Zakaj bi podjetja morala izkoristiti možnost investicije v trajnostne projekte?

Trajnost PROMOCIJSKO SPOROČILO 27. novembra, 2024 09.14
featured image

Cilji trajnostnega razvoja temeljijo na treh ključnih stebrih: okoljskem, družbenem in upravljavskem. To pomeni, da je treba vzpostaviti mehanizme za ohranjanje naravnega okolja, vključujočo in pravično družbo ter trajnostno proizvodnjo in potrošnjo, posledično pa mora trajnostno postati tudi poslovanje. Kako bo to vplivalo na podjetja?

27. novembra, 2024 09.14

Trajnost že dolgo ni več le koncept, ki se osredotoča na dolgoročno ohranjanje naravnih, družbenih in gospodarskih virov. Je smernica za oblikovanje politik, podjetniških praks in posameznikovih dejanj, katere cilja sta zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in družbo ter zagotavljanje dolgoročne stabilnosti in blaginje.

Ne sme nam biti vseeno, kakšen svet bomo pustili prihodnjim generacijam

Posledice podnebnih sprememb vse bolj občutimo na lastni koži in če želimo prihodnjim generacijam zapustiti svet, v katerem bo mogoče kakovostno živeti, je nujno, da si prizadevamo za trajnostno družbo. Prehod na obnovljive vire energije in trajnostna naravnanost tako nista več izbira, temveč nuja, in to na vseh ravneh življenja: tako v domačih gospodinjstvih z racionalno porabo virov ter smotrnim ravnanjem z odpadki, kot v gospodarstvu, ki mora poskrbeti za ohranjanje naravnih virov ter ustvariti sisteme, ki so pravični ter vključujoči.

(Foto: promocijsko gradivo)

Podpora trajnostnim projektom je ključnega pomena

Tudi nekatere banke so že stopile na pot intenzivnega vključevanja trajnosti v svoje bančno delovanje. Pri NLB tako v skladu s potrebami trga nenehno prilagajajo ponudbo trajnostnega financiranja, pripravili pa so tudi ugodnejšo ponudbo zelenih kreditov (v primerjavi z njihovo redno ponudbo) in drugih oblik financiranja za podjetja, s katerimi spodbujajo trajnostne projekte. Trajnostni prehod je namreč proces, ki zahteva čas in angažiranost celotne družbe, prilagoditve pa običajno s seboj prinesejo tudi določene stroške, kar je, še posebej za manjša podjetja in podjetnike, lahko precejšen izziv. Hkrati je trajnostni prehod priložnost za izboljšanje konkurenčnega položaja podjetij. Podjetjem tudi omogoča, da ostanejo v dobaviteljskih verigah.

NLB s ponudbo zelenih kreditov in drugih oblik trajnostnega financiranja podjetjem omogoča investicije v številne trajnostne projekte: od proizvodnje energije iz obnovljivih virov (sončne, hidro, vetrne elektrarne …), energetsko učinkovite gradnje in prenove stavb, pa vse do izboljšane energetske učinkovitosti (proizvodnja baterij, investicije v lastne hranilnike, namestitev toplotnih črpalk …) in trajnostne mobilnosti z nizkimi emisijami.

V letu 2023 so v NLB Skupini tako uspešno financirali trajnostne preobrazbe zasebnikov, mikro podjetij in gospodarskih družb po vsej regiji Jugovzhodne Evrope, kjer so prisotne banke NLB Skupine. Na področju gospodarskih družb so podprli kar 94 trajnostnih projektov, od tega 41 v Sloveniji.

S trajnostnim pristopom do prihrankov in ugleda

Podjetja, ki se bodo hitro odzvala na priložnosti, ki jih ponuja trajnostni prehod, bodo dolgoročno pridobila konkurenčno prednost, zmanjšala stroške, izboljšala svoj ugled na trgu ter obstala v dobaviteljskih verigah večjih kupcev. NLB je tukaj, da jih na tej poti podpre z ugodnim trajnostnim financiranjem in strokovnim svetovanjem. Ob tem NLB zagotavlja individualni pristop, kar pomeni, da se vsakemu podjetju prilagodi glede na njegove posebnosti in izzive trajnostnega poslovanja ter mu tako pomaga optimizirati financiranje trajnostnih projektov, ki prispevajo k zmanjšanju ogljičnega odtisa in energetski učinkovitosti.

»Vsak trajnostni projekt ima svojo zgodbo, zato se v NLB prilagajamo specifičnim potrebam podjetij. Naša naloga je, da podjetjem pomagamo najti optimalne finančne rešitve za njihove trajnostne naložbe,« razloži Miloš Vignjević, direktor Upravljanja korporativnega in investicijskega bančništva NLB Skupine.

(Foto: promocijsko gradivo)

Trajnost postaja merilo uspeha

NLB je trajnostne odločitve in dejanja že pred leti postavila v središče svojega poslovanja. Kot prva slovenska banka se je zavezala za načela OZN za odgovorno bančništvo in se je pridružila Zavezništvu za podnebno nevtralno bančništvo Združenih narodov (Net Zero Banking Alliance), katerega cilj je uskladitev kreditnih in naložbenih portfeljev z ničelno stopnjo neto emisij najkasneje do leta 2050.

V NLB Skupini verjamejo, da lahko ključne izzive, s katerimi se spoprijemamo v družbi, naslovimo zgolj skupaj. Vsakdo od nas mora sodelovati in aktivno prispevati k njihovemu reševanju. Toda če želimo to doseči, moramo najprej ustvariti družbene pogoje, v katerih lahko vsakdo v popolnosti razvije svoj potencial. Prav zato pri NLB podjetjem nudijo različne možnosti trajnostnega financiranja pod ugodnejšimi pogoji od redne ponudbe, da lahko investirajo v projekte, ki zmanjšujejo njihov vpliv na okolje, obenem pa jim prinašajo dolgoročne prihranke in omogočajo, da svoje trajnostne cilje dosežejo z nižjimi stroški.