Britancu s prevaro z računa Revolut ukradli 197.000 evrov. Primer ni osamljen
Spletni prevaranti so zaradi šibkega varnostnega sistema Britancu z bančnega računa pri Revolutu ukradli 197.000 evrov.
Revolut je ena od številnih novih tako imenovanih neobank, ki se ukvarjajo s financami in svoje storitve ponujajo le prek spleta, nimajo pa statusa polnopravne banke. Bančne račune je pri Revolutu razmeroma enostavno odpreti, omogoča dostop do številnih bančnih storitev prek mobilne aplikacije in ima nižje provizije kot tradicionalne banke, poroča BBC.
Prav to so prednosti, ki mnoge pritegnejo k uporabi Revoluta. Omenjeno je prepričalo tudi Jacka iz Velike Britanije, ki vodi mednarodno podjetje. Med drugim ga je pomirila velika skrb za varovanje financ, ki jo oglašuje Revolut. A na lastni koži je izkusil, da je prav varnost ena od šibkih točk te mobilne bančne platforme.
Kako je bil prevaran Jack
Jack je februarja prejel klic osebe, ki se je izdajala za uradnika pri Revolutu. Ta mu je dejala, da bi njegov račun zaradi povezanosti z brezžičnim internetnim omrežjem lahko bil ogrožen. Z ukano je domnevni uradnik Jacka prepričal, da mu je posredoval podatke, do katerega je prevarant lahko dostopal do Jackovega računa s svoje naprave.
S tem so prevaranti lahko dostopali do zgodovine Jackovih transakcij, vključno z jutranjim nakupom v spletni trgovini Etsy. V času pogovora je Jack prejel sporočilo, v katerem ga je Revolut prosil za šestmestno kodo – in to za enak znesek, kot ga je porabil zjutraj v omenjeni spletni trgovini, poroča BBC.
Prevaranti so v času trajanja pogovora ustvarili nov račun, njegov imetnik se je prav tako imenoval Etsy, z identičnim zneskom jutranjemu pa Jacka pretentali, da gre za njegov jutranji nakup. Z delitvijo kode je nato odobril novo plačilo na račun prevarantov in odprl možnost za nadaljnje prevare.
Za tem je odobril še dva računa – “Revolut fees” in “Revolut fees care”. S tem so imeli njegov račun povezan že s tremi drugimi računi, kamor so lahko začele odtekati večje količine denarja.
Banka bi se morala prepričati o transakcijah
Ko je Jack ugotovil, da je tarča spletne prevare, je bilo že prepozno. Nemudoma se je obrnil na Revolut, a ker neobanka posluje le digitalno, Jack ni mogel govoriti s fizično osebo pri Revolutu, temveč je imel zgolj možnost dopisovanja z njihovimi predstavniki. Po 23 minutah, ko je dosegel oddelek za varovanje računa, je z njegovega odteklo že 67.000 funtov (okoli 80.000 evrov), skupno do končne blokade računa pa 165.000 funtov (okoli 197.000 evrov), poroča BBC.
V roku ene ure so prevaranti opravili 137 posamičnih plačil. Jack po poročanju BBC meni, da bi moral Revolut zaznati opravljanje tako velikega števila transakcij. Kot razlaga strokovnjakinja za goljufije pri podjetju za analizo podatkov LexisNexis Risk Solutions Nina Kerkez, bi morala banka na kakršenkoli način kontaktirati s stranko in se tako prepričati, da so transakcije zakonite.
Revolut v vrhu po številu spletnih prevar
A to ni osamljen primer. Lani so samo v Veliki Britaniji zaznali skoraj 10.000 prijav goljufij, ki so bile povezane z Revolutom.
In zakaj prihaja do večjega števila zlorab? BBC je govoril z nekaterimi nekdanjimi zaposlenimi pri tej mobilni plačilni platformi, ki so izpostavili dve težavi – nenasitna želja po stalni rasti in okolje z velikim pritiskom, zaradi česar trpi varnost.
Tudi britanski varuh finančnih pravic navaja, da so lani prejeli 3.500 pritožb, povezanih z Revolutom, kar je več kot v primeru katerekoli druge banke.
Z oktobrom so v Veliki Britaniji sicer začela veljati nova pravila, po katerih morajo vse banke žrtvam goljufij povrniti škodo do največ 85.000 funtov (okoli 101.000 evrov). Revolut sicer še ni polnopravna banka, mu je pa regulator julija izdal začasno bančno licenco.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti