Zaradi toče izklapljajo elektrarne. Kaj pa to pomeni za naše električno omrežje?

Zeleni prehod Andreja Lončar 21. julija, 2024 16.50
featured image

Nedavna toča na območju Slovenske Bistrice in izklop več deset sončnih elektrarn sta vplivala na količino proizvedene elektrike, a v majhni meri. "Pogost in obvladljiv pojav," pravijo na Elesu.

21. julija, 2024 16.50

Proizvodnja iz sončnih elektrarn kljub podvojitvi v zadnjih dveh letih še vedno predstavlja majhen delež celoletne proizvodnje elektrike v Sloveniji, kaže spodnji graf. Glavni vir so hidroelektrarne, krška nuklearka, Termoelektrarna Šoštanj. A na drugi strani energija iz sonca v zadnjih tednih, v najbolj osončenih delih dneva, doseže tudi do 40 odstotkov urne proizvodnje, kažejo podatki nove aplikacije Elesa.

Tako smo Eles vprašali, ali in kako je na proizvodnjo električne energije vplivala nedavna močna toča, ki je poškodovala več deset sončnih panelov na območju Slovenske Bistrice. Lastniki so naprave izklopili iz omrežja, večina elektrarn pa je po navedbah sogovornikov močno poškodovana, tako da morajo zamenjati panele.

Na Elesu pravijo, da se vremenski dogodki, kot je zgoraj omenjeni v Slovenski Bistrici, res odrazijo v spremenjeni proizvodnji električne energije iz sončnih elektrarn, a da je to “pogost in obvladljiv pojav”. Proizvodnja iz sonca se zmanjša, ko se pooblači, ko se znoči – ali pa, ko klesti toča in poškoduje elektrarne. Kot pravijo, prejšnjo soboto kakšnih težav zaradi toče niso imeli.

Če trgovci in dobavitelji nenadnega znižanja proizvodnje (glede na napovedi) ne uspejo pravočasno predvideti in nadomestiti, mora to naredi sistemski operater, torej Eles, ki po potrebi aktivira izravnalne vire in s tem odpravi nastalo odstopanje. To sicer pomeni dodaten strošek.

Toča ali podobni izredni dogodki pa operaterju omrežja praviloma povzročijo težave le, če nastane znatna škoda na infrastrukturi, pristavljajo.

Ključni so dobri podatki in napovedi

S povečevanjem obsega sončnih elektrarn je sicer naš elektroenergetski sistem vse bolj odvisen od trenutnega svetlobnega obsevanja, pravijo na Elesu. “To obvladujemo predvsem s stalnim spremljanjem vplivnih veličin, posodabljanjem napovedi proizvodnje sončnih elektrarn in že omenjenim izravnavanjem odstopanj sistema,” pravijo.

Na proizvodnjo in odjem elektrike bi vplivala daljša sušna obdobja z visokimi ali zelo nizkimi temperaturami na širšem geografskem področju. “Taki dogodki se pa ne zgodijo čez noč, zato se sistemski operaterji na njih skrbno pripravimo in ustrezno ukrepamo,” povedno na Elesu.