Več kot 50 slovenskih podjetij ustanovilo konzorcij za rabo vodika v industriji

Namen pobude SloH2U je povezati domačo proizvodnjo in končno porabo vodika ter čezmejne zmogljivosti za prenos vodika za potrebe Slovenije.
Družba Plinovodi, sistemski operater prenosnega omrežja plina, je v Planici z več kot 50 slovenskimi industrijskimi podjetji ob prisotnosti ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra podpisala dogovor o ustanovitvi konzorcija Vodik za uporabnike – SloH2U. Cilj konzorcija je tlakovati pot uporabi vodika v industriji, poroča STA.
Konzorcij SloH2U pomeni sistemski odziv industrijskih odjemalcev na potrebo po prestrukturiranju za uporabo vodika in obnovljivih plinov, so po podpisu sporočili iz družbe Plinovodi, ki letos praznuje 20-letnico delovanja in je pobudnik projekta.
Velik odziv podjetij
Po njihovem prepričanju vključitev več kot dveh tretjin industrijskih porabnikov glede na porabo plina v konzorcij jasno kaže, da obstaja v Sloveniji resna pripravljenost za uresničevanje evropskih ciljev razogljičenja, v tem primeru na področju prehoda na rabo vodika v industriji, piše STA.
“Gre za večjo slovensko vodikovo iniciativo, ki povezuje osrednje deležnike industrije, energetike in države z namenom usklajenega, tehnično izvedljivega in pravočasnega prehoda v razogljičeno prihodnost,” so v družbi ob tem citirali svojega generalnega direktorja Marjana Eberlinca.
Matija Bitenc, član poslovodstva in namestnik glavnega direktorja, je medtem poudaril, da so v zadnjih mesecih z industrijo razpravljali o realnih potrebah, tehnoloških, finančnih, geopolitičnih in regulativnih izzivih. “Platforma SloH2U ni ideološka deklaracija, ampak konkretna osnova za razvoj uporabniške infrastrukture, konkretnih pilotnih projektov in povezovanje v evropski vodikov ekosistem,” je podčrtal.
Kumer: potrebne so naložbe industrije
Minister Kumer je medtem povedal, da za uspešen prehod na nizkoogljično energetiko ne zadostujejo le infrastrukturni projekti, ampak je zanj potrebna tudi industrija, ki je pripravljena vlagati, eksperimentirati in sodelovati.
“Za industrijo ni več vprašanje ali, temveč kako razogljičiti procese. Sodelovanje z infrastrukturnimi partnerji, kot so Plinovodi, je ključno, da se ta prehod ne bo zgodil prepozno ali prepočasi,” so medtem v Plinovodih citirali generalnega direktorja Steklarne Hrastnik Petra Časa.
Pobuda SloH2U se posveča raznim aktivnostim za razvoj uporabe vodikovih tehnologij, pripravo infrastrukture za oskrbo z vodikom in povezovanje uporabnikov prenosnega sistema plina z vodikovim omrežjem. Namen je povezati domačo proizvodnjo in končno porabo vodika ter čezmejne zmogljivosti za prenos vodika za potrebe Slovenije in vključevanje države v evropske vodikove koridorje, še piše STA.