Vujnovac prižgal zeleno luč za refinanciranje 1,22-milijardnega dolga
Z odločitvijo delničarjev Fortenove se rok za plačilo 1,22-milijardnega dolga premika na konec prvega četrtletja 2026.
Skupščina skupine Fortenova, katere večinski delničar je Open Pass Pavla Vujnovca, je potrdila predlog o refinanciranju obstoječih obveznic do višine 1,22 milijarde evrov.
S tem podaljšujejo rok za vračilo dolga do dosedanjega večinskega upnika, investicijske družbe HPS Investment Partners iz ZDA, do konca prvega četrtletja 2026.
Spomnimo, Fortenova je dogovor o izdaji obveznic podpisala septembra lani, zaradi neugodne lastniške strukture pa je zadnje leto plačevala 18-odstotno obrestno mero. Zdaj naj bi se ta po poročanju Forbes Hrvaška zmanjšala na okoli deset odstotkov.
Dogovor o refinanciranju je pomemben tudi za Mercator. Ta je namreč po poročanju Dnevnika porok za plačilo obveznic v znesku 1,2 milijarde evrov. Prav zato v zadnjem letnem poročilu slovenskega trgovca revizorji opozarjajo na pomembno negotovost, ki lahko vzbudi bistven dvom o sposobnosti, da nadaljuje kot delujoče podjetje.
Skrajšani roki
Skupina Fortenova si je sicer, kot so iz družbe sporočilo ob koncu pogajanj s HPS, prizadevala za refinanciranje dolga pri poslovnih bankah, a upravi Fabrisa Peruške to ni uspelo.
Kot so iz družbe sporočili prejšnji teden, zaradi kratkih rokov, tržnih gibanj in potez podjetja SBK Art – podjetje je v lasti nesojenega kupca ruskega deleža v Fortenovi, vlagatelja iz Združenih arabskih emiratov Saifa Alketbija, ki je nasprotovalo prevzemu Fortenove s strani Pavla Vujnovca. Podaljšanje dogovora s HPS se je, pravijo v Fotenovi, “v teh okoliščinah izkazalo za najboljšo rešitev za skupino Fortenova”.
zaradi kratkega roka za pogajanja in tržnih trendov, pa tudi zaradi – kot so še navedli – “nerešenih sodnih sporov SBK Art, povezanih s poskusi motenj in ustrahovanja finančnih institucij”.
Nov dogovor s HPS se je, kot navajajo v družbi, v teh razmerah izkazal za najboljšo rešitev za skupino. Cilj je, da Fortenova leta 2025 pridobi bonitetno oceno in v naslednjem koraku refinancira HPS pri poslovnih bankah, je Peruško navedel v vabilu na skupščino.
Pogoj vzdržnega dolga
HPS pa poleg relativno visoke obrestne mere nadaljnje financiranje skupine pogojuje tudi z drugimi poslovnimi mejniki. Tako razmerje med dolgom in dobičkom iz poslovanja do konca marca 2025 ne sme preseči 4:1, nato pa ne sme preseči razmerja 3,5:1, je poročal Forbes Hrvaška.
Dobiček iz poslovanja za maloprodajo, torej Konzum in Mercator, mora biti pozitiven, torej nad ničlo. Minimalna likvidnost Fortenove mora znašati 40 milijonov evrov. Prav tako mora 300 milijonov evrov od prodaje kmetijske dejavnosti, ki jo je Fortenova prodala Podravki, porabiti za poplačilo dolga do konca marca prihodnje leto.
Če bo razmerje med dolgom in dobičkom iz poslovanja po 31. marcu 2025 enako ali večje od 2,8:1, mora Fortenova začeti postopek prodaje divizij Maloprodaja ali Divizija pijač. Gre za Konzum in Mercator oziroma Jamnico.
S prodajami iztržili milijardo
Za poplačilo dolgov je Fortenova že morala prodati del premoženaja.
Tako je leta 2021 za 615 milijonov evrov prodala divizijo zamrznjene hrane, v kateri so bili hrvaški Ledo plus, bosanski Ledo Čitluk, srbski Frikom ter več povezanih podjetij na drugih trgih jugovzhodne Evrope. Kupec je bila skupina Nomad Foods.
Letos so prodali še prehransko divizijo, in sicer podjetja Belje, Vupik ter PIK Vinkovici. Kupec je Podravka, ki je za nakup – kot že omenjeno – odštela 330 milijonov evrov.