Plastika uničuje okolje: ta mlada podjetja, tudi slovensko, razvijajo rešitve

Zeleni prehod Tilen Humar 20. avgusta, 2024 05.30
featured image

Po ocenah znanstvenikov v oceanih plava že skoraj 200 bilijonov kosov škodljive plastike. Kako lahko očistimo svetovne vode? Podjetja iščejo rešitve, predstavljamo tri.

20. avgusta, 2024 05.30

Človeštvo je odvisno od plastike. Po navedbah analitske družbe Statista svetovna proizvodnja tega materiala presega 400 milijonov ton na leto, pri čemer sta skoraj dve tretjini količine namenjeni kratkotrajni uporabi v obliki plastenk, plastičnih vrečk in podobnih izdelkov.

Na leto tako zavržemo približno 353 milijonov ton plastike, medtem ko smo sposobni reciklirati le okoli 15 odstotkov odpadne mase. Po podatkih portala Our World in Data vsako leto v okolje gre nekaj manj kot 27 milijonov ton plastičnih odpadkov, kjer se bodo zadržali še vsaj 500 let, dokler jih končno ne razgradi kombinacija sonca, morja in vetra.

Plastika za okolje pomeni veliko težavo. Po navedbah Združenih narodov onesnaževanje duši morske ekosisteme, uničuje prst in zastruplja vodo. Mikroplastika, ki jo predstavljajo koščki v velikosti manj od petih milimetrov, pa ima tudi škodljiv vpliv na zdravje.

Škoda za zdravje človeka

Čeprav zdravstveni vidik plastičnega onesnaževanja zahteva še obilo dodatnih raziskav, je italijanska študija, objavljena v marcu, poročala, da je med bolniki, ki so jih testirali za bolezen karotidne arterije, odkritje mikroplastike v žilnih oblogah pomenilo približno 4,5-krat večje tveganje srčnega napada, možganske kapi ali smrti zaradi katerega koli vzroka po 34 mesecih spremljanja. Dodatno se mikroplastiko povezuje z dovzetnostjo za kronično vnetno črevesno bolezen, poroča revija Fortune.

»V oceanskih sedimentih je 14 milijonov ton mikroplastike. Tako daleč smo že prišli v tej zgodbi. Ob tem pa nimamo nobene metode, da bi to vzeli ven,« je za RTV razsežnost problema pojasnil Andrej Kržan s Kemijskega inštituta, ki na tem področju deluje že 25 let in je tudi soustanovitelj zagonskega podjetja Planet Care (več o tem v nadaljevanju).

Wasser 3.0 delce zgosti v kepe

Medtem nekatera podjetja razvijajo rešitve za čiščenje mikroplastike, pri čemer se odločajo za različne pristope. Nemški start up Wasser 3.0 se specializira za zaznavo in poceni odstranitev mikroplastike iz vode.

Pri metodi Wasser 3.0 podjetje najprej prouči raven onesnaženosti z uporabo fluorescentne barve, nato pa v vodo vmeša nestrupen hibridni silikagel, ki plastične delce zgosti v večje kepe, ki jih nato zlahka odcedi. Po navedbah podjetja opisan postopek odstrani več kot 95 odstotkov mikroplastike, ne glede na njeno molekulsko strukturo. Zagonsko podjetje dodatno trdi, da se odstranjen material lahko ponovno uporabi v novih plastičnih produktih.

Po poročanju televizijske hiše CNN podjetje svojo tehnologijo že uporablja v krajevni čistilni napravi in v papirnici. Kot je povedala ustanoviteljica Katrin Schuhen, je družba v prvem letu sodelovanja s čistilno napravo iz odpadlih vod potegnila nekaj več kot 270 kilogramov plastičnih delcev.

Slovenci s filtri za pralne stroje

Slovenski Planet Care se problema loti že prej. Start up namreč razvija filtre, ki zadržujejo mikroplastiko v odpadnih vodah pralnih strojev. Po podatkih Mednarodne zveze za varstvo narave ti stojijo za približno tretjino mikroplastike v svetovnih morjih, saj se ob pranju sintetičnih oblačil v odtoke sproščajo plastična vlakna.

Ekipa inovativnega slovenskega podjetja Planet Care
Ekipa Planet Care razvija filtre, ki zadržujejo mikroplastiko v odpadnih vodah pralnih strojev (Foto: Arhiv podjetja)

Planet Care je prvi tovrstni filter razvil leta 2017, pri čiščenju pa mu je pripisal okoli 90-odstotno učinkovitost. Pred kratkim je start up predstavil drugo generacijo produkta, v kateri so uspešnost zadrževanja mikroplastike po lastnih navedbah povečali na približno 98 odstotkov.

Zagonsko podjetje proizvajalcem pralnih strojev trenutno ponuja vgradno tehnologijo, hkrati pa je razvilo še dva zunanja filtra: aktivnega, ki »sodeluje« s pralnim strojem in ponuja velikim proizvajalcem, medtem ko se da pasivnega, ki deluje po principu fizične filtracije, naročiti na Kickstarterju. V podjetju si prizadevajo, da filter postane sestavni del pralnih strojev, s čimer je ekološki učinek največji.

Traceless poiskal naravno alternativo

Velikopotezno razmišlja tudi nemški start up Traceless, ki razvija naravni material, s katerim želi nadomestiti plastiko. Po navedbah podjetja, ki ga vodi soustanoviteljica Anne Lamp, je substanca, ki je narejena iz ostankov krmnih rastlin, povsem naravna in okolju neškodljiva, material pa je tudi naravno razgradljiv. V primerjavi s proizvodnjo plastike podjetje pri izdelavi svojega produkta prihrani približno 91 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida in okoli 89 odstotkov energijskih zahtev, trdijo v Tracelessu.

Anne Lamp, soustanoviteljica in direktorica podjetja Traceless s substanco, iz katere je mogoče narediti plastiki alternativni material (Foto: PROFIMEDIA)

Material, ki ga proizvedejo v obliki granulata, se potem lahko oblikuje v končne izdelke z uporabo že utečene tehnologije za navadno plastiko, poroča portal eu-startups.com. Traceless tako med drugim posredno ponuja alternativo plastičnim kozarčkom, priboru in filmskemu premazu za papir.

Podjetje že sodeluje z nemškim letalskim prevoznikom Lufthansa, v zadnjih mesecih pa je partnerstvo sklenilo še z mednarodnim proizvajalcem embalaže Mondi, poroča spletni portal Hamburg News.

Again embalaži za enkratno uporabo omogoča novo življenje

Na področju plastične embalaže deluje britanski start up Again. Po navedbah podjetja lahko danes recikliramo le manj kot dva odstotka vse embalaže. Ena od ovir so visoki stroški alternativ.

V ta namen podjetje razvija mrežo majhnih in decentraliziranih čistilnic, v katerih že uporabljeno embalažo dodobra očistijo in pripravijo na ponovno funkcijo. Po navedbah Again se ta embalaža v povprečju lahko uporabi še šestkrat.

Po navedbah Svetovnega gospodarskega foruma Againova metoda ponovne uporabnosti za proizvajalce pomeni stroške, primerljive z dosedanjo embalažo. Hkrati v primerjavi s tradicionalnim postopkom reciklaže zagonsko podjetje porabi 76 odstokov vode in 90 odstotkov energije manj.

Trenutno obratujeta dve Againovi čistilnici, s katerima je start up, ki je v poslu slaba štiri leta, doslej obdelal približno sto tisoč enot embalaže.