica Delta Holdinga Aleksandra Đurđević.
Đurđević vodi divizijo podjetja Delta Auto, ki je uvoznik avtomobilov BMW, Mini, Honda in Maserati za srbski trg, ukvarja se tudi s prodajo rabljenih avtomobilov in oddajo vozil.
“Pri zgodbi o enakosti spolov vedno poudarjamo pomen izobraževanja, vendar bi morali začeti pri sebi,” meni Đurđević. Sama je neenakopravnost na svoji koži občutila že na začetku kariere. “Sedela sem na sestanku z moškimi, ki so me obravnavali kot okras,” je dejala. A nadaljevala, da se je naučila take situacije obvladati. “Če se ne osredotočaš na to, kako te je nekdo ogovoril, kako te gleda, temveč na svoje cilje in sanje, potem to izgine.”
Đurđević je junija dobila nov mandat v vodstvu Združenja uvoznikov avtomobilov Srbije, kjer je edina ženska. Tu ni imela neprijetnih izkušenj, je dejala. Danes je prepričana, da so jo do uspeha pripeljali neuspehi. “Najpomembnejše stvari, ki jih imam v svoji karieri, so moji neuspehi, napake, iz katerih sem se učila. Ti so sestavni del potovanja,” je sklenila.
Brez omejitev
Predsednica uprave hrvaške živilske skupine Podravka Martina Dalić je prav tako dejala, da sama nikoli ni razumela, zakaj bi morale imeti ženske manj ambicij za nekatere položaje ali zakaj bi bili nekateri položaji za ženske neprimerni.
“V svoji karieri ne izhajam iz tega, da imam, ker sem ženska, zadržke do služb in priložnosti, ki se pojavljajo,” je dejala Dalić.
Nadaljevala je, da ne ve, ali kot ženska delo opravlja drugače, kot bi ga na primer moški, da pa v delo vlaga energijo in svoje znanje s področja komuniciranja in reševanja težav. “Mislim, da je treba najti svoje mesto in način, kako obvladati situacijo, potem se bo prostor za spraševanje, ali naj bo ženska na tem mestu, povsem skrčil. Ne bo izginil, ampak se bo zmanjšal,” je prepričana Dalić.
V središču vseh politik
Srbska pooblaščenka za varstvo enakosti Brankica Janković je dejala, da imajo v Srbiji danes vrsto uspešnih žensk, predvsem v poslu, ki s svojimi zgodbami navdihujejo in kažejo, da se da in “da ženska na položaju ni čudež”.
“Ni več delitev na moške in ženske položaje, čeprav na nekaterih področjih prevladujejo moški, na drugih pa ženske,” je dejala Janković.
Poudarila je, da so vidne spremembe v kulturnih vzorcih, še vedno pa opaža moč patriarhata. Janković je navedla primer, da se je kot deklica sama želela vpisati na vojaško gimnazijo, a da je okolje in družina pri tem nista podpirala.
Po njenem se o enakosti spolov ne bi smelo razpravljati le skozi politike, ki se nanašajo na ženske, ampak bi morala biti ta tema v središču vseh politik. “Tudi o tej temi ne bi smeli govoriti le iz svojih položajev in iz svojih čevljev, ampak pogledati iz vseh zornih kotov, saj obstajajo ženske, ki nimajo enakih možnosti ne glede oblačil za delo ne glede dostopa do zdravniških pregledov in podobno,” je navedla.
“Pomembno je, da so ženske enako plačane”
Ko je govora o enakopravnosti spolov v poslu, se mora vsaka boriti zase, pa je dejala Lara Ham, direktorica podjetja Quintessentially SEE.
“Politika oblikuje okvir, na voljo so evropska sredstva za pomoč ženskam na začetku karierne poti, a potem se vsaka bori za svoje mesto, je dejala. “Vedno sem bila v moških krogih, a ta dejavnik sem zanemarila. Pomembno je, da v podjetjih ženskam omogočimo enake plače kot bi moškim, tudi delo od doma je zelo pomembno za njihovo zadovoljstvo,” je dejala.
Pokrovitelji prvega Forbes Adria Power Women’s Summita su: Visa, Atlantic Grupa, Miamaya, Comma, Triple Jump Grupa, Fitpass, Merck, Koozmetik, Dr. Oetker in Institut Esthederm.