Znane podrobnosti o refinanciranju visokega dolga lastnice Mercatorja

featured image

V ponedeljek bodo delničarji hrvaške Fortenove odločali o refinanciranju 1,22 milijarde obveznic, ki bi v plačilo zapadle konec novembra.

31. oktobra, 2024 13.15

Četrtega novembra bo skupščina Fortenove, na kateri bodo delničarji odločali o predlogu vodstva podjetja za refinanciranje obveznice v višini 1,22 milijarde evrov.

Obstoječe obveznice v plačilo zapadejo novembra, zanje pa Fortenova plačuje vrtoglave, 18-odstotne obresti. Upnik podjetja bi ostal enak – gre za finančni sklad HPS, ročnost obveznic pa bi se podaljšala do konca prvega četrtletja 2026 (torej za leto in pol).

Poskušali so se dogovoriti tudi s poslovnimi bankami za posojila, ki bi skupini omogočila refinanciranje obveznic. A do dogovora ni prišlo zaradi, kot so iz družbe sporočili prejšnji teden, skrajšanih rokov, tržnih gibanj in potez podjetja SBK Art – podjetje je v lasti nesojenega kupca ruskega deleža v Fortenovi, vlagatelja iz Združenih arabskih emiratov Saifa Alketbija, ki je nasprotovalo prevzemu Fortenove s strani Pavla Vujnovca. Podaljšanje dogovora s HPS se je, pravijo v Fotenovi, “v teh okoliščinah izkazal za najboljšo rešitev za skupino Fortenova”.

Dogovor o refinanciranju je pomemben tudi za Mercator. Ta je namreč po poročanju Dnevnika porok za plačilo obveznic v znesku 1,2 milijarde evrov. Prav zato v zadnjem letnem poročilu slovenskega trgovca revizorji opozarjajo na pomembno negotovost, ki lahko vzbudi bistven dvom o sposobnosti, da nadaljuje kot delujoče podjetje.

Nižja obrestna mera

Iz Fortenove so prejšnji teden tudi sporočili, da so “uspeli zmanjšati letni strošek financiranja” in obrestno mero. Kolikšna bo po novem, niso navedli. Kolegi pri Forbesu Hrvaška pa so izvedeli nekaj podrobnosti o pogojih financiranja. Obrestna mera naj bi tako znašala Euribor plus sedemodstotni pribitek. Glede na to, da je Euribor oziroma evropska medbančna obrestna mera trenutno okoli tri odstotke, bi bile obresti za Fortenovo okoli 10 odstotkov.

Efektivna obrestna mera bi bila nekoliko višja, saj je predviden tudi diskont v višini 1,4 odstotka izdaje. Prevedeno v nefinančni jezik to pomeni, da bo Fortenova plačevala tudi 1,4-odstotno nadomestilo za 1,2-milijardno nadomestilo.

31. marec 2025, dan D, tudi za Mercator

Obstajajo tudi dodatni pogoji, ki pritiskajo na Fortenovo, da obdrži dolg pod nadzorom, in sicer da razmerje med dolgom in dobičkom iz poslovanja do konca marca 2025 ne sme preseči 4:1, nato pa ne sme preseči razmerja 3,5:1, poroča Forbes Hrvaška.

Dobiček iz poslovanja za maloprodajo, torej Konzum in Mercator, mora biti pozitiven, torej nad ničlo. Minimalna likvidnost Fortenove mora znašati 40 milijonov evrov. Prav tako mora 300 milijonov evrov od prodaje kmetijske dejavnosti, ki jo je Fortenova prodala Podravki, porabiti za poplačilo dolga do konca marca prihodnje leto.

Če bo razmerje med dolgom in dobičkom iz poslovanja po 31. marcu 2025 enako ali večje od 2,8:1, mora Fortenova začeti postopek prodaje divizij Maloprodaja ali Divizija pijač. Gre za Konzum in Mercator oziroma Jamnico.

Lastnik Mercatorja po neuradnih podatkih kupuje Tuš
Foto: Žiga Živulovič jr./BOBO

Za potrditev podatka o obrestni meri so na Forbesu Hrvaška zaprosili tudi Fortenovo, iz katere so jim po elektronski pošti odgovorili, da drži. Prejeli so tudi komentar glede pragov razmerja med dolgom in dobičkom iz poslovanja, ki bi lahko bil povod za prodajo proizvodnje pijač oziroma maloprodaje.

“Upoštevajoč trenutno razmerje med neto dolgom in dobičkom iz poslovanja, ki je nižje od 4-kratnika, so vloženi ogromni napori v doseganje operativnih izboljšav poslovanja do konca letošnjega in v prihodnjem letu ter zmanjšanje neto dolga za 300 milijonov evrov v trenutku zaključka postopka prodaje Poslovnega področja kmetijstvo, v skupini Fortenova ne načrtujemo, da bo v letu 2025 razmerje med neto dolgom in dobičkom iz poslovanja preseglo dogovorjeno razmerje. Zato delamo vse, da ne bomo dolžni sprožiti nadaljnjih postopkov dezinvestiranja,” piše v odgovoru Fortenove.