Kaj vemo o Rusu, lastniku priljubljene aplikacije, ki so ga aretirali v Franciji

featured image

Kdo je ustanovitelj ene najbolj priljubljenih aplikacij za sporočanje in kakšna je bila njegova poslovna pot?

25. avgusta, 2024 17.48

Francoska televizija TF1 poroča, da so v soboto zvečer aretirali ustanovitelja aplikacije za pošiljanje sporočil Telegram Pavla Durova. Izvršnega direktorja Telegrama naj bi aretirali na letališču Bourget pri Parizu, kamor je priletel z zasebnim letalom iz Azerbajdžana.

Francoske oblasti Durova, ki sicer živi v Dubaju in ima po poročanju medijev ob ruskem tudi državljanstvo Francije, Združenih arabskih emiratov in Svetega Krištofa in Nevisa, obtožujejo, da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na svoji platformi.

Francoski preiskovalci mu očitajo domnevno omogočanje kaznivih dejanj, vključno z goljufijami, trgovino z drogami, spletnim ustrahovanjem, organiziranim kriminalom in spodbujanjem terorizma na njegovi platformi.

Ruski podjetnik Pavel Durov je sporočilno aplikacijo Telegram ustanovil leta 2013. Program temelji na zasebnosti uporabnikov in šifriranih pogovorih, zaradi česar je postal tudi pomemben medij obveščanja v rusko-ukrajinski vojni. Durovo premoženje Forbes ocenjuje na 15,5 milijarde dolarjev.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Kmalu želijo milijardo uporabnikov

Durov se redko pojavlja v javnosti, prav tako skoraj nikoli ne govori z novinarji. Eden redkih je bil pogovor z ameriškim novinarjem Tuckerjem Carlsonom, ko je razkril, da Telegram letos cilja na milijardo aktivnih mesečnih uporabnikov. Trenutno jih ima okoli 900 milijonov, kar ga uvršča na četrto mesto med sporočilnimi aplikacijami, za Whatsappom, kitajskim WeChatom in Facebook Messengerjem.

“Telegram se širi kot gozdni požar. Vsak dan se pridruži 2,5 milijona novih uporabnikov, pravi ustanovitelj.

Do skoraj milijarde uporabnikov so po besedah Durova prišli povsem organsko. “Do 900 milijonov uporabnikov smo prišli, ne da bi zapravili en sam dolar za oglase.”

Telegram
Apliakcija Telegram je ena najbolj priljubljenih na svetu za sporočanje (Foto: PROFIMEDIA)

Kdo je Durov

Durov sicer velja za posebnega poslovneža, ki ga največkrat vidimo v povsem črnih oblačilih, kot Neu v filmu Matrica. Po pisanju Forbesa v Dubaju, kjer živi, ni lastnik nobene nepremičnine, saj na bi ga to vezalo na fizično lokacijo.

Rodil se je v Rusiji, leta 1984, otroštvo pa je preživljal tudi v Torinu. Diplomiral je leta 2006 iz filozofije na sanktpeterburški univerzi.

Kmalu po diplomi je ustanovil družbeno omrežje VK, ki spominja na Facebook in je hitro postalo priljubljeno med Rusi. Prav zaradi njega se je Durova prijel vzdevek “ruski Mark Zuckerberg”, zaradi VK pa je bil pod drobnogledom ruskih oblasti. Preko aplikacije so namreč potekali pogovori med organizatorji opozicijskih protivladnih protestov, ruska obveščevalna služba pa je od Durova zahteva, da onemogoči njihovo komunikacijo.

Pred desetimi leti zapustil Rusijo

Znova se je pod lupo ruskih oblasti znašel leta 2013, ko so v Ukrajini izbruhnili protesti proti ruskemu vplivu v državi in so se končali z odhodom takratnega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča. Tudi takrat je Durov zavrnil ruske oblasti, ki so želele podatke o organizatorjih protestov, ki so se o podrobnostih dogovarjali preko omrežja VK.

“Naš odziv je bil: počakajte, tu gre za drugo državo. Ne bomo izdali naših ukrajinskih uporabnikov, samo zato, ker ste nam tako rekli,” je v intervjuju s Carlsonom dejal Durov.

Po drugem večjem sporu z ruskimi oblastmi je bil Durov postavljen pred izbiro: prodati delež v družbenem omrežju in odstopiti z mesta direktorja ali pa zapustiti državo.

“Raje bi bil svoboden in ne izpolnjeval nikogaršnjih ukazov. Verjetno sem za seboj pustil udobno življenje. Toda v življenju nisem stremel za bogastvom, temveč sem želel biti svoboden. Kor svoje poslanstvo sem videl, da tudi drugim ljudem omogočim svobodo,” se je za drugo izbiro in odhod iz Rusije odločil Durov. Naprej sta z bratom potovala po različnih mestih, od leta 2017 pa živita v Dubaju.

Kako je prišla ideja za Telegram

Ravno v tistem času, pred 11 leti, je Durov dobil idejo za Telegram. Ugotovil je, da nima varnih in šifriranih kanalov za komunikacijo. Telegram je razvil skupaj s svojim bratom Nikolajem, ki v podjetju skrbi za razvoj uporabniškega vmesnika in izkušnje.

Telegram je zaradi svoje zasnove, ki omogoča zasebnost in anonimnost uporabnikov postal priljubljen pri političnih protestnikih, pa tudi pri kriminalnih združbah in teroristih. Zaradi tega so večkrat tarča kritikov. Durov jim odgovarja, da ne izbira strani v konfliktih, v katerih se uporablja njegova aplikacija. Še bolj se izogiba umestitvi v geopolitične boje, čeprav je zaradi globalnega dosega Telegrama to vse prej kot lahko.

“Vsekakor ne želimo biti igralec v politiki. Želimo biti nevtralna in nepristranska platforma,” pravi.

Progam je postal tudi eden od glavnih kanalov sporočanja v času ruskega napada na Ukrajino, ko so bile informacije o raketnih napadih v realnem času izredno pomembne.