Kaj vemo o podjetju, ki je sesulo digitalni svet
Nekateri uporabniki Windowsa se soočajo z obsežnim kibernetičnim izpadom. V ozadju so težave tehnološkega podjetja iz ZDA.
Kibernetični izpad, ki je ohromil svetovna letališča, banke in številna druga podjetja, je po poročanju tujih medijev posledica posodobitve programske opreme, ki jo je izdalo veliko ameriško podjetje za kibernetsko varnost CrowdStrike.
Glavni izvršni direktor in ustanovitelj George Kurtz je v objavi na portalu X zapisal, da je izpad posledica “napake, ki je bila ugotovljena v vsebinski posodobitvi njihove programske opreme za operacijske sisteme Microsoft Windows”. Napaka medtem ne vpliva na operacijske sisteme Mac ali Linux.
CNN piše, da je težava še posebej značilna za program Falcon, ki je eden glavnih izdelkov podjetja CrowdStrike. Namenjen je zaščiti datotek, ki so shranjene v oblaku. Podjetje je svojim strankam sicer že sporočilo ukrepe, kako težave odpraviti.
V podjetju mirijo: Težavo smo prepoznali in jo izolirali
CrowdStrikovo programsko opremo za kibernetsko varnost podjetja uporabljajo predvsem za odkrivanje in blokiranje hekerskih groženj. Pri tem program – tako kot drugi izdelki za kibernetsko varnost – za iskanje groženj zahteva dostop do operacijskega sistema računalnika. Za zdaj se zdi, da se računalniki, ki uporabljajo Microsoft Windows, sesuvajo zaradi napačnega načina interakcije operacijskega sistema in programske kode, ki jo je posodobilo podjetje.
Iz CrowdStrika so že sporočili, da izpad ni posledica varnostnega incidenta ali kibernetskega napada. Tudi prvi mož podjetja je v svoji objavi povedal, da so težavo prepoznali in jo izolirali. Inženirji so namestili posodobitev za odpravo težave, je še zatrdil.
To pa ni pomirilo vlagateljev. Delnica podjetja je v še pred odprtjem borz v ZDA padla za deset odstotkov. Pol ure po odprtju je cena delnice padla že za 13 odstotkov.
Kaj počne podjetje, ki ga je omenjal tudi Donald Trump
CrowdStrike je po navedbah CNN podjetje za kibernetsko varnost, ki posluje po vsem svetu. Ustanovljeno je bilo leta 2012 in zaposluje skoraj 8.000 ljudi. Ukvarjajo se s prodajo svoje programske opreme in preiskavami velikih vdorov.
Pri vodenju preiskav kibernetske varnosti pomagajo ameriški vladi. CrowdStrike že vsaj desetletje sledi severnokorejskim hekerjem. Zadolženi so bili tudi za sledenje hekerskim skupinam, ki so leta 2014 vdrle v podjetje Sony Pictures.
Še bolj kot to jih ameriška javnost pozna po preiskavi ruskega vdora v računalnike demokratskega nacionalnega odbora med ameriškimi volitvami leta 2016. Od takrat naprej je podjetje tudi v središču teorij zarote, kar je dodatno spodbudil nekdanji predsednik Donald Trump, ki je CrowdStrike julija 2016 omenil v svojem pogovoru z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Pogovor je privedel do prve ustavne obtožbe Trumpa.
CrowdStrike ima sedež v teksaškem Austinu in je bilo sploh prvo podjetje, ki je javno opozorilo na vmešavanje Rusije v ameriške volitve leta 2016. Njihovo oceno so pozneje potrdile ameriške obveščevalne agencije.
Podjetje kotira na borzi, njegovo lastništvo pa lahko razdelimo na dve veliki kategoriji vlagateljev. Približno 40 odstotkov je v lasti institucionalnih vlagateljev, okoli 57 odstotkov imajo javna podjetja in individualni vlagatelji. Največji delež ima ameriški investicijski sklad The Vanguard Group, ki ima v lasti približno 6,79 odstotka podjetja.
Lani so v CrowdStriku ustvarili 2,24 milijarde dolarjev prihodkov oziroma 54 odstotkov več kot leta 2022. Prihodki od naročnin so znašali 2,11 milijarde dolarjev, kar je 55-odstotno povečanje v primerjavi z 1,36 milijarde dolarjev v letu prej.