Ko sončno elektrarno poškoduje toča

Zeleni prehod Andreja Lončar 19. julija, 2024 04.57
featured image

Močna toča na območju Slovenske Bistrice je prejšnji konec tedna uničila več sončnih elektrarn. Čeprav se najhujšega ne da preprečiti, pa so v takem primeru pomembni kakovostni materiali in konstrukcija ter zavarovanje, pravijo sogovorniki.

19. julija, 2024 04.57

Sobotna nevihta s točo, ponekod debelo kot teniška žogica, je povzročila večmilijonsko škodo na območju Slovenske Bistrice. Kot je na novinarski konferenci dejal tamkajšnji župan Ivan Žagar, je poškodovanih vsaj 420 objektov.

Poleg poškodovanih strešnih kritin, pridelkov na vrtovih in njivah, avtomobilih so posnetki lokalnega gasilskega društva PGD Slovenska Bistrica pokazali tudi vrsto razbitih sončnih elektrarn.

Podjetju Marovt, ki se ukvarja s kovanjem in ima tri proizvodne lokacije v Stranicah blizu Zreč, v Ločah (občina Slovenske Konjice) in Slovenski Bistrici, je toča poškodovala dva objekta.

Poškodovani so streha, fasada, okna, službena vozila in tudi sončni paneli. Njihove sončne elektrarne obratujejo tri leta, tokrat pa so prvič utrpele poškodbe zaradi vremenskih dogodkov in tako tudi prvič zaradi toče. “Čeprav so paneli zasnovani in nameščeni v skladu z najvišjimi standardi, nas je tokratna ekstremna vremenska situacija presenetila s svojo intenzivnostjo,” so za Forbes Slovenija povedali v podjetju.

Kritina pod paneli ostala cela

Kot pravijo, so bili njihovi paneli izdelani iz materialov, zasnovanih za visoko odpornost proti ekstremnim vremenskim razmeram, vključno z močnim vetrom, ultravijoličnim (UV) sevanjem in točo, ter na konstrukciji Enset, ki je opremljena z vsemi ustreznimi certifikati.

“Vsi elementi so bili prilagojeni specifični kritini in podnebju, prav tako pa so bili testirani za izredne razmere,” so povedali v podjetju. Kot napisano, pa je toča mestoma dosegala velikost teniške žogice in je popolnoma uničila panele, ki so jih zdaj že odmontirali.

A kot pravijo v podjetju, bi bilo lahko še huje. Zaradi kakovostne konstrukcije so bili poškodovani le moduli, medtem ko kritina pod paneli ni utrpela večje škode, na primer, da bi jo odkrilo ali lomilo kritino oziroma dvigovalo panele. Tudi sicer imajo panele zavarovane.

Ocene škode še nimajo. “Zaradi obsežnih škodnih dogodkov v širši regiji se reševanje škodnih primerov upočasni,” povedo.

Obsežne poškodbe

V podjetju Enertec, ki postavlja tako sončne elektrarne za gospodinjstva kot tudi večje sončne elektrarne in upravlja spletno stran moja-elektrarna.si, nudi pa tudi storitve vzdrževanja in monitoringa elektrarn, so po toči na območju Slovenske Bistrice prejeli prijave strank za približno 20 elektrarn.

Na območju od Slovenskih Konjic do Ptuja so sicer v preteklih letih postavili okoli 80 samooskrbnih sončnih elektrarn. Na vprašanje, ali lastniki sončnih elektrarn – pa naj gre za gospodinjstva ali podjetja – v večini pravilno ukrepajo ob toči, v Enertecu odgovarjajo pritrdilno. Nekatere stranke namreč že same preventivno izklopijo elektrarno, to pa v podjetju svetujejo tudi tistim, ki jih v primeru neurja pokličejo za nasvet.

Te dni delavci podjetja že izvajajo preglede poškodovanih elektrarn na terenu in sanirajo škodo. Kot ugotavljajo, pa je toča na večini elektrarn pustila obsežnejše poškodbe, kar pomeni, da bo tudi do ponovnega priklopa minilo več časa. V primeru, ko je uničenih le nekaj modulov, lahko medtem elektrarno nazaj priklopijo še isti dan. Podjetje poleg sanacije na terenu tudi prijavi škodo zavarovalnici in odda potrebno dokumentacijo, so nam pojasnili.

Sončna elektrarna, fotovoltaika
V podjetju Enertec lastnikom sončnih elektrarn svetujejo, da v primeru neurja elektrarno preventivno izklopijo (Foto: Profimedia)

Zavarovanje za 150 evrov letno

Glede na vse večjo nepredvidljivost vremena in nezanemarljivo število izrednih dogodkov je verjetno sončno elektrarno smiselno zavarovati. Kot pravijo v Zavarovalnici Triglav, imajo na voljo zavarovanje za sončno elektrarno, ki ga lahko prebivalci sklenejo v sklopu zavarovanja doma, ter posebno zavarovanje, namenjeno podjetjem.

Predmet zavarovanja je sončna elektrarna kot celota, z vsemi sestavnimi deli, pravijo v Zavarovalnici Triglav, lahko pa tudi hranilnik električne energije. Zavarovati je mogoče elektrarne na stanovanjskih ali počitniških objektih pri nas in tudi na Hrvaškem.

Premija krije nevarnosti, za katere je zavarovan tudi stanovanjski objekt (ena od možnosti je tudi toča), premija pa je odvisna od kraja postavitve sončne elektrarne. Posamični deli države so namreč različno izpostavljeni nevarnostim, kot sta na primer toča ali potres, pravijo v Triglavu. Ljubljansko gospodinjstvo bo tako po grobi oceni plačalo med 90 in 150 evri letno.

Posebno, “namensko” zavarovanje za sončne elektrarne pa je za podjetja. Tudi v tem primeru je premija odvisna od kraja postavitve sončne elektrarne, poleg tega pa še od vrednosti elektrarne, nazivne moči in starosti ter izbire zavarovalnih kritij, naštevajo v zavarovalnici. Podjetja pa lahko ločeno zavarujejo tudi obratovalni zastoj. Kakšen je razpon višine premije, niso odgovorili.

V Zavarovalnici Sava so nam dejali, da nam odgovore pošljejo danes. Dodali jih bomo, ko jih dobimo.