Fascinantna zgradba, ki je zrasla sredi ene največjih sončnih elektrarn na svetu
Upravna stavba sončne elektrarne, ki obsega približno 3,5 milijona panelov na 20 milijonih kvadratnih metrov, združuje trajnostne energetske tehnologije.
Največja sončna elektrarna v Turčiji in ena največjih na svetu Kalyon Karapinar se je nedavno znašla v središču pozornosti svetovne javnosti. Upravna stavba elektrarne je bila razglašena za eno najboljših novogradenj leta 2024 v okviru prestižnega Svetovnega arhitekturnega festivala (WAF), ki je v Miamiju potekal od 12. do 14. novembra, piše Forbes Hrvaška.
Gradnja elektrarne, ki obsega približno 3,5 milijona sončnih panelov na 20 milijonih kvadratnih metrov, je bila neverjeten podvig. Zgrajena je bila na zemljišču, ki je bilo ekološko uničeno in spremenjeno v puščavo. Elektrarno so začeli graditi avgusta 2020, polno obratovalno zmogljivost pa dosegli marca 2023.
Fotovoltaični paneli, ki so eden od ključnih elementov projekta, so bili proizvedeni v tovarni Kalyon PV Solar Technologies v Ankari. Ti vključujejo sistem sledenja soncu na osi vzhod-zahod, ki v primerjavi s fiksnimi paneli povečajo učinkovitost proizvodnje energije za 15 odstotkov.
Sredi puščave in “morja” sončnih panelov
Sončna elektrarna Kalyon Karapinar z največjo proizvodno močjo 1.350 megavatov (MWp), ki jo je zgradila družba Kalyon Energy, je v regiji Karapinar, edini regiji v Turčiji s puščavskim podnebjem. Območje je postalo neprimerno za kmetijstvo, vendar ima zaradi puščavskega podnebja velik energetski potencial.
Sredi polja sončne elektrarne se je družba odločila zgraditi izjemno upravno zgradbo, ki je bila razglašena za najboljši arhitekturni projekt na letošnjem festivalu WAF v kategoriji Proizvodnja energije in logistika. Projekt upravne stavbe je avtorsko delo arhitekturnega studia Bilgin Architects, ki ga vodita Begüm Yılmaz Bilgin in Caner Bilgin.
Ena od primarnih funkcij stavbe je zagotavljanje tehnološke infrastrukture za upravljanje obrata, hkrati pa stavba združuje trajnostne energetske tehnologije, je komisija festivala zapisala v utemeljitvi. Je tudi odlično umeščena, saj je postavljena le 40 metrov od sončnih panelov tako, da nanje ne meče sence.
Tehnološko izpopolnjena fasada, ki se zlije z okolico
Fasada je pomemben del identitete stavbe, ki hkrati zagotavlja skrbno rabo energije. Sestavljena je iz dveh slojev in je zasnovana tako, da zmanjšuje sevanje, ki pada na glavno fasado. Sekundarna fasada, ki preprečuje visoko izpostavljenost toploti večji del leta, je sestavljena iz 7.200 plošč iz nerjavečega jekla s štirimi različnimi stopnjami prosojnosti.
Kot piše komisija, fasade stavbe niso zasnovane le kot arhitekturni element, temveč tudi kot del zemlje in celo neba. Zahvaljujoč visoki stopnji odbojnosti fasad se stavba poveže s pokrajino. Zaradi svoje odsevne površine material spreminja barvo in zagotavlja pasivno kinetično izkušnjo v različnih svetlobnih pogojih čez ves dan. V oblačnih dneh postanejo meje fasade zabrisane, ponoči pa se fasada obrne navzven ter razkrije notranjost in dvorišče.
Različni izkustveni prostori
Ta enonadstropna stavba, ločena od tal, ponuja različne izkustvene prostore na stičišču človeka, narave in tehnologije, še navaja komisija. Medtem ko ima fasada odsevno vlogo za okolico, v notranjosti kot presojna zavesa tvori nežno pregrado.
Preddverje, kjer so meje zabrisane, sprejema obiskovalce z dvoriščno fasado. Ta niz prostorov, ki se razteza do kavarne in večnamenske dvorane, je zasnovan z infrastrukturo, ki lahko gosti različne dogodke, posvete in delavnice.
Avtor članka je Forbes Hrvaška.